VW Golf R 20 Years je oficiálne najrýchlejší R model v histórii Nürburgringu

Zároveň ide o najvýkonnejší Volkswagen Golf v histórii.
Vydané 30. augusta 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Zároveň ide o najvýkonnejší Volkswagen Golf v histórii.

Volkswagen Golf R 20 Years edition mal svoj oficiálny debut v máji tohto roku, ale hardcore hot-hatch sa opäť dostáva na titulky  motoristických denníkov s novým rekordom. Najnovšie je dokonca oficiálne najrýchlejším vozidlom značky Volkswagen R, ktoré kedy jazdilo na okruhu Nürburgring s rekordným časom 7:47,31 minúty, čím prekonal čas štandardného Golfu R o približne štyri sekundy.

Golf R 20 Years, ktorý bol uvedený na trh pri príležitosti dvoch desaťročí od uvedenia Golfu R32, prvého a originálneho VW s logom R, bol na legendárnej nemeckej dráhe šoférovaný pretekárom a vývojovým pilotom Volkswagenu R Benjaminom Leuchterom. Vďaka hardvérovým vylepšeniam bolo auto schopné dosiahnuť v určitých úsekoch okruhu maximálnu rýchlosť takmer 265 kilometrov za hodinu.

S týmto autom môžem jazdiť po Nürburgringu a ďalšou zastávkou bude pekáreň alebo obchod pre domácich majstrov. Vozidlo je naozaj univerzálne, dokáže všetko,“ sumarizoval Leuchter svoje skúsenosti za volantom Golfu R 20 Years. Jeho vyjadrenie podčiarkuje charakter špeciálnej edície Golf R, ktorú možno použiť na pretekoch a aj ako každodenné vozidlo.

Aj keď nemá motor V6 ako jeho pôvodný predchodca, edícia Golf R 20 Years sa spolieha na výrazne upravenú verziu 2,0-litrového preplňovaného motora značky Volkswagen. Štvorvalcová jednotka TSI dosahuje v tejto verzii výkon max. 245 kW (333 koní) v porovnaní s 235 kW, ktoré dosahuje „bežný“ Golf R. Tieto čísla robia z hot-hatchu najvýkonnejší sériový Golf v histórii.

Zrýchlenie z 0 na 100 kilometrov za hodinu trvá len 4,6 sekundy, pričom najvyššia rýchlosť je elektronicky regulovaná na 270 km/h, čo znamená, že auto bolo na Nürburgringu veľmi blízko svojim limitom.

Ďalšie vylepšenia pomáhajúce s výkonom na trati prichádzajú vo forme štandardného balíka R-Performance s novými jazdnými profilmi Special a Drift, ktoré sú k dispozícii exkluzívne pre tento model.

Volkswagen bude mať edíciu Golf R 20 Years v predaji do jari 2023, čo je dôvod, prečo je označený ako limitovaná edícia.

Zatiaľ čo štandardný Volkswagen Golf sa na Slovensku predáva od 22.290,00 €,
za športový Golf R zaplatíte od 48.890,00 € a edícia Golf R 20 Years je v predaji od 55.490,00 €.

Volkswagen R

Zatiaľ čo modely s označením GTI v automobilke Volkswagen už pomerne dlhú históriu, ešte silnejšie modely radu R sú stále relatívne mladé.  Prvé „erko“ v podobe Golfu R32 sa predstavilo až v roku 2002. Pod kapotou malo šesťvalec VR6 naladený na 241 koní. Práve tento Golf sa stal aj úplne prvým automobilom, pri ktorom koncern Volkswagen nasadil do sériovej výroby automatickú prevodovku DSG.

Rodina modelov R sa spočiatku obmedzovala iba na Golf a Passat, významne sa rozrástla až v poslednom období. V súčasnosti tento rad najrýchlejších Volkswagenov zahŕňa aj Arteon R, Touareg R, T-Roc R alebo Tiguan R.

Suma sumárum, práve tento rok oslavuje modelový rad R dvadsiate výročie, čo sa v Nemecku rozhodli osláviť a zdôrazniť špeciálnou edíciou existujúceho Golfu R.
Výsledkom nie je nič menšie ako najvýkonnejší sériový Golf v histórii.

Volkswagen Golf R 20 Years Edition 2022 a prvý Golf R32 z roku 2002. Za 20 rokov Golf prekonal vývoj, na ktorý sa chytá len máloktoré iné vozidlo na trhu – ak vôbec.

Novinka nesie označenie Golf R 20 Years Edition a vychádza z aktuálnej generácie Golfu R. Na prvý pohľad sú úpravy iba minoritné, pretože edícia nemá potrebu na seba upozorňovať prvoplánovo. Hlavnou zmenou je preto zvýšený výkon štvorvalcového benzínového motora. Ten je namiesto 320 koní pri tejto edícii vyladený až na 333 koní.

Štandardom je sedemstupňová automatická prevodovka DSG, ktorá dostala nový softvér, ten sa priaznivo prejavuje na ešte rýchlejšom radení ako doteraz.

Súčasťou štandardnej výbavy Golf R 20 Years Edition je tiež zvučnejší výfuk Akrapovič a systém preplňovania, ktorý by mal udržiavať pri odstavení plynu turbodúchadlo v otáčkach tak, aby pri opätovnom pridaní bola odozva motora úplne bezprostredná.

Edícia 20 Years bude dostupná iba v kombinácii modrej farby karosérie s čiernymi diskami, alebo v bielej s modrými diskami. Kolesá sú 19-palcové a obúvajú pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2. Nechýbajú samozrejme ani plakety s číslom 20 na karosérii, dokonca aj na projekcii smerujúcej z predných dverí na vozovku. Pri každom jednom nastupovaní do vozidla tak bude vodičovi štylizovaná dvadsiatka pripomínať, že bude šoférovať výnimočný hothatch.

Projekcia nápisu 20 R na vozovku je jedným z exkluzívnych prvkov výbavy Volkswagen Golf R 20 Years Edition