WallStreetBets upadá, jeho vplyv na investovanie

Päť minút slávy skupiny na Reddite zrejme pomaly utícha, špekuluje sa o tajnej dohode s hedžovými fondmi.
Vydané 9. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Logo a vizuál skupiny WALLSTREETBETS na Reddite

Básnik Yogi Berra v 60. rokoch 20. storočia konštatoval: „Nikto sem už nechodí, lebo je tu moc plno.“

Reč bola o reštaurácii vo Floride, ale medzičasom sa stal tento výrok legendárnym a dá sa použiť prakticky na čokoľvek. Aj na skupiny na sociálnej sieti Reddit.

Skupina WallStreetBets (WSB), ktorá pred niekoľkými mesiacmi spôsobila silné turbulencie na burze s akciami GameStopu využitím tazkvaného short squeeze. Mnoho ľudí na fóre WallStreetBets si uvedomilo, že ak by spoločne zvýšili cenu akcií GamesStopu, museli by sa hedžové fondy pokúsiť odkúpiť akcie, znížiť svoje straty a ešte zvýšiť cenu. Hodnoty akcií inak málo cennej spoločnosti tak vystrelili. Malo ísť o boj proti aktuálnym pravidlám na trhu s akciami a o vytrestanie hedžových fondov.

Po tom, čo sa skupina WallStreetBets dostala na titulné stránky ekonomických denníkov po celom svete, začala rásť aj jej členská základňa. Dnes do tejto skupiny patrí viac ako desať miliónov ľudí, lenže vplyv komunity na reálny trh práveže klesá.

Môže za tým stáť aj strach moderátorov skupiny, ktorí sa boja regulátorov a autorít z Wall Street. Údajne už nedávajú komunite to, prečo ľudia prišli, iba umelo podporujú interakcie na starých témach a boja sa prísť s niečím novým. Zároveň sa problémom WSB stala jeho náchylnosť na špekulatívne a účelovo vytvárané „memečka“ o investovaní, ktoré majú ľudí podnecovať ku konkrétnym krokom bez toho, aby mali reálnu hodnotu.

INZERCIA

Dianie okolo WallStreetBets podľa marketwatch.com pripomína aplikáciu pre investorov Robinhood, po tom, čo populárna obchodná aplikácia zmrazila aktivity na GameStop a ďalších akciách na vrchole januárového short squeeze. Toto rozhodnutie vyvolalo búrku zúrivosti proti spoločnosti Robinhood, v ktorej sa veľa zástupcov maloobchodu obviňovalo na sociálnych sieťach, že aplikácia mala tajné dohody s hedžovými fondmi.

Aplikácia Robinhood ide na burzu. Na čom zarába, keď má nulové provízie?

 

Prečo príbeh GameStopu ešte zďaleka neskončil a prečo sú ceny akcií stále vysoké?

 

Pokračujte na ďalší príspevok »