Najľahšia forma podnikania?

Zdieľanej ekonomike neujdeme. Je prirodzenou evolúciou modernej spoločnosti

Zdieľaná ekonomika zvalcuje svet, to je isté. Je priamou reakciou je aktívny životný štýl a moderný svet, v ktorom sa točia veľké peniaze.

Autor
Dátum zverejnenia 17. augusta 2019
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , , ,

Erik Stríž
Redakcia United Life Online
Bratislava, Slovensko

Stále častejšie čítame články, ktoré obhajujú alebo zatracujú zdieľanú ekonomiku. O čo vlastne ide a prečo je okolo nej taký rozruch? Môže totiž zmeniť všetko to, čo je dnes pre nás samozrejmé a dôležité. Viete si predstaviť svet, v ktorom už malí chlapci netúžia po vlastných autách a domoch? Práve taký svet nám kráča v ústrety a definuje ho zdieľaná ekonomika.

 

O čom je vlastne zdieľaná ekonomika?

– nevylučuje osobné vlastníctvo, ale nepotrebuje ho;
– investíciu do majetku nahrádza za nákup služieb;
– je založená na dôvere a vybudovanej vďaka internetu.

 

Zdieľaná ekonomika je ďalší evolučný krok v našom spoločenskom živote. Dlho to fungovalo tak, že sa ľudia snažili hromadiť majetok a peniaze, aby ho mohli počas života využívať a ďalej odovzdávať potomstvu. Vidina vlastníctva áut, nehnuteľností a produktov ľudí motivuje zlepšovať sa v práci, ktorú robia, je hnacím motorom všetkých zakladateľov veľkých firiem a korporácií, pomáha ľuďom mať v živote ujasnené menšie i väčšie ciele.

Vlastníctvo ako také sa však dostáva do existenčných problémov, keďže mladí ľudia cítia neistoty a radi žijú iba to, čo je práve teraz. Vo veľkej miere k rozmachu zdieľanej ekonomiky prispieva internet, ktorý umožnil byť v kontakte prakticky s kýmkoľvek na svete, nielen s úzkym okruhom priateľov a rodiny.

 

Dali by ste neznámemu človeku kľúče od vlastného auta? Dnes zrejme nie, o pár rokov to bude možno normálna vec.

Dali by ste neznámemu človeku kľúče od vlastného auta? Dnes zrejme nie, o pár rokov to bude možno normálna vec.

 

Základným predpokladom zdieľanej ekonomiky je obmedzenie tradičného vlastníctva (najmä automobilov a nehnuteľností) a jeho nahradenie prenájmom a zdieľaním. Skrátka, nemáte vlastné auto a ani ho nepotrebujete, pretože vďaka internetu zistíte, kto cestuje rovnakým smerom a prisadnete si k nemu. Krátkodobé prenájmy nehnuteľností cez Airbnb sú takisto dôkazom, že zdieľaná ekonomika sa už rozvíja a čakajú ju pozitívne časy.

Fungovalo to vždy a funguje to aj dnes, hoci si to veľmi neuvedomujeme: požičiavame si náradie a oblečenie a nikomu to nepríde čudné. Deje sa to hlavne medzi priateľmi a rodinou, internet však tieto spoločenské okruhy umožňuje rozširovať.

Nevylučuje však vlastníctvo ako také, pretože niekto bude musieť tie autá vlastniť aj naďalej – len ich ďalej ponúkať na zdieľanie a prenájom. To by však mala byť úloha firiem, ktoré by vedeli zákazníkom ponúknuť aj garancie a stabilné cenové podmienky.

 


V prospech zdieľania hraje nová generácia

Mladá generácia vidí veci inak. Je zmierená s dočasnosťou a faktom, že niektoré veci skrátka nemusí vlastniť.

Využíva platformy ako Uber, Airbnb, Bla Bla Car a je spokojná, pretože dostáva službu, ktorá vyhovuje jej predstavám o životnom štýle. „Vďaka rôznym platformám majú možnosť podeliť sa o predmety, vedomosti, peniaze, skúsenosti, siete, obsah a rôzne iné veci – vrátane automobilov a bývania.“ uvádza Bla Bla Car.

Bla Bla Car ďalej predpokladá minimálne dôležité princípy, ktoré poháňajú zdieľanú ekonomiku:

 – Nevyužívané veci strácajú hodnotu

 – Prístup k veciam je lepší ako vlastníctvo

 – Dôvera medzi neznámymi ľuďmi na internete

 

 

Zdieľaná ekonomika vďačí za svoj rozvoj internetu, Facebooku a službám ako Uber, Airbnb či Bla Bla Car.

Zdieľaná ekonomika vďačí za svoj rozvoj internetu, Facebooku a službám ako Uber, Airbnb či Bla Bla Car.

 

 

Nie je to pre každého

Dnes sa o zdieľanej ekonomike často píše ako o niečom, čo nevyhnutne musí prísť a je už načase. Vylúčenie vlastníctva je považované za zastarané a prekonané, pretože jeho cena privysoká a praktické využitie otázne. Vraj až 90 percent času strávi auto niekde odparkované, teda nevyužívané. Mali by sme teda platiť iba desať percent z celkovej ceny auta alebo sa radšej rozhliadnuť po cenovo výhodnejšej alternatíve? Prvá z možností je nezmysel, tá druhá nie.

Model prenajímania a zdieľania namiesto vlastníctva počíta so spoločnosťou, v ktorej každý zarába počas celého svojho života a namiesto investovania do hmotného vkladá rovnaké alebo väčšie peniaze do služieb. Dôchodkový vek spojený s nižším príjmom a teda neschopnosťou platiť za služby zdieľania je rizikom a ohrozením celého konceptu zdieľanej ekonomiky.

Súčasný inštitút vlastníctva je dobrý v tom, že keď si človek zadováži automobil, po jeho vyplatení mu v rukách zostáva hodnota; možno len polovičná alebo ešte nižšia, ale predsa nejaká hodnota. Aj keby to auto splácal desať rokov, toto auto môže jazdiť aj ďalšie desaťročia, ak sa oň bude dobre starať, prípadne ho predať a získané prostriedky využiť na nákup ďalšieho.

Po desiatich rokov prenájmu však zaplatí rovnaké peniaze, avšak bez akejkoľvek investície do hodnoty. Nezostáva mu nič iné, než ďalej platiť za krátkodobé prenájmy a zdieľania, avšak už s menšími šancami na zmenu. A ak sa tento človek dostane do dôchodkového veku, prípadne sa mu do príjmu postavia vážne prekážky, napríklad choroba alebo zmena životnej situácie, bude spoločnosťou odsunutý na bok.

Dobrým príkladom toho, ako takýto životný štýl na prenájom nefunguje, sú Spojené štáty. Sú dôkazom, že aj bohatý človek sa môže v priebehu jedného roka stať bezdomovcom a prísť aj o dom, aj o Porsche, ktoré si v skutočnosti iba dlhodobo prenajímal. Ak by mal vlastné auto a vlastný dom, bola by šanca ich predať a zaobstarať si niečo lacnejšie, pritom ešte aj finančne výjsť v zelených číslach.

 

Mikropodnikanie

Zdieľaná ekonomika umožní posunutie kapitalizmu a podnikania z úrovne firiem na úroveň osôb. Umožní vznik nových spôsobov živobytia, ktoré budú založené na poskytovaní služieb cez verejne dostupné internetové platformy. Oveľa viac ľudí bude môcť na krátky čas prenajímať svoje autá a nehnuteľnosti, aby pomohli iným a zarobili si tak nejaké peniaze.

V tomto ohľade sú nevyhnutné kvalitné, univerzálne a bezpečné internetové platformy pre zverejňovanie ponúk a kontakt medzi poskytovateľom a zákazníkom. Dnes tieto úlohy korektne plnia služby ako Airbnb, Bla Bla Car či spomínaný Uber, do okraja by sme mohli zaradiť aj internetové bazáre, ktoré tiež umožňujú predaj, kúpu a výmenu hmotných vecí medzi vzájomne neznámymi ľuďmi.

 

Je zdieľaná ekonomika uskutočniteľná aj v dlhodobom horizonte? Dočkáme sa jej tolerovania všetkými legislatívami? V skutočnosti ju už vo veľkej miere žijeme a využívame vo svoj prospech, aj keď do sveta automobilov a nehnuteľností preniká o niečo ťažšie. Tu je potrebné postupne budovať dôveru a zvyšovať bezpečnosť. Je však celkom isté, že najmä vo veľkých mestách bude koncept zdieľanej ekonomiky aj naďalej rásť a podieľať sa na výraznej zmene životného štýlu nastupujúcich generácií.

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Úplne nové Ferrari prekvapuje menom, dizajnom aj technikou. Legendárne Dino je späť

Do portfólia značky Ferrari sa zaraďuje úplne nový model.

17. novembra 2019

Čínsky priemysel expanduje do Európy, zaplaví nás Aiways lacnými autami?

Zaznamená elektrické SUV úspech?

14. novembra 2019

Ani miliardári sa nevedia zhodnúť na budúcnosti

Kapitalizmus ako ho poznáme je mŕtvy, socializmus začína byť opäť hrozbou

Rastie všeobecný tlak na zriadenie akéhosi „socialistického kapitalizmu“.

13. novembra 2019

600-koňové Audi RS Q8 predviedlo pozoruhodnú jazdu a stalo sa najrýchlejším SUV v Zelenom pekle

Doterajšiemu držiteľovi rekordu nadelila novinka až 12 sekúnd.

12. novembra 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019