Závislosť od práce

Workoholizmus: keď sa život točí len okolo práce

Smartfóny, notebooky a tablety umožňujú pracovať kdekoľvek a kedykoľvek. V bare na pláži? Žiadny problém. Na chate v horách? Takisto. Jediné, čo potrebujeme je internet. Vďaka technológiám nemusíme presedieť hodiny v kancelárii alebo každý deň dochádzať do práce. Pri niektorých povolaniach môžeme pracovať ako digitálni nomádi a z rôznych kútov sveta. Avšak, digitálne technológie a možnosť pracovať neustále a všade spôsobili,… Prečítať celé

Smartfóny, notebooky a tablety umožňujú pracovať kdekoľvek a kedykoľvek. V bare na pláži? Žiadny problém. Na chate v horách? Takisto. Jediné, čo potrebujeme je internet. Vďaka technológiám nemusíme presedieť hodiny v kancelárii alebo každý deň dochádzať do práce. Pri niektorých povolaniach môžeme pracovať ako digitálni nomádi a z rôznych kútov sveta.

Užívajú si cestovanie, slobodu a dobrodružstvo, popri tom pracujú na plný úväzok. Aj takto žijú digitálni nomádi. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com.

Avšak, digitálne technológie a možnosť pracovať neustále a všade spôsobili, že pracujeme viac. Prečo? Akonáhle sa ráno pripojíme na internet zahltia nás emaily, na ktoré musíme odpovedať čo najskôr. Je víkend a nám neustále zvoní telefón. Odpovieme a riešime pracovné problémy, hoci sme chceli ísť s deťmi na výlet.

Som vorkoholik?

Očakáva sa od nás, že budeme k dispozícii kedykoľvek, keď sa v práci niečo pokazí a my tam zrovna nie sme. Je jedno, či je nedeľa alebo desať hodín večer. Stanoviť si hranicu medzi prácou a voľným časom sa nám dnes javí ako nemožné. Jedného dňa sa zobudíme a uvedomíme si, že práca úplne pohltila náš život. Sme od práce skutočne závislí?

Väčšina výskumníkov definuje vorkoholika ako človeka, ktorý pracuje nadmerne a nutkavo a nedokáže sa od práce odtrhnúť. Podľa portálu healthline.com vorkoholici zvyčajne trávia dlhé hodiny v kancelárii, sú posadnutí svojím pracovným výkonom, pracujú aj doma a neustále kontrolujú emaily či textové správy.

Práca pre mnohých z nich predstavuje únik od osobných problémov a pomáha im zabudnúť na úzkosť, pocity viny a bezmocnosti. Ak im niekto povie, aby si oddýchli, nepočúvajú ho. A ak pracovať nemôžu, pociťujú stres. Ďalším varovným signálom je rušenie rodinných plánov pre prácu.

Závislosť alebo tvrdá práca

Nie každého, kto usilovne pracuje dlhé hodiny môžeme označiť za vorkoholika. Napríklad v Spojených štátoch amerických ľudia bežne pracujú viac ako 50 hodín týždenne. „Naša kultúra odmeňuje ľudí, ktorí tvrdo pracujú,“ pre healthline.com vysvetľuje americký klinický psychológ a hlavný klinický referent v centre pre liečbu závislostí Brain Wind.

Aký je teda rozdiel medzi niekým, kto iba pracuje dlhé hodiny a skutočným vorkoholikom? Podľa Winda má závislý človek problém odpútať sa od práce aj keď je mimo kancelárie alebo má voľno. „Možno dostávame chvály a uznania od nadriadených a kolegov,  ktoré nás povzbudzujú k tvrdšej práci bez toho, aby sme si uvedomovali, že máme závislosť. Svoje správanie ospravedlňujeme tým, že máme ambície a pracujeme na dosiahnutí úspechu.“ hovorí Wind.

Prečo je vorkoholizmus nebezpečný?

Závislosť od práce vedie k chronickému stresu. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com.

Hoci sa táto závislosť spočiatku prináša viaceré benefity, ako napríklad zvýšenú produktivitu alebo väčší zárobok, postupom času produktivita klesá a nielen to. Štúdia Kansaskej univerzity z roku 2013 zistila, že ľudia, ktorí pracujú viac ako 50 hodín týždenne, pravdepodobne pocítia fyzické aj psychické následky.

Podľa inej štúdie z roku 2012 neustále premýšľanie o práci u vorkoholikov vedie k vysokej úrovni stresu, úzkosti, depresii a problémom so spánkom. Pri chronickom strese dochádza k zvýšeniu krvného tlaku a hladín kortizolu. To telo vystavuje väčšiemu riziku kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky a dokonca aj smrti.

Pokračujte na ďalší príspevok »