Sú sauny zdravé alebo škodlivé?

Vydané 28. novembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Sauna môže byť viac než len relaxačný zážitok a vymodlené osvieženie. Svoje o tom vedia aj Fíni. Saunovanie patrí do ich národnej kultúry a každodenného života, rovnako ako spánok alebo jedenie. Traduje sa, že až 99 percent Fínov už navštívilo saunu, vrátane batoliat.  Dokonca veľké firmy a štátne inštitúcie nimi disponujú – prezident a premiér majú svoje vlastné. Sauny nájdete aj v mestských apartmánoch a vo vidieckych chatách.

Jamy v zemi

Pravdupovediac nikto v skutočnosti nevie, kde boli postavené prvé sauny. Vie sa len toľko, že zvyk pochádza zo severnej Európy a dodnes je súčasťou kultúrneho života v Estónsku, Lotyšsku, Rusku a Fínsku.  Ľudia v týchto krajinách veľmi radi diskutujú o tom, kto má lepšie sauny. Faktom je, že ich stavebné techniky a tradície sa za posledných niekoľko tisíc rokov vyvíjali väčšinou paralelne.

Čo sa týka histórie fínskej sauny, tak tie nestaršie pochádzajú z obdobia pred niekoľkými tisíckami rokov – vykopávali jamy do zeme, tie pokryli zvieracou kožou. Tieto sauny neslúžili na odpočinok/relax, ale na prežitie. Zemné sauny však už vo Fínsku neexistujú.

Sauna nad zlato

V zásade nezáleží na tom, či uprednostňujete suchú alebo parnú saunu. Obe nám prinášajú zdravotné benefity. Vysoká teplota zrýchľuje srdcový tep, čo môže zlepšiť náš krvný obeh – pozitívne vplýva na srdce, krvný tlak, pokožku… Okrem toho pomáhajú s rôznymi diagnózami vrátane reumy, kožných ochorení (psoriáza) a podobne.

Každá sauna funguje trochu inak, všetky však ponúkajú podobné/rovnaké účinky. Ten, kto problémy s dýchaním by mal vyhľadávať najmä parné sauny (obsahujúce bylinky). Para hydratuje dýchacie cesty a otvára pľúca. Pomáha vyčistiť nosné priechody.

Sauny nám prinášajú benefity v podobe:

• Zlepšená cirkulácia krvi – Sedieť v saune je takmer ako chôdza na bežiacom páse. Teda ide o kardiobenefity, ktoré nemožno zamieňať za skutočnú fyzickú aktivitu.

/Poznáme tradičné sauny (takzvané fínske sauny), parné, suché, infračervené terapeutické sauny, zrubové bane (Kello sauna), zemná sauna, bio sauny, solné sauny/ ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

• Úľava od stresu – Nepochybne pravidelné saunovanie človeku uľaví od stresu. Potvrdilo sa to aj viacerými štúdiami, kde respondenti uvádzajú zníženie stresu ako výhodu číslo jedna. Teplo v saune nám pomáha relaxovať a reguluje hladinu kortizolu v krvi. Kortizol je hormón, ktorý sa uvoľňuje, keď sme v strese, a príliš vysoké hladiny kortizolu môžu viesť k mnohým zdravotným problémom
  • Saunovanie môže zlepšiť fyzickú kondičku – Saunovanie uvoľňuje svaly a zmierňuje bolesti kĺbov. V dôsledku vysokej teploty sa nám rozširujú cievy a zlepšuje cirkulácia krvi, čoho výsledkom je urýchlenie prirodzeného procesu hojenia tela. Po fyzickej aktivite by sme teda mali navštíviť saunu, ak chceme znížiť svalové napätie a eliminovať kyselinu mliečnu a iné toxíny, ktoré môžu byť prítomné.
  • Preč s toxínmi – Intenzívne potenie v saune môže pomôcť znížiť hladiny olova, medi, zinku, niklu, ortuti a chemikálií – čo sú toxíny, ktoré sa bežne absorbujú len pri interakcii s naším každodenným prostredím.
  • Zlepšená kvalita spánku – Ak si chcete skvalitniť spánok, tak vám k tomu môže dopomôcť saunovanie. Ľudia (tí, ktorí chodia do sáun) po celom svete si pravidele užívajú hlboký spánok.

Sauna je prospešná a väčšinou neškodná. Mali by sme však dodržiavať pravidlá a starať sa o seba. Najzávažnejším problémom, ktorému môžu ľudiau čeliť je dehydratácia. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Keďže nováčikovia často túžia profitovať z výhod saunovania čo najskôr. Vždy však treba mať na pamäti, že vysoké teplo spôsobuje nadmerné potenie, čo znamená, že stratíme v krátkom čase veľmi veľa tekutín. Ak je strata tekutín oveľa vyššia ako príjem, môžeme byť dehydrovaní. Pred vstupom do sauny by sme mali vypiť dostatočné množstvo vody, rovnako aj po a počas saunovania. Spozornieť treba v prípade, ak máte extrémny smäd, sucho v ústach, závraty a bolesť hlavy.

V konečnom dôsledku možno jednoznačne tvrdiť, že saunovanie nie je pre naše zdravie škodlivé, ak sme zdraví a dodržiavame základné pravidlá. Pravidelným navštevovaním wellness služieb posilňujeme svoju imunitu a zlepšujeme kvalitu života. Preto by sme mali zaradiť do svojho života sauny ako doplnok do nášho bežného života.