Zábava alebo únik pred realitou? Prečo chodíme do baru?

„Je to jednoducho živý a zábavný čas. Je to asi najzábavnejšia vec pre dospelých alebo aspoň pre jedného z nich. Človek sa môže trochu odviazať. Všetci sú tam z rovnakého dôvodu, aby sa dobre zabavili.“ – Janey Cat „Predpokladám, že mnohí hľadajú spoločensky prijateľné prostredie, v ktorom by sa mohli oddávať svojmu alkoholizmu. Iní sú osamelí… Prečítať celé
Vydané 4. augusta 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

„Predpokladám, že mnohí hľadajú spoločensky prijateľné prostredie, v ktorom by sa mohli oddávať svojmu alkoholizmu. Iní sú osamelí a potrebujú tekutú odvahu, aby sa mohli zapojiť do rozhovoru s cudzími ľuďmi. Niektorí ľudia chcú byť jednoducho videní a obdivovaní pre svoju krásu alebo módu. Ale mám podozrenie, že najmä u zrelých návštevníkov barov je hlavným motívom pod povrchom nádej na romantické stretnutie.“ – Bruno Tata

„Potrebujeme vidieť, ako sa nám darí, keď sa stretávame s novými ľuďmi tvárou v tvár a vidíme, ako sa im darí. Bary nám poskytujú spoločenské mazivo na uvoľnenie. Poskytujú nám atmosféru, aby sme na seba narazili a povedali si Ahoj.“  – Frank Alfano

Test triezvosti

Niektorí vám povedia, že si chodia vypiť, aby si oddýchli a zabavili sa. To je určite pravda, ale existuje aj hlbší dôvod takéhoto správania?

Skúste si jednoduchý test!

Ak chcete zistiť, či vás nejaká aktivita skutočne baví, musíte si ju vyskúšať, keď ste triezvy. Ak sa vám zdá zábavná len pod vplyvom alkoholu, je pravdepodobné, že vás viac baví omamná látka než zážitok.

„Rozhodol som sa prestať piť. Aj keď vzdanie sa alkoholu prinieslo mnoho výhod, jednou z podstatných nevýhod je, že mnohé veci, ktoré som predtým považoval za zábavné, sa mi teraz zdajú úplne nudné. Napríklad chodiť triezvy do baru alebo nočného klubu sa zrazu stalo mimoriadne nudné. Príliš často nás v skutočnosti poháňa potreba úteku, ktorá je podporovaná multimiliardovým alkoholovým priemyslom, ktorý sa spolieha na predaj ilúzie.“ Nir Eyal

Foto: Jose Gonzales

Pasca menom bar

V skutočnosti sú bary navrhnuté tak, aby boli nudné, ak ste triezvy, čo poskytuje ešte väčšiu motiváciu pokračovať v pití.

• Zhasínajú svetlá, pretože štúdie ukazujú, že vďaka tomu vypijeme viac za kratší čas.
  • Hudba je taká hlasná, že ruší akúkoľvek konverzáciu pod úrovňou kriku a zhoršuje náš sluch.

„Ľudia, ktorí celé hodiny pokojne sedia a popíjajú svoje nápoje, neprinášajú zisk. Hovoriaci nie sú najlepšími pijákmi.“  Múdrosť majiteľov barov a krčiem

• Každý aspekt dizajnu baru, od výšky pultu až po druh stoličiek alebo kresiel, pomáha prilákať ľudí a udržať ich pri drinku.
unik pred realitou

Foto: Steve Harvey

Alkohol v číslach

Podľa jednej štúdie až 40 % divákov na bejzbalových a futbalových zápasoch je pripitých. Ďalší prieskum zistil, že až 8 z 10 Američanov sleduje šport v televízii doma s alkoholickým nápojom v ruke. Americký futbal je hlavným športom v USA, pri ktorom sa pije alkohol, pričom 84 % ľudí konzumuje alkohol počas sledovania v televízii a 83 % si ho vychutnáva aj na štadióne. Druhým najobľúbenejším športom na pitie je box, či už ho sledujete doma alebo pri ringu. Hokejový zápas v televízii s nejakou formou alkoholického nápoja zvykne sledovať 78 % ľudí. Až 75 % dospelých Američanov tvrdí, že uprednostňuje pitie alkoholu počas tenisového zápasu naživo, zatiaľ čo 76 % uhasí svoj smäd po pive pri sledovaní golfového zápasu naživo.

The Simpsons Drinking GIF - Find & Share on GIPHY

Ani slovenská populácia nie je výnimkou. Priemerná ročná spotreba čistého alkoholu u ľudí nad 14 rokov je na Slovensku 12 litrov vrátane abstinujúcich. Čo je o 1,3 litra viac ako celoeurópsky priemer. Podľa štatistík Európskeho štatistického úradu Eurostat míňame 2,5 % z celkových mesačných výdavkov domácnosti práve na alkohol. Alkohol a tabakové výrobky nás v priemere stoja 6% rodinného rozpočtu.

baru

Foto: Kazuend