Investovanie

Prečo príbeh GameStopu ešte zďaleka neskončil a prečo sú ceny akcií stále vysoké?

• Jeden z najdivokejších burzových príbehov roka je stále živý • Mnoho amatérskych obchodníkov stále zarába peniaze – ale aj o ne prichádzajú • Naše chápanie toho, čo sa stalo koncom januára, keď sa cena akcií GameStopu dostávala na titulné stránky po celom svete, zostáva stále neúplné
Vydané 24. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Zdroj: BBC – Why the GameStop story is far from over

 

Vo februári prevládal na Wall Street postoj, že cena akcií GameStopu pomaly nachádzala svoju prirodzenú pozíciu. Hodnota akcií spoločnosti GameStop klesla na zhruba desatinu svojho maxima z konca januára. A o tomto výkyve sa všeobecne vedelo, že bol jednorazový, ale pre hedžové fondy je to pripomienka, aby sa už viac takto nenechali zmiasť.

V presvedčení, že GameStop je predražený, hedžové fondy spoločnosť „skratovali“ a stavili na pokles ceny akcií.

Mnoho ľudí na fóre WallStreetBets Reddit si uvedomilo, že ak by spoločne zvýšili cenu, museli by sa hedgeové fondy pokúsiť odkúpiť akcie, znížiť svoje straty a ešte zvýšiť cenu.

Toto sa nazýva short squeeze.

V uplynulom mesiaci však už boli dosť skúsené na to, aby  opakovaným pokusom o takýto údajný podvod nepodľahli.

Ale 10. marca 2021 sa cena akcie GameStopu opäť priblížila k januárovému maximu na 265 USD (347 USD z 27.1.2021).  Odvtedy opäť postupne hodnota akcií klesá.

Najzrejmejším vysvetlením je, že hedžové fondy sa predsa len nepoučili. Existuje však oveľa viac faktorov, ktoré majú vplyv na tieto ceny, ako samotné hedžové fondy.

Mnoho amatérskych investorov verí, že GameStop je skvelá dlhodobá investícia. A ani zďaleka nejde o zlyhávajúcu kamennú hernú spoločnosť, má dobré predpoklady na to, aby sa presunula do digitálneho priestoru, kde by ju čo i len malá časť trhu urobila nesmierne cennou.

S akýmikoľvek novinkami naznačujúcimi pokrok v tomto smere vyvolávajú na WallStreetBets Reddite veľké ohlasy s reálnym dosahom na ceny akcií spoločností na burze.

Niektorí hovoria, že Reddit – a najmä WallStreetBets – je dokonalým miestom na vyvolanie hystérie okolo akcií. Platforma funguje tak, že sa vám obsah zobrazí na základe toho, koľko má hlasov. To znamená, že budete počuť iba ľudí, ktorí hovoria, čo ľudia chcú počuť.

Ďalšou teóriou je, že hoci sú spúšťačom amatérski investori na WallStreetBets, väčší inštitucionálni investori celú vec vnímajú skutočne pozorne a sledujú fóra, ako napríklad WallStreetBets.

Vedia, že GameStop je bublina a vedia, že veľa peňazí, ktoré do neho idú, pochádza od amatérskych investorov.

Wall Street niekedy označuje tieto druhy investícií ako „hlúpe peniaze“.

Čo sa teraz bude diať?

Divoká jazda GameStopu má pokračovať, pretože ľudia budú aj naďalej pokračovať v nelogickom veľkom nákupe fakticky bezhodnotných akcií.

Zákonodarcovia však celú vec sledujú, čo môže byť pre špekulatívnych investorov, ale aj spoločnosti GameStop, problémom.

WallStreetBets je vynikajúci názov skupiny – investície do GameStop sa stali jedným kolektívnym hazardom, stávkovaním (bet).

Pri vysokej cene akcií bude mať veľa ľudí pocit, že sa takýto hazard skutočne vypláca. Týmto sa však príbeh určite nekončí, tvrdí BBC vo svojom článku a ponecháva tému otvorenú pomyslenými tromi bodkami.

 

 

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »