Prsteň, ktorý sa o vás postará

Doplnok, ktorý uľahčí život. Na čo všetko slúžia smart prstene?

Užitočný technologický pomocník Pamätáte si plastové prstene meniace farbu podľa nálady? Je samozrejmé, že odvtedy technológie výrazne pokročili. Inteligentné prstene sa zaradili medzi moderné zariadenia našej doby. Všetky majú samozrejme veľavravný prívlastok „smart“ – patria k nim hodinky, mobily, dokonca okuliare. Zahŕňajú funkcie pripomínajúce úlohy, na ktoré by sme inak zabudli. Samotné prstene nie sú zatiaľ… Prečítať celé
Vydané 19. marca 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Užitočný technologický pomocník

Pamätáte si plastové prstene meniace farbu podľa nálady? Je samozrejmé, že odvtedy technológie výrazne pokročili. Inteligentné prstene sa zaradili medzi moderné zariadenia našej doby. Všetky majú samozrejme veľavravný prívlastok „smart“ – patria k nim hodinky, mobily, dokonca okuliare. Zahŕňajú funkcie pripomínajúce úlohy, na ktoré by sme inak zabudli. Samotné prstene nie sú zatiaľ v obľube tak ako ich elektronickí „príbuzní“, avšak vďaka dômyselnému dizajnu sa to môže čoskoro zmeniť.

Vybavenie smart prsteňov sa neustále zdokonaľuje. Prešli si niekoľkými menej úspešnými prototypmi, od začiatkov na startupoch po verejne známe spoločnosti. Podnetom bol aj fakt, že ľudia sú čoraz náročnejší pri výbere technologických zariadení.

Krúžok na prste zaujme hlavne tým, koľko informácií dokáže zachytiť. Je v nich zabudovaný NFC (near field communication) čip, ktorého systém chráni používateľa pred škodlivými aktivitami. Výhodou je, že využíva čo najmenšiu vzdialenosť medzi vami a objektom, na ktorý je smart prsteň zameraný. Ďalej sú v ňom zabudované senzory a synchronizácia údajov funguje vďaka bluetooth pripojeniu.

Vhodné nielen pre športovcov

Ak ste priaznivcami fitness a zdravého životného štýlu, existujú rôzne modely prsteňov, ktoré vám budú vyhovovať. Sofistikované technológie sledujú hladinu glukózy alebo oznámia, koľko kalórii ste spálili. Práve pri cvičení sú smart prstene veľmi praktické. Mobil je príliš robustný, smart hodinky môžu prekážať počas vykonávania niektorých cvikov. Zhromaždené informácie sa do aplikácie v telefóne nahrávajú v reálnom čase, preto si viete sledovať svoj progres bez obáv, že by ste nemali presné údaje.

smart prstene

Smart hodinky možno čoskoro z tróna zosadia inteligentné prstene. zdroj: pexels.com

Poruchami spánku trpí čoraz viac ľudí. Pokiaľ počítanie ovečiek nezaberá, s riešením opäť prichádzajú malé elektronické krúžky. Sledujú koľko času trávite v jednotlivých spánkových cykloch a čo sa s vaším telom deje. Na základe výsledkov prinášajú odporúčania ako si zlepšiť kvalitu spánku a predĺžiť jeho trvanie. Aj tu je výhodou, že na ruke neprekáža tak ako fitness hodinky.

V dobe digitálnych platieb a bezkontaktného prístupu je prsteň naozaj užitočný. Inteligentný program má v sebe optický senzor, ktorý rozpoznáva či ho práve nosíte. Keď ho zložíte, automaticky sa uzamkne a nikto iný sa  k vášmu účtu nedostane.

Vycítia stres a dbajú na bezpečnosť

Uponáhľaný spôsob života nás oberá o možnosť zastaviť sa a spomaliť. To využili výrobcovia, ktorých prstene sa zameriavajú na meranie hladiny stresu. Využívajú na to elektrodermálnu aktivitu – používa sa aj pri testoch na detektore lži.

Keďže sa technologické vychytávky sústredia prevažne na mužských používateľov, niektoré firmy chcú zaplniť dieru na trhu pre ženské publikum. Postupne svoje smart prstene obohacujú o ďalšie funkcie –  sledovanie menštruačného cyklu či informácie o súčasnej polohe. Tie sa dokážu poslať príslušným orgánom v prípade, ak sa žena ocitne v nebezpečenstve.

V čom sú praktické a čo treba zlepšiť?

Výhodou prsteňov je dlhá výdrž batérie. Dôvodom je to, že nemusia spotrebovať energiu na rozmernú obrazovku, preto sa vybijú po troch až siedmich dňoch. Ak si to porovnáme s hodinkami či náramkami, rozdiel je evidentný. Tie totiž bez nabitia fungujú maximálne dva dni.

Z hľadiska dizajnu a estetiky sa inteligentné prstene navrhli tak, aby nepútali pozornosť. Dostupné sú v rôznych farbách a veľkostiach. Niektoré inteligentné prstene majú dokonca vymeniteľné kovové kryty s rôznymi odtieňmi. Pri výrobe sa kladie dôraz na použitie hypoalergénneho materiálu, aby ich mohlo využívať širšie spektrum ľudí.

smart prstene

Kedysi sme prsteň vnímali ako šperk, vývojri však jeho využitie posunuli na nový level. zdroj: unsplash.com

Pri kúpe vhodného smart prsteňa je dôležité poznať jeho parametre. Práve jeho veľkosť v pomere s množstvom vymožeností vyvoláva otázniky o správnom fungovaní. Je na výrobcovi, aby odstránil softvérové chyby, a tak zlepšil dôveryhodnosť produktu. Od nej sa odvíja aj cenové rozpätie od 20 eur až po desaťnásobne vyššiu sumu.

Inteligentné prstene sa teda rozhodne dokážu na trhu uplatniť. Ide o sľubnú nositeľnú technológiu, z ktorej budú mať úžitok rôzne typy používateľov. Či ste fitness nadšenci alebo chcete za nákupy platiť pohodlnejšie, smart prstene sa efektívne prispôsobia vašim požiadavkám.

Zdroje: www.guidingtech.com, www.interestingingeneering.com, www.smartringnews.com

Zdroj fotografie: pinterest.com