Hodnota umenia

Prečo je umenie tak drahé a kto určuje jeho cenu?

Umenie má veľa spoločného práve s vnímaním a perspektívou. Nemá pravidlá, nediktuje ako má vyzerať, ale súčasne je to miliardové odvetvie. Ako sa teda určuje jeho hodnota? Prečo je tak drahé V skutočnosti väčšina umenia nie je tak drahá. Niekoľko žijúcich umelcov je bohatých a slávnych, ale väčšina nie je a nikdy nebude. Aby umelec… Prečítať celé
Vydané 21. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko

Umenie má veľa spoločného práve s vnímaním a perspektívou. Nemá pravidlá, nediktuje ako má vyzerať, ale súčasne je to miliardové odvetvie. Ako sa teda určuje jeho hodnota?

Pop Art Hotel

Umenie v pop art hoteli Toncancipá

Prečo je tak drahé

V skutočnosti väčšina umenia nie je tak drahá.

Niekoľko žijúcich umelcov je bohatých a slávnych, ale väčšina nie je a nikdy nebude. Aby umelec prenikol na trh musí sa zoznámiť so správnymi ľuďmi – hlavne s tými, ktorí už majú v tomto priemysle skúsenosti. Umelci, ktorí vyniknú svojimi dielami lokálne ich môžu vystavovať na skupinových výstavách, a ak sa tam ujmú, v najlepšom prípade sa môžu posunúť aj na sólo exhibície.

Hodnota umenia je určená bežným človekom, ako sme my. Pre niekoho môže mať obraz hodnotu miliónov eur a pre niekoho iného to môže byť bezvýznamné dielo. Nedarmo sa hovorí, sto ľudí sto chutí. Ak sa vám páči nejaké dielo, stane sa pre vás dôležitým, ale ak nie, tak sa o neho jednoducho nezaujímate.

Umenie

Ale takto by sme sa na umenie nemali pozerať. Pokiaľ si neplánujete kúpiť umelecké dielo v danom čase, nikdy by ste nemali vidieť jeho hodnotu iba z pohľadu toho, koľko na ňom zarobíte. Umenie si treba vážiť a obdivovať ho. Trhová hodnota umeleckého diela sa neustále mení.

Hodnota niečoho nakoniec bude len taká, akú sú ľudia ochotní zaplatiť. A zastávam ten názor, že hodnota umenia by sa nemala spájať iba s peniazmi. Umenie je vlastne odraz umelcov a ich pocitov a pohľadu na svet. Peniaze sú pre nich práve tým menším aspektom. Keďže svojim dielom práveže rozprávajú svoj príbeh prostredníctvom umenia, pre nich spočíva hodnota v tom, že koľko ľudí sa s jeho obrazom dokázalo emočne naviazať.

Umenie nie je o kráse, a ani nikdy nebolo. Pre každého znamená niečo iné, ale jeho sila spočíva v jedinečnosti, vášni a schopnosti odovzdať intenzívne emócie. Pre niekoho je kus umenia krásny a pre niekoho iného zase hlúpy. Záleží iba na vás, či vás dielo zaujalo alebo nie.

Umelci často žijú  náročným životom a určite to nie je prechádzka ružovou záhradou. Koniec koncom, hodnota a plat umelca závisí na tom, koľko sú ochotní ostatní zaplatiť na konci dňa za dané umenie.

Umelec

David Choe, úspešný umelec

Kto kupuje umenie?

375 mil. eur je hodnota obrazu „Salvator Mundi“ od Leonarda da Vinciho. Obraz, ktorý sa predal v roku 2016, nastavil rekordnú čiastku za ktorú sa kedykoľvek v histórii predalo umenie. Ako môže stať 1 obraz viac peňazí, ako väčšina kedykoľvek uvidí vo svojom živote? Pre človeka, ktorý v ňom vidí hodnotu, a má dostatok peňazí, nemá problém za takýto kúsok vystaviť obrovské sumy peňazí. Preto väčšina umenia ide priamo do rúk bohatým.

Umenie nie je iba „luxusná zbierka„; je to aj investícia, alebo aspoň sa ňou môže stať. Ak investori investujú s rozumom, tak diela, ktoré kúpia, môžu mať neskôr oveľa väčšiu hodnotu. Najznámejším príkladom zberateľa / investora umenia je Robert Scull.

Bol taxikár,, ktorý v roku 1973 vydražil kúsky zo svojej rozsiahlej zbierky, z ktorých sa väčšina predala mnohokrát za to, za čo ich kúpila spoločnosť Scull. Jeden obraz od Roberta Rauschenberga stál pôvodne spoločnosti Scull 741 eur v roku 1958. Predal sa nakoniec za 70000 eur, čo je skoro 10-tisíc násobné navýšenie z pôvodnej hodnoty.

Umenie

Ak mám spomenúť „nedávnu“ finančnú krízu, nie, tým myslím ešte krízu z roku 2008, tak práve tá bola prínosom pre bohatých zberateľov, ktorí skúpili diela ktoré boli v dražbe. Existuje príbeh o bežnej rodine, ktorá do svojej zbierky v roku 2009 skúpila takmer 50 diel, a dnes ich zbierka má hodnotu viac ako 1 miliardy dolárov.

Ako? Jednoducho počas krízy nakúpili tieto diela ktoré potom získali na cene. To je bežná ukážka toho, že kto je v čase ekonomickej krízy kupujúcim, sa mu jednoducho šťastena vráti. Tieto príležitosti by sa nikdy neukázali bez začiatku finančnej krízy.

Umelci nemusia mať ale nevyhnutne úžitok z toho, keď sa ich umenie predáva v aukcii – aspoň nie finančne. Jeden z najznámejších umelcov sveta – Jeff Koons, neuvidel žiadne peniaze z rekordného predaja jednej zo svojich sôch na aukcii. Tieto sa v konečnom dôsledku predali až za 66 miliónov eur, ale podľa odhadov bola konečná hodnota75 miliónov eur. Šialené, čo poviete?

Pokračujte na ďalší príspevok »