Metla ľudstva

Alkohol: Pri akom promile strácame kontrolu a prečo nesmiete jazdiť ani po jednom pive?

Pil som – kedy môžem znova šoférovať? Šoférovanie pod vplyvom alkoholu zakázané, napriek tomu sa prakticky každý deň dozvedáme o tom, že tento zákaz je na Slovensku porušovaný priam okázalo. V skutočnosti aj malé množstvo alkoholu bez varovných signálov pre vodiča môže byť nebezpečným tak pre neho, ako aj pre okolie. Trvá približne 30 minút… Prečítať celé
Vydané 21. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Vypili ste večer niekoľko pív? Je to v poriadku. Rozumný človek po nich nebude šoférovať, napriek tomu sa nájde množstvo jednoduchších ľudí, ktorí si za volant sadnú. Odmietajú si uvedomiť, že ich schopnosť riadiť vozidlo je dramaticky zhoršená. FOTO: ELEVATE @UNSPLASH

Pil som – kedy môžem znova šoférovať?

Šoférovanie pod vplyvom alkoholu zakázané, napriek tomu sa prakticky každý deň dozvedáme o tom, že tento zákaz je na Slovensku porušovaný priam okázalo.

V skutočnosti aj malé množstvo alkoholu bez varovných signálov pre vodiča môže byť nebezpečným tak pre neho, ako aj pre okolie. Trvá približne 30 minút až 2 hodiny, kým sa alkohol absorbuje do krvného toku. Počas tohto obdobia sa môže spomaliť dýchanie a pozornosť, pamäť a vnímanie sú oneskorené. Bez ohľadu na množstvo alkoholu v krvi je nebezpečné a nezodpovedné šoférovať, keď ste pili.

Jednou z možností, ako zistiť, či už môžete šoférovať po požití alkoholu, je vyhľadať si Google niektorú z Alkohol kalkulačiek a vypočítať si tento orientačný čas odburávania alkoholu. Avšak ak máte akékoľvek nevoľnosti alebo zvláštne pocity, ktoré pripisujete práve včerajšiemu pitiu, jednoducho nešoférujte. V lepšom prípade budete riskovať, v horšom prípade vás zastavia policajti a v extrémnom prípade niekoho zraníte alebo zabijete. Aj to sa deje. Dennodenne.

Prečo sa vlastne opijeme?

To, čo nás v alkohole opíja, je etanol. „Etanol je intoxikujúca zložka alkoholických nápojov a jeho molekuly sú také malé, že sa skutočne môžu dostať do medzier medzi mozgovými bunkami,“ uvádza stránka pisrozumom.sk. To môže interferovať s neurotransmitermi, ktoré umožňujú všetku činnosť mozgu. Alkohol ovplyvňuje nervovú sústavu a pôsobí utlmujúco. Pýtate sa, ako je to možné, keď po požití menšieho množstva alkoholu sa občas cítime nabudení? Je to práve preto, že alkohol utlmuje aj také časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za sebaovládanie.

Čo sa deje s človekom pri 3,63 promile?

Ako uvádza informačný portál promileinfo.sk, hodnota 3,63 promile alkoholu je už bezvedomie. Skúsenosti policajtov z ciest nám však ukazujú, že existujú santusáci, ktorí sú schopní šoférovať aj s takmer štyrmi promile a neupadnúť do bezvedomia. Portál ďalej uvádza, že pri 3,63 promile sa prejavujú aj nasledovné účinky alkoholu: Vážne poruchy centrálnej nervovej sústavy; Bezvedomie a možná smrť; Ohrozené sú funkcie močového mechúra, dýchacie funkcie, tep srdca.

Požívanie alkoholu stavia každého do rizika spôsobenia nehody alebo iného vážneho zranenia. Nie je teda rizikom iba pre samotného vodiča, ale predovšetkým pre jeho okolie.

 

Inzercia

Uvádzame niekoľko typických prejavov, ktoré majú negatívny vplyv na schopnosť šoférovať, a ide o stavy už po požití malého množstva alkoholu:

1. Pomalý reakčný čas

Alkohol v krvi ovplyvňuje rýchlosť reakcií na rôzne situácie. Napríklad keď pred opitým šoférom zrazu niekto prudko zabrzdí alebo cez prechod prechádza chodec, jeho mozgu trvá dlhšie, kým spracuje novú informáciu a predíde tak nehode.

2. Nedostatok koordinácie

Pitie alkoholu ovplyvňuje zručnosti ako ručná a očná koordinácia či koordinácia nôh. Pri šoférovaní sa to môže prejaviť napríklad neschopnosťou nasadnúť do auta, nájsť tlačidlo pre štart alebo miesto na vloženie kľúča.

3. Obmedzená schopnosť sústrediť sa

Počas jazdy si mnohé situácie vyžadujú veľké sústredenie. Napríklad keď sa potrebujete držať v jazdnom pruhu, udržiavať rýchlosť, všímať si iné autá na ceste či semafory a značky. Alkohol túto schopnosť obmedzuje natoľko, že môžete spôsobiť nehodu.

4. Zhoršené videnie

Zhoršené videnie má vplyv predovšetkým na odhad vzdialenosti od iných áut a na periférne videnie.

5. Obmedzený úsudok

Váš mozog riadi to, ako posudzujete rozličné situácie. Ak ste pod vplyvom alkoholu, je obmedzená vaša schopnosť predvídať dôsledky alebo potenciálne problémy a rýchlo sa rozhodovať.

 

Alkohol je fenomén. Je to najnebezpečnejšia droga na svete, pretože rýchlo spôsobuje hlboké závislosti, opitým ľuďom býva veľmi zle, páchajú trestné činy a ubližujú si pod vplyvom alkoholu, ničia svoje životy aj životy vlastných rodín. Napriek tomu alkohol stále nie je zakázaný.  FOTO: Michael Discenza @UNSPLASH 

Ako teda obsah alkoholu v krvi ovplyvňuje šoférovanie?

Uvádza sa Koncentrácia alkoholu v krvi (BAC)  v jednotkách g/kg, čo je vlastne ekvivalent v minulosti používanej jednotky promile. Jedno promile, znamená to, že v každom litri krvi je rozpustená jedna tisíca litra, teda 1 ml alkoholu. Napríklad 0,1 mg/l v dychu predstavuje koncentráciu etanolu v krvi vo výške 0,21 g/kg (promile).

Žiadna opitosť
Výsledok merania: 0,00 až 0,14 mg/l (0 až 0,29 promile)

Excitačná opitosť
Výsledok merania: 0,15 až 0,47 mg/l (0,30 až 0,99 promile)
Zhovorčivosť, mierne stupňovaná eufória (tj. intoxikovaný má lepšiu, povznesenejšiu náladu, stále však v hranici normy). Od 0,80 promile viac nie je vodič schopný bezpečne riadiť vozidlo.

Mierna opitosť
Výsledok merania: 0,48 až 0,71 mg/l (1,00 až 1,49 promile)
Eufória, miestami plané vtipkovanie, zvýšené sebavedomie a sebadôvera. Psychomotorika je už ovplivnená alkoholovou intoxikáciou – reakčný čas je predĺžený. Ataxia, pohľadový nystagmus (mimovoľné pohyby očí).

Stredná opitosť
Výsledok merania: 0,72 až 0,95 mg/l (1,50 až 1,99 promile)
Psychomotorika je už výrazne narušená – sú prítomné poruchy koordinácie a spomalenie telesných pohybov, znížená pozornosť. Afektivita (tj. približná reaktivita na podnety) je labilná – nálada sa môže buď zlepšiť, alebo naopak nastupuje celkový útlum (možno až k zaspaniu), možné aj kolísanie z oboch krajných polôh. Deliberácia jednania (zníženie zábran), opilecká sebevražednost, agresivita.

Ťažká opitosť
Výsledok merania: 0,96 až 1,43 mg/l (2,00 až 2,99 promile)
Nezrozumiteľná reč, neschopnosť samostatnej chôdze, psychické poruchy, výraznejšie poruchy chovania (opilecká samovražednosť, agresivita, agresia), zvracanie.

Vážna otrava alkoholom
Výsledok merania: 1,44 až 1,91 mg/l (3,00 až 3,99 promile)
Ťažké poruchy vedomia (stupor), blúznenie, nereaguje na podnety, dýchanie je pomalé a plýtké, môžu nastať poruchy srdečného rytmu. Riziko zástavy dychu a krvného obehu.

Riziko smrteľnej otravy alkoholom
Výsledok merania: 1,92 a viac mg/l (4,00 a viac promile)
Komatózny stav, smrteľná dávka je 5 promile alkoholu v krvi (u 50% prípadov).

Pokračujte na ďalší príspevok »