K Starlinku sa od budúceho roku pripoja aj obyčajné smartfóny

Spoločnosť SpaceX a americký T-Mobile chcú od budúceho roku poskytnúť svojim používateľom mobilný signál nech sú kdekoľvek. Obe spoločnosti oznámili svoju spoluprácu, pomocou ktorej pripoja mobilný telefón používateľa nachádzajúceho sa mimo dosahu signálu pozemných vysielačov na signál zo satelitu. SpaceX už pracuje na technológii, ktorá by umožňovala takéto pripojenie bez akejkoľvek úpravy mobilného telefónu používateľa, teda cez… Prečítať celé

Spoločnosť SpaceX a americký T-Mobile chcú od budúceho roku poskytnúť svojim používateľom mobilný signál nech sú kdekoľvek. Obe spoločnosti oznámili svoju spoluprácu, pomocou ktorej pripoja mobilný telefón používateľa nachádzajúceho sa mimo dosahu signálu pozemných vysielačov na signál zo satelitu. SpaceX už pracuje na technológii, ktorá by umožňovala takéto pripojenie bez akejkoľvek úpravy mobilného telefónu používateľa, teda cez existujúce mobilné pásma.

Mobilný signál kdekoľvek na povrchu Zeme

Elon Musk uviedol, že by takáto technológia mobilného pripojenia mohla neskôr pokryť celý zemský povrch. Zatiaľ sa však jedná len o územie Spojených štátov amerických, konkrétne oblasti bez mobilného signálu – takzvané „mŕtve zóny“. Generálny riaditeľ spoločnosti T-Mobile Mike Sievert poznamenal, že v USA majú takéto oblasti celkovú rozlohu okolo 1 300 000 kilometrov štvorcových.

Sieť satelitov Starlink vypustila na nízku obežnú dráhu Zeme spoločnosť SpaceX. Je navrhnutá tak, aby poskytovala vysokorýchlostný internet na vzdialených miestach po celom svete. V súčasnosti sa na obežnej dráhe Zeme nachádza viac ako 2700 takýchto satelitov.

Satelit spoločnosti SpaceX [SpaceX]

Satelit spoločnosti SpaceX [SpaceX]

SpaceX buduje Starlink V2

Novou technológiou budú disponovať najnovšie satelity Starlink V2 spoločnosti SpaceX, ktoré spoločnosť plánuje vypustiť budúci rok. Od svojich predchodcov sa budú líšiť predovšetkým veľkosťou, ale tiež obrovskými anténami, práve kvôli mobilnému signálu. Tieto antény musia byť veľmi citlivé, pretože budú zachytávať veľmi slabý signál z mobilných telefónov zo Zeme počas toho, ako sa satelit pohybuje rýchlosťou 27 360 kilometrov za hodinu po obežnej dráhe.

Posielanie správ aj v lokalitách „bez signálu“

Zatiaľ spoločnosti oznámili len možnosť posielania správ, práve kvôli menšiemu objemu prenesených dát, avšak neskôr túto službu plánujú rozšíriť aj na hovory. Podľa Muska bude služba dostupná vo veľkých zónach podľa toho, nad ktorými oblasťami krajiny budú satelity prelietať, pričom konektivita každej zóny bude obmedzená na 2 až 4 megabity za sekundu a rozdelená medzi všetkých pripojených používateľov.

 

V každej zóne si tak budú môcť používatelia poslať milióny textových správ (tento počet ale závisí na ich dĺžke) alebo neskôr 1 000 až 2 000 hlasových hovorov. Zo začiatku bude však posielanie správ so značným oneskorením okolo pol hodiny, no pracuje sa na anténach, ktoré by dovoľovali viacero hlasových hovorov a posielanie správ v reálnom čase. Podľa tlačovej správy od spoločnosti T-Mobile bude „satelitná služba“ dostupná po celom území USA, na Havaji, v častiach Aljašky, Portorika a teritoriálnych vodách Spojených štátov.

Ak je nad Vami čistá obloha, ste pripojený

Určite však toto pripojenie nebude hneď po spustení na budúci rok dostačujúce na videohovory alebo streamovanie HD videí. Podľa oboch spoločností by mala byť táto služba zatiaľ chápaná ako núdzové pripojenie, keď nie je dostupný iný mobilný signál. Takýto núdzový signál by mal byť dostupný kdekoľvek, pokiaľ zákazník nad sebou vidí čistú oblohu. Nakoľko bude sila signálu zo satelitov slabšia ako z pozemných vysielačov, predpokladá sa, že signál nebude dostupný v budovách.

T-Mobile je v Spojených štátoch druhý najväčší operátor mobilných sietí. [Unsplash]

T-Mobile je v Spojených štátoch druhým najväčším operátorom mobilných sietí. [Unsplash]

V prevádzke už od budúceho roka

Spoločnosti tiež uviedli, že testovanie pripojenia vo vzdialených oblastiach USA by malo začať do konca roka 2023. Počas budúceho roka by tiež chceli vybraným zákazníkom službu poskytnúť v beta verzii. Po spustení by mala byť služba poskytnutá zákazníkom bezplatne v najobľúbenejších plánoch T-Mobile. Novú technológiu bude využívať aj Tesla vo svojich automobiloch.

Možná konkurencia

Podľa neoverených informácií sa o podobnú službu satelitnej komunikácie s telefónmi snaží aj spoločnosť Apple. Špekuluje sa, že na najbližšej uvádzacej udalosti má Apple oznámiť satelitné pripojenie pre iPhone 14. Mnohí veria, že na účely núdzového pripojenia sa smartfóny iPhone pripoja k satelitom Globalstar. Spoločnosť Globalstar navyše vo februári uviedla, že obstarala 17 nových satelitov, aby mohla poskytovať nepretržité satelitné služby nemenovanému zákazníkovi.

 

 

Zdroje: The Verge, The Washington Post, CNBC, Yahoo

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.