Koľko litrov vody sa odporúča denne vypiť? Vedci prichádzajú s prekvapivým zistením

Počas teplých letných dní sa snažíme prijať viac vody, avšak nemali by sme na to zabúdať ani počas zimy. Zväčša sa odporúča vypiť osem pohárov denne, čo predstavuje približne dva litre. Vedci však prichádzajú s prekvapivým zistením, informuje The Guardian. Spomínané odporúčanie môžeme často nájsť aj v zdravotníckych usmerneniach. Najnovšia štúdia odhaľuje fakt, že väčšina… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Počas teplých letných dní sa snažíme prijať viac vody, avšak nemali by sme na to zabúdať ani počas zimy. Zväčša sa odporúča vypiť osem pohárov denne, čo predstavuje približne dva litre. Vedci však prichádzajú s prekvapivým zistením, informuje The Guardian.

Spomínané odporúčanie môžeme často nájsť aj v zdravotníckych usmerneniach. Najnovšia štúdia odhaľuje fakt, že väčšina ľudí potrebuje denne prijať len 1,5 až 1,8 litra.

„Súčasné odporúčanie nie je vôbec vedecky podporované. Väčšina vedcov si nie je istá, odkiaľ pochádza,“ tvrdí Yosuke Yamada, ktorý pôsobí v Národnom inštitúte biomedicínskych inovácií, zdravia a výživy v Japonsku.

Ignorovanie vody v potravinách

Predchádzajúce odhady mali tendenciu ignorovať obsah vody v potravinách. Aj v danom prípade môže ísť o podstatnú časť celkového príjmu jednotlivca.

„Ak budete jesť len chlieb, slaninu a vajcia, nezískate veľa vody z jedla. Ak budete jesť mäso, zeleninu, ryby, cestoviny a ryžu, môžete získať približne 50 % svojej potreby vody z jedla,“ vysvetľuje Yamada.

Portál The Conversation prichádza so zistením, že dokonca aj pitie piva prispieva k odporúčanej spotrebe. Okrem toho vlhkosť obsiahnutú v jedle môžeme nájsť aj v čerstvom ovocí, polievkach, mlieku, káve či limonádach.

Výskum s deutériom

Spomínaná štúdia publikovaná v časopise Science hodnotila príjem vody na vzorke 5 604 ľudí vo vekovej kategórii do 96 rokov, uvádza The Guardian. Ich národnosť bola obsiahnutá v 23 krajinách. Ich cieľom bolo vypiť pohár vody, v ktorej boli niektoré atómy vodíka nahradené deutériom, známym ako stabilný izotop vodíka. Prirodzene sa nachádza v ľudskom tele a je neškodné.

odporúčaný obrat vody

Denná spotreba vody je veľmi individuálna. Zdroj: pexels.com

Inzercia

Portál ScienceAlert píše, že tento typ vody sa často používa na experimenty s metabolizmom, nakoľko dokáže sledovať rýchlosť chemikálií v tele. Okrem toho má vo svojom jadre ďalší neutrón, čo zapríčiňuje, že jednotlivé atómy sú dvakrát ťažšie než atóm vodíka. Môže sa nazývať aj ako „ťažká voda“, nakoľko je o 10 % ťažšia v porovnaní s normálnou vodou.

Rýchlosť eliminácie nadbytočného deutéria odhaľuje, akou rýchlosťou sa voda dokáže premeniť v tele, uvádza The Guardian. Pomocou daných informácií štúdia zistila, že stanovená miera sa líši v závislosti od veku, pohlavia, úrovne aktivity a okolia. Ľudia žijúci v horúcom a vlhkom podnebí alebo vo vysokých nadmorských výškach potrebujú prijať viac vody. Výnimkou nie sú ani športovci či tehotné a dojčiace ženy.

Výdaj energie ako kľúčový faktor

Práve výdaj energie je zohrávajúcim faktorom v obrate tejto životne dôležitej tekutiny. Najvyššie hodnoty sa uvádzajú pri mužskom pohlaví vo veku 20 až 35 rokov, pričom ide približne až o 4,2 litra denne. U starších mužov ide približne len o 2,5 litra denne.

Priemerný obrat u žien vo veku 20 až 40 by sa mal pohybovať okolo 3,3 litra. Do 90. roku života klesá na 2,5 litra. Individuálnou skupinou sú aj športovci, ktorí majú obrat vyšší asi o liter v porovnaní s ľuďmi, ktorí nemajú zvýšenú fyzickú aktivitu.

„Štúdia ukazuje, že bežný návrh, že by sme všetci mali vypiť osem pohárov vody denne je pre väčšinu ľudí vo väčšine situácií pravdepodobne príliš vysoký,“ hovorí profesor John Speakman pôsobiaci na University of Aberdeen.

„Myslím si, že je to odporúčanie, ktoré mnohí ľudia jednoducho ignorujú a riadia sa tým, čo im hovorí ich telo,“ dodáva.

Okrem toho ScienceAlert dodáva, že obrat sa zvýšil aj u žien v treťom trimestri tehotenstva a počas dojčenia. Nižší obrat sa naopak vyskytol u ľudí so sedavým životným štýlom žijúcich v rozvinutých krajinách.

odporúčaný obrat vody

Športovci vypijú približne o liter vody viac. Zdroj: pexels.com

Vedci poukazujú na dôležitosť vylepšenia usmernení v dôsledku rastu populácie a klimatických zmien, ktoré ovplyvnia dostupnosť vody pre ľudskú populáciu.

Vplyv na zdravie

Ďalšie štúdie uvádzajú, že pitie približne dvoch litrov vody denne znižuje tvorbu obličkových kameňov a infekcií močového mechúra, píše The Conversation. Neexistujú však vedecké podklady potvrdzujúce, že zvýšená spotreba vedie k zlepšeniu pleti či lepšej funkcii obličiek. Pokiaľ ľudia konzumujú vysokokalorické nápoje, môže to mať naopak negatívny dopad na ich fyzické zdravie.

Ďalej sa uvádza, že pitie vody môže ovplyvniť aj duševný stav. Ženy s úzkostnými stavmi hlásia väčší príjem vody, nakoľko sa potom cítia lepšie. Môžeme to definovať ako aktiváciu okruhov odmeňovania zvyšujúce dopamín. Avšak treba poukázať aj na to, že štúdie zobrazovania mozgu potvrdzujú, že nadmerné pitie sa označuje za nepríjemné. Daná aktivita vyžaduje väčšiu svalovú námahu než pri pití počas smädu.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.