Heenang Heesookim a jeho moderné kubistické portréty

Heenang Heesookim je samouk pochádzajúci z Južnej Kórei. Predtým ako sa naplno vrhol do kariéry umelca, získal titul bakalára v odbore reklama a dizajn na univerzite Konkuk v Soule. Neskôr sa začal venovať fotografii. Už vo svojej fotografickej praxi Kima priťahoval portrét, pretože chcel vizualizovať každodenné príbehy. V roku 2014, vo veku 30 rokov, začal… Prečítať celé
Vydané 30. augusta 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Heenang Heesookim je samouk pochádzajúci z Južnej Kórei. Predtým ako sa naplno vrhol do kariéry umelca, získal titul bakalára v odbore reklama a dizajn na univerzite Konkuk v Soule. Neskôr sa začal venovať fotografii. Už vo svojej fotografickej praxi Kima priťahoval portrét, pretože chcel vizualizovať každodenné príbehy. V roku 2014, vo veku 30 rokov, začal Kim maľovať obrazy. Odvtedy sa už stihol zúčastniť na mnohých samostatných výstavách v Soule, kde sa aj narodil a kde v súčasnosti žije. Po získaní zastúpenia v roku 2021 v galérii Unit London sa rýchlo presadil aj na londýnskej umeleckej scéne. Jeho prvá samostatná výstava v tejto londýnskej galérii mala názov Normal Life (Normálny život).

@unitlondon

Heesoo Kim’s “Normal Life” is now open. Will U be visiting? #koreanart #heesookim #mentalhealthawareness #portraitart #portriature #contemporaryart #londonartexhibition

♬ Music For a Sushi Restaurant – Harry Styles

Neomodernistický kubista

Heenangov štýl by sme mohli označiť za neokubistický. Tento modernistický štýl si získal v poslednej dobe popularitu ako na primárnom, tak aj na sekundárnom umeleckom trhu. Do módy ho znova vniesli umelci ako   Vojtěch Kovařík, Ben Sledsens a Lenz Geerk.

Neokubizmus označuje obnovenú formu kubizmu, veľmi vplyvného umeleckého hnutia, ktoré vzniklo okolo roku 1907 a spopularizovali ho Pablo Picasso a Georges Braque. Neokubizmus si zachováva mnohostrannú perspektívu kubizmu a zároveň doň vnáša modernizmus, abstrakciu, abstraktný expresionizmus a postmodernizmus, ktoré z kubizmu vzišli.

 

Kim a jeho portréty

Heenang Heesookim sa vo svojej tvorbe zameriava na každodenný život. Pozoruje ho, zaznamenáva si ho a skúma. Neskôr zo svojich pozorovaní vytvára svoje vlastné interpretácie a príbehy. Niekedy pracuje s predmetmi, ale najčastejšie sú jeho hlavnými objektmi ľudia. Na jeho portrétoch nájdete tváre bez výrazu s výraznými líniami a farbami.

Jeho umelecký ateliér, v ktorom pracuje sám, je plný kresieb a malieb. Tie plne pokrývajú všetky steny a podlahy. Ako sám povedal, najradšej pracuje v tichu.

The Other Side of My Mind

Diela pod spoločným názvom Odvrátená strana mojej mysle, ktoré Heenang Heesookim vystavoval na výstave Everyday Mooonday v Soule, prezentujú temné impulzy každodenného života počas vrcholiacej pandémie COVID-19. Na obrazoch sú na čiernom pozadí zobrazené predmety a portréty s výrazmi agónie. Diela úprimne vyjadrujú šialenstvo a existenciálny strach, ktorý mnohí prežívali počas karantény.

Agónia je prechod organizmu zo života do smrti.

 

Normal Life

Po skončení pandémie sa Heesoo Kim chcel trochu odvrátiť od morbídnej strany a vniesť do svojich diel viac normálnosti. Aj preto svoju novú výstavu, ktorú je možné vidieť v Londýne, pomenoval Normálny život. Vo svojich dielach z tejto kolekcie skúma každodenný obyčajný život. Kimova tvorba sa zameriava na jednotlivca, ktorý je obklopený spoločnosťou, ktorá neustále bojuje o uznanie a úspech. Pri dielach sa snaží, aby divák pociťoval jemný pocit neistoty, ktorý vyvoláva aj skutočný svet zameraný na úspechy.

Ľudia na Kimových portrétoch bojujú s vlastnými démonmi. Jeho portréty sú unifikované. Nemajú žiadne špecifické osobnosti. Týmto spôsobom Kim nabáda divákov, aby sa premietli do jeho portrétov, aby sa do nich vžili a predstavili si obyčajnosť, ktorá je neobyčajná. Tá je pre nás všetkých tak známa a spája nás.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.