Financie a mena

Opäť sa začína zeurovievať. Ktoré meny nahradí euro?

Slováci radi trávia leto v krajinách ako sú Chorvátsko a Bulharsko. Obe krajiny sú členmi Európskej únie. Chorvátsko vstúpilo do Európskej únie v roku 2013 a Bulharsko sa stalo členom spoločenstva Európskych krajín v roku 2007. Čo majú tieto dve krajiny ešte spoločné? Obe krajiny majú záujem sa stať členom eurozóny – chcú prijať euro. Oficiálny proces  zmeny meny začal… Prečítať celé
Vydané 24. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Copywriterka so zameraním na financie, sociálne postavenie a korupciu. 

Euro patrí medzi najpoužívanejšie meny na svete.

Slováci radi trávia leto v krajinách ako sú Chorvátsko a Bulharsko. Obe krajiny sú členmi Európskej únie. Chorvátsko vstúpilo do Európskej únie v roku 2013 a Bulharsko sa stalo členom spoločenstva Európskych krajín v roku 2007. Čo majú tieto dve krajiny ešte spoločné?

Obe krajiny majú záujem sa stať členom eurozóny – chcú prijať euro. Oficiálny proces  zmeny meny začal v obidvoch krajinách v ten istý deň, 10. júla 2020, kedy vstúpili do takzvaného Európskeho mechanizmu výmeny kurzov. Štandardne proces prípravy na novú menu a zotrvanie v mechanizme výmeny kurzov trvá minimálne 2 roky.

Od jesene 2020 je Chorvátsko členom bankovej únie. Chorváti plánovali prijať euro v roku 2022, avšak kornonakríza spomalila proces prípravy. Chorvátska kuna má zafixovaný výmenný kurz, čo je posledná fáza pred prijatím eura. Oficiálny koniec kuny bude pravdepodobne v roku 2023.

Podmienky pre realizáciu prijatia eura sú cenová stabilita, stabilita úrokových sadzieb a podobne. Pokles alebo zvýšenie výmenného kurzu kuny je možný do 15%. V deň výmeny chorvátskej meny za euro je kurz navrhnutý na 7,53450 kuny za euro. Bulharsko plánuje vstup do eurozóny v roku 2024. Centrálny výmenný kurz bulharskej meny bol stanovený na 1,95583 leva za jedno euro.

Prečo sa krajinám oplatí prijať euro?

Chorváti a Bulhari majú už veľa rokov k európskej mene veľmi blízko. Ľudia sporia, požičiavajú si, investujú a nakupujú v eurách. Prijatím eura budú ďalšie krajiny súčasťou veľkého spoločného menového systému, kde budú odstránené obchodné a investičné menové prekážky. Spoločná mena je nástrojom na stabilný ekonomický rozvoj a rozkvet obchodu. Euro priláka viac investícií a po prijatí eura budú pre Chorvátsko a Bulharsko pôžičky dostupnejšie.

Hlavne v lete, počas najväčšej turistickej sezóny, sa predajcovia v maloobchodoch často stretávajú s turistami zo zvyšných 19 členských krajín eurozóny. Teda aj pre obchodníkov, aj pre turistov bude výhodnejšie používanie rovnakej meny. Zníži sa neistota z kolísavého kurzu a v konečnom dôsledku môžeme ušetriť na poplatkoch za výmenu mien.

Čo sa zmení pre Slovákov?

Dve z najnavštevovanejších dovolenkových destinácií budú o niečo prístupnejšie. Bojíte sa, že si za dovolenky budeme musieť priplatiť?

Inzercia

Príchodom eura by sa v Chorvátsku a v Bulharsku nemali výrazne zvýšiť ceny. Aj v iných krajín sa po prijatí novej meny zdraželo len mierne, štandardne o infláciu. Preto sa nemusíte báť, že by ceny prudko vzrástli a dovolenky by boli nedostupnejšie.

Práve naopak, plánované prijatie eura bude mať výhody aj pre občanov Slovenskej republiky. Nebude potrebné si meniť euro na kuny a aj pre Slovákov bude menšie riziko prudkého výkyvu kurzu. Slovákom sa bude do krajín s rovnakou menou dovolenkovať pohodlnejšie.

Vedeli ste o eure, že…?

  • Používanie eura začalo v roku 2002, pričom pred jeho zavedením predchádzal 40 – ročný proces náročných príprav.
  • V súčasnosti je euro oficiálnou menou 19 štátov. Je zaujímavé, že niektoré časti eurozóny sa nenachádzajú priamo na Európskom kontinente. Európska mena sa používa aj v zámorských departmentoch, napríklad niektoré Francúzske ostrovy sa nachádzajú v Karibiku, alebo v Indickom oceáne.
  • Naposledy bol ukončený proces prijatia eura v Litve, pred piatimi rokmi.
  • Niektoré krajiny, napríklad Kosovo alebo Čierna Hora, používajú euro ako de facto domácu menu, čo vyplýva z histórie, kde sa takto používali nemecké marky.
  • Monacké kniežatstvo, Republika San Marino, Vatikánsky mestský štát, Andorrské kniežatstvo uzavreli menové dohody s EÚ, s ktorými majú právo vyrábať obmedzené množstvá euromincí s ich vlastným dizajnom. Avšak bankovky s vlastným dizajnom vydávať nesmú.
  • Dánsko je v Európskom mechanizme výmeny kurzov už od roku 1999, ale stále nepožívajú euro ako štátnu menu. Dánsko splnilo všetky podmienky k prijatiu eura, avšak má s EÚ osobitnú zmluvu a odsúhlasenú výnimku, ktorá im toleruje zostať mimo eurozóny.
  • Euro sa používa ako fakturujúca mena pre viac ako 50% všetkých dovozov eurozóny a pre viac ako 65% všetkých vývozov eurozóny.
  • Euro je druhou najaktívnejšie obchodovanou menou na devízových trhoch. Na celom svete približne 33% transakcií denne prebehne v európskej mene.                                                                                  (uvádza webová stránka Európskej komisie)

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.