Start-upy a podnikanie

Naozaj potrebujete k podnikaniu nápad? Je to len mýtus, podobne ako niekoľko ďalších

„Aj by som podnikal, len keby som dostal na niečo dobrý nápad,“ znie najčastejšia odpoveď, keď sa ľudí pýtate na ich eventuálne podnikanie. Nedáva ale veľký zmysel.
Vydané 18. februára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Tričko, džínsy, mohutné tenisky, športové okuliare, džíp a firma, ktorá je pred daňovým úradom v permanentnej strate a žiada vratky DPH. Takýto stereotyp slovenského podnikateľa už neplatí, pretože od 90. rokov 20. storočia už prešlo viac ako dvadsať rokov. Za ten čas prišla nová generácia podnikateľov, ktorí sa nehanbia nosiť slušné oblečenie a podnikať zodpovedne, s prehľadom a poctivo.

Napriek tomu až dodnes pretrvávajú mnohé stereotypy a mýty o podnikateľoch, ktoré bežní ľudia považujú za fakt. Sú to predovšetkým tieto:

  • všetci sú bohatí;
  • žijú na úkor vlastných zamestnancov;
  • ak sú bohatí, je iba málo pravdepodobné, že to dosiahli poctivou prácou;
  • aby človek zbohatol, musí tvrdo a veľa pracovať;
  • ak úspešne podniká žena, musela sa k úspechu dopracovať cez posteľ;
  • na podnikanie museli mať najprv veľký kapitál peňazí;
  • na podnikanie musí byť najprv dobrý nápad, s čím preraziť;
  • peniaze na podnikanie dostal od rodičov, s takýmto štartom sa ľahko podniká;
  • a niekoľko ďalších, ktoré majú iba málo spoločné s realitou.

Pozrime sa spolu rad za radom na tieto mýty a vyvráťme ich bežnou praxou.

 

Všetci sú bohatí

Podnikatelia, v našom kontexte konatelia firiem a živnostníci, sú práve takí bežní ľudia ako ktokoľvek iný. Aj my, obyčajníci, žijeme na dlh – obyčajne splácame bývanie a auto, prípadne kreditky alebo iné úvery, ktoré nám prišli vhod napríklad pri narodení dieťaťa či vylepšovaní domácnosti. Rovnako na dlh žijú aj mnohí podnikatelia a hoci by to tak byť nemalo, pre prevažnú väčšinu z nich je každý nový mesačný príjem iba doplnením bankového účtu do nuly. Lenže schodok v obchodnej bilancii ešte neznamená záhubu a koniec podnikania.

To, čo môže vytvárať dojem bohatstva, sú obyčajne lepšie firemné autá a vôbec vyššie životné náklady jednotlivca, avšak s priamo úmerne veľkými dlhmi. Pravé bohatstvo znamená nežiť na dlh, mať rezervy, dlhodobé investície, skrátka nadobudnúť skutočnú finančnú nezávislosť. A týmito vecami sa môže pochváliť iba máloktorý podnikateľ.

Žijú na úkor vlastných zamestnancov

Tí, ktorí nepodnikajú, chodia do zamestnania. Podnikateľ pre nich nie je pán a nemajú sa mu podriaďovať, ponižovať sa pred ním, ale majú mať na pamäti, že práve vďaka nemu tú prácu majú. Naopak, podnikateľ si musí byť vedomý, že bez zamestnancov jeho obchodný model fungovať nemôže, je preto na nich existenčne závislý a má tomu zodpovedať aj jeho prístup. Rovnako si ale nemôže vyhodiť z kopýtka a dať zamestnancom nadštandardné platy, ak to situácia nedovoľuje – inak by náklady prevýšili príjmy natoľko, že by aj vyššie spomenutý schodok v obchodnej bilancii nadobudol fatálnych rozmerov. Tvrdenie, že podnikateľ žije na úkor vlastných zamestnancov, je rovnako nesprávne ako domnievať sa, že podnikateľ je závislý na jednom konkrétnom zamestnancovi. Každý je nahraditeľný, zamestnanec i podnikateľ.

 

Inzercia

Ak sú bohatí, je iba málo pravdepodobné, že to dosiahli poctivou prácou

Podľa seba hodnotíme ostatných. Ak silno pochybujeme o čestnosti ľudí okolo nás, je pravdepodobné, že práve my nemáme čisté svedomie. Dosiahnuť bohatstvo poctivou prácou, za ktorú sa možno postaviť, je možné – predovšetkým dnes, keď je potrebné všetko dokladovať.

Dnes, v roku 2020, je čas začať veriť aj v dobrých ľudí a ich poctivú prácu. Dá sa to, hoci jeden zlý príklad zatieni niekoľko pozitívnych. Neznamená to, že by sme preto mali rezignovať a spraviť z poctivosti iba mýtus.

Aby človek zbohatol, musí tvrdo a veľa pracovať

Robotník na stavbe pracuje veľa a tvrdo. Ťažko. Napriek tomu nemá bohatstvo a asi ho mať ani nikdy nebude, ak bude takto pokračovať. Tvrdá a ťažká práca nie je základom bohatstva a úspechu, ale tá rozumná a v správnej miere na správnom mieste.

Úspešná podnikateľka musela ísť cez posteľ

Toto je nepochopiteľne častý predsudok, ktorý k úspešným ženám prechovávajú nielen muži, ale aj samotné ženy. Ľudia majú radi atraktívne ženy, ale vyrušuje ich, keď sú cieľavedomé a úspešné. Muži v nich vidia ohrozenie, iné ženy zasa šikovnejšie konkurentky, ktorým sa podarilo dosiahnuť stanovené ciele skôr.

Môžeme na stôl položiť aj sto príkladov, keď bolo evidentné, že kariérny rast niektorej dámy nebol úplne etický alebo morálny, ale ani to neznamená, že máme právo generalizovať. Alebo odsudzovať ešte skôr, ako sa oboznámime s faktmi. A vôbec, prečo ľudí súdiť a riešiť? Šikovným ženám patrí svet, rovnako ako šikovným mužom.

Na podnikanie museli mať najprv veľký kapitál peňazí

Ak začítate podnikať v oblasti, ktorá si vyžaduje vysoký vstupný kapitál, tak sa bez neho nepohnete. Lenže každé podnikanie si takýto kapitál nevyžaduje. Sú oblasti podnikania, ktoré vyžadujú viac umu, talentu a energie ako peňazí. Dokonca ani remeslá nutne nevyžadujú vysoké vstupné investície, veď napríklad taký človek, ktorý kladie plávajúce podlahy, si vystačí s náradím za nanajvýš niekoľko stoviek eur. A obyčajne ich už dávno má, keď sa rozhoduje o odchode zo zamestnania a otvorení živnosti.

 

Na podnikanie musí byť najprv dobrý nápad, s čím preraziť

Toto je asi najväčší mýtus zo všetkých. Ktovie, prečo sa dodnes drží v mysliach ľudí? Ak si takto obhajujú to, že doteraz nezačali s budovaním vlastnej nezávislosti, zrejme je to aj preto, lebo nemajú dostatok potenciálu na podnikanie. Lenže niekedy stačí malý a správne nastavený impulz, aby sa z mladého človeka z nesprávneho prostredia stal správny človek bez závislosti na zamestnaní a konvenčnej práci, ktorá mu ničí život.

K podnikaniu rozhodne nepotrebujete dobrý nápad. Stačí robiť to, čo tu už dávno je a dokonca to ani nemusíte robiť najlepšie. Dokonca ani len priemerne, pretože si vďaka tomu zarobíte dosť na financovanie svojej nezávislosti, vyhrali ste. Podnikať môžete v remeslách, kúpe a následnom predaji, v službách, v kreatívnom priemysle, môžete outsourcovať svoje skúsenosti, možností je neúrekom. Dobrý nápad potom možno príde aj sám.

Peniaze na podnikanie dostal od rodičov, s takýmto štartom sa ľahko podniká

Určite ste už počuli o ľuďoch, ktorí vyhrali veľké peniaze a do roka prišli nielen o ne, ale spravili si nové veľké dlhy a napokon sa tak ocitli na dne. Tento scenár sa opakuje, pretože je ľuďom prirodzený – vyhrať peniaze totiž neznamená naučiť sa s nimi pracovať a pre obyčajného človeka je to neraz údel nad jeho sily.

Rovnaká analógia je aj pri podnikaní s kapitálom od rodičov. To, že niekto dostal vratnú alebo nevratnú pôžičku od rodiny, nie je automaticky dôvod jeho úspechu. Milión eur sa dá rozflákať rýchlo, minút neefektívne a nezodpovedne, rovnako ako desaťtisíc alebo sto eur. Za úspechom obchodu vždy stoja ľudia, či už samotný podnikateľ alebo jeho podriadení, ktorí sú vedení vnútornou motiváciou a zápalom pre vec. Štartovacie peniaze sú obrovskou pomocou, ale nie sú garanciou budúceho úspechu.

Peniaze nie sú všetko, to nie je len taká fráza. Záleží na mnohom ďalšom a je pravdou, že to, ako nás rodičia vychovávali, má zásadný vplyv na našu vlastnú dospelosť. Ak nás viedli k nezávislosti, vzdelávaniu sa, zlepšovaniu sa a líderstvu, je veľmi pravdepodobné, že sa staneme úspešnými a obľúbenými. Ak nás viedli k životnej rezignovanosti, zmiereniu sa s horším, k nadávaniu na vládu, zamestnávateľa, okolnosti, najnovšie Európsku úniu a imigrantov, potom to ani my v živote nebudeme mať jednoduché – obzvlášť nie, ak je našou vysnívanou cestou práve podnikanie a nezávislosť.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »