Osobnosti

Bezpečné vlaky a lacná elektrina: George Westinghouse je vynálezca, ktorého by ste mali poznať

George Westinghouse bol plodný vynálezca, ktorý ovplyvnil vývoj dejín propagáciou využívania elektriny na energiu a dopravu. Svojimi vynálezmi tiež umožnil významný rozmach železníc. Ako priemyselný manažér v spoločnosti Westinghouse mal značný vplyv na históriu, ako ju dnes poznáme – počas svojho života vytvoril a usmernil viac ako 60 spoločností, aby uvádzali na trh rôzne vynálezy…. Prečítať celé

GEORGE WESTINGHOUSE významným spôsobom ovplyvnil priemysel, ale aj každodenné životy Američanov a Európanov. Spravil vlaky bezpečnejšími a elektrinu dostupnejšou. FOTO: WEBSTINGHOUSE NUCLEAR

George Westinghouse bol plodný vynálezca, ktorý ovplyvnil vývoj dejín propagáciou využívania elektriny na energiu a dopravu. Svojimi vynálezmi tiež umožnil významný rozmach železníc. Ako priemyselný manažér v spoločnosti Westinghouse mal značný vplyv na históriu, ako ju dnes poznáme – počas svojho života vytvoril a usmernil viac ako 60 spoločností, aby uvádzali na trh rôzne vynálezy. Jeho spoločnosť na elektrinu sa stala jednou z najväčších organizácií na výrobu elektrickej energie v USA a o vplyve Westinghousa v zahraničí svedčili mnohé spoločnosti, ktoré založil v iných krajinách.

Prvé roky

George Westinghouse sa narodil 6. októbra 1846 v Central Bridge v New Yorku a prvé roky pracoval v obchodoch svojho otca v Schenectady, kde sa vyrábali poľnohospodárske stroje. Počas občianskej vojny dva roky slúžil ako súkromný jazdec, aby sa potom v roku 1864 stal úradujúcim tretím pomocným inžinierom v námorníctve (Acting Third Assistant Engineer), čo bola významná pracovná pozícia. V roku 1865 začal navštevovať Union College, na ktorej vydržal iba tri mesiace, teda ešte v prvom semestri. Ako devätnásťročný totiž získal svoj prvý patent pre rotačný parný stroj (31. októbra 1865). Ten sa síce neuplatnil v praxi vo svojej východiskovej podobe, ale našiel využitie neskôr. V každom prípade sa Westinghouse vydal na cestu, ktorá z neho spravila jednu z najvýznamnejších osobností dejín USA.

Vynálezy, ktoré ovplyvnili svet

V dospelosti Westinghouse už pod hlavičkou svojej firmy vynašiel zariadenie, ktoré umožnilo vrátiť naspäť na koľajnice vykoľajené nákladné železničné vozne a zahájil podnikanie s výrobou tohto vynálezu. Patent na jeden zo svojich najdôležitejších vynálezov, pneumatickú brzdu, získal v apríli 1869. Toto nové riešenie umožnilo rušňovodičom po prvýkrát zastaviť vlaky s bezpečnou presnosťou a nakoniec ho prijala väčšina svetových železníc, dokonca sa vzduchová brzda stala štandardizovaným komponentom vlakom. Pred vynálezom od Westinghousa boli vlakové nehody pomerne časté, pretože rušňovodiči museli brzdiť ručne každý vozeň samostatne.

Vidiac potenciálny zisk v tomto vynáleze Westinghouse v júli 1869 založil spoločnosť Westinghouse Air Brake Company, v ktorej pôsobil ako prezident. Naďalej pokračoval v inovovaní vzduchových bŕzd a neskôr vyvinul systém automatickej vzduchovej brzdy a trojitý ventil.

Westinghouse potom expandoval do odvetvia železničnej signalizácie v Spojených štátoch založením spoločnosti Union Switch and Signal Company. Jeho podnikanie rástlo najmä v časoch, keď otváral spoločnosti v Európe a Kanade. Zariadenia založené na jeho vlastných vynálezoch a patentoch iných špecialistov boli navrhnuté na riadenie, zvyšovanie rýchlosti a flexibility, ktorá bola umožnená práve vynálezom vzduchovej brzdy.

INZERCIA

Spoločnosť Westinghouse tiež vyvinula riešenia na bezpečnú prepravu zemného plynu, čo bol takisto veľmi významný pokrok.

Spoločnosť Westinghouse Electric Company

Spoločnosť Westinghouse postupne videla čoraz väčší potenciál elektriny, a to už v ranom veku jej využívania. V roku 1884 tak vznikla spoločnosť Westinghouse Electric Company, neskôr známa ako  Westinghouse Electric and Manufacturing Company. V roku 1888 spoločnosť získava exkluzívne práva na patenty Nikolu Teslu pre viacfázový systém striedavého prúdu a sám Westinghouse úspešne presviedča vynálezcu, aby sa stal členom spoločnosti.

Inzercia

Verejnosť sa však postavila proti rozvoju elektriny na striedavý prúd. Kritici, vrátane Thomasa Edisona, tvrdili, že striedavý prúd je nebezpečný a ohrozuje zdravie. Táto myšlienka sa presadila, keď New York prijal použitie striedavého prúdu elektrickým prúdom na trestné činy, čo bolo priam eso v rukáve odporcov striedavého prúdu. Westinghouse, ktorý sa nenechal odradiť, preukázal výhodnosť jeho riešenia tým, že kompletne osvetlil Columbian Exposition v Chicagu.

WESTINGHOUSE bol nielen vynálezca, ale aj dobrý podnikateľ. Nakoniec ale neudržal spoločnosti vo vlastných rukách, finančná panika si vybrala svoju daň nakoniec aj na jeho zdraví.

Projekt Niagarské vodopády a dodávanie energie na diaľku

Spoločnosť Westinghouse prijala ďalšiu podnikateľskú výzvu, keď v roku 1893 získala kontrakt so spoločnosťou Cataract Construction Company na výrobu troch obrovských generátorov na využitie energie Niagarských vodopádov. Inštalácia tohto projektu sa začala v apríli 1895. Do novembra boli dokončené všetky tri generátory. Inžinieri v Buffale uzavreli okruhy, ktoré nakoniec zavŕšili proces dodávania energie z Niagary o rok neskôr.

Hydroelektrický rozvoj Niagarských vodopádov Georgom Westinghouseom v roku 1896 zahájil prax umiestňovania výrobných staníc ďaleko od stredísk spotreby. Závod na Niagare preniesol obrovské množstvo energie do Buffala, vzdialeného viac ako 30 kilometrov. Spoločnosť Westinghouse vyvinula transformátor, ktorý vyriešil problém so zasielaním energie po kábli na veľké vzdialenosti.

Westinghouse presvedčivo preukázal všeobecnú prevahu prenosu energie pomocou elektriny a nie mechanickými prostriedkami, ako sú laná, hydraulické potrubia alebo stlačený vzduch, ktoré boli dovtedy používané. Predviedol jednoznačnú prevahu striedavého prúdu nad jednosmerným. Elektráreň na Niagare tak stanovila súčasný štandard pre veľkosť generátora a bol to prvý veľký systém dodávajúci elektrinu z jedného okruhu na rôzne konečné použitia, ako sú železnica, mestské osvetlenie a napájanie.

Parná turbína Parsons

Westinghouse sa tiež zapísal do histórie priemyslu a podnikania získaním výhradných práv na výrobu parnej turbíny Parsons v Amerike a spustením prevádzky prvej lokomotívy na striedavý prúd v roku 1905.

Prvá veľká aplikácia striedavého prúdu v železničných systémoch bola použitá na železniciach Manhattan Elevated v New Yorku a neskôr v systéme metra v New Yorku. Prvá jednofázová železničná lokomotíva bola predstavená na železničných lodeniciach vo východnom Pittsburghu v roku 1905.

Krátko potom začala spoločnosť Westinghouse Company elektrifikovať New York, New Haven a Hartford Railroad pomocou jednofázového systému medzi Woodlawnom v New Yorku a Stamfordom v Connecticute.

 

Aj bohatí trpia chorobami

Rôzne spoločnosti patriace Westinghousovi mali hodnotu okolo 120 miliónov dolárov a na prelome storočí v nich pracovalo približne 50-tisíc zamestnancov.

Do roku 1904 vlastnil Westinghouse deväť výrobných spoločností v USA, jednu v Kanade a päť v Európe. Avšak finančná panika v roku 1907 spôsobila, že Westinghouse stratil kontrolu nad spoločnosťami, ktoré založil. V roku 1910 napokon založil svoj posledný veľký projekt, vynález pružiny stlačeného vzduchu na tlmenie nárazov z jazdy autom. Ale už v roku 1911 prerušil všetky vzťahy so svojimi bývalými spoločnosťami.

Väčšinu svojho neskoršieho života Westinghouse strávil vo verejnej službe, než v roku 1913 vykazoval známky ochorenia srdca. Lekári mu nariadili odpočinok. Po zhoršených zdravotných podmienkach a chorobách, ktoré ho pripútali na invalidný vozík, zomrel 12. marca 1914. Jeho zoznam patentov je enormne dlhý – obsahuje až 361 patentov a zaujímavosťou je, že posledný dostal v roku 1918, teda štyri roky po smrti.

 

Zdroje: George Westinghouse’s Influence on Electricity, George Westinghouse @Biography, George Westinghouse @Britannica, George Westinghouse @Wikipedia

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.