Práca z domu nefunguje

Väčšina prác sa nedá robiť z domu. Výskum priniesol „prekvapivé“ výsledky

Aj v digitálnej ére sme bytostne závislí na medziľudskom kontakte, väčšina prác sa nedá robiť v izolácii.
Vydané 2. apríla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Celý svet sa postupne uzatvára pre pandémiu koronavírusu COVID-19. Na Slovensku máme opatrenia pomerne prísne, ale stále nie sme v stave, kedy by nám vláda nariadila povinnú izoláciu alebo momentálne častejšie skloňovaný blackout, teda dočasné vypnutie celej krajiny.

Mnohí z nás márne túžia po tom, aby mohli pracovať z domu, ale práve aktuálna situácia nám poukazuje predovšetkým na nevýhody takejto práce.

Dôvody sú dva: existuje obrovský počet pracovných miest, ktoré jednoducho nemôžete vykonávať z domu a tiež ich nemožno vykonávať v sociálnej izolácii.

Výskum z University of Chicago, o ktorom informoval magazín Science Alert, odhaduje, že iba 34 percent dnešných pracovných miest sa dá v skutočnosti urobiť doma ako celok. Tento údaj zohľadňuje miestne pomery v USA, ale nemožno očakávať, že by u nás bol naklonený práci z domu. Možno práve naopak, poukázal by na ešte väčšiu nevyhnutnosť dochádzania na pracovisko.

„Naše zistenia sú významné, že dve tretiny pracovných miest v USA nie je možné vykonávať doma,“ hovorí Jonathan Dingel, ktorý skúma povahu hospodárskej činnosti v rôznych amerických mestách a štátoch.

Počiatočné výsledky tejto štúdie naznačujú, že veľké metropolitné oblasti môžu mať ekonomickú výhodu. Napríklad viac ako 40 percent pracovných miest v San Franciscu, San Jose, Austine a Washingtone  je možné vykonávať doma. V mestách ako Fort Myers, Grand Rapids a Las Vegas sa pre vhodnosť práce z domu kvalifikovalo menej ako 30 percent pracovných pozícií.

Môžeme predpokladať, že v našom lokálnom kontexte by napríklad Bratislava bola viac pripravená na prácu z domu, zatiaľ čo regióny závislé na automobilovom priemysle a výrobe by sa mohli dostať do významných problémov. Že sa to deje aj v praxi, pozorujeme už dnes.

Autori výskumu dúfajú, že jeho výsledky pomôžu zákonodarcom zamerať sa na tých ľudí, ktorí v tomto skúšanom čase najviac potrebujú pomoc.

Ani zamestnania, ktoré sa dajú vykonávať z domu, to ale nemajú vyhraté.

Väčšina zamestnancov, ktorí sú schopní vykonávať svoju prácu z domu, narážajú na psychologické faktory ovplyvňujúce ich výkon.

Sociálne dištancovanie sa je dnes často skloňovaný pojem a hoci sa niektorí ľudia radi pochvália tým, že sa zo svojej introvertnej povahy teraz cítia dosť dobre, sociálny kontakt napokon chýba aj im.

Domácnosti obyčajne nemajú zariadené tak, aby v nich mohli nerušene pracovať, majú doma deti, domáce zvieratá, klasické domáce povinnosti. To všetko narúša workflow, sústredenie sa a problém je tiež nedostatočná technická vybavenosť.

Nie každý má doma dosť výkonný a spoľahlivý počítať, tlačiareň, skener alebo externý prístup na pracovný server.