The Suicide Squad: Samovražedná Misia práve vtrhla do slovenských kín

The Suicide Squad Jamesa Gunna vás rozosmeje, ale aj prekvapí kreatívnym násilím

Pozrite si trailer k novému filmu The Suicide Squad: Samovražedná misia; Prečo DC pokračuje vo filme, ktorého prvá časť sklamala asi každého diváka? Režisér dostal absolútnu voľnosť pri natáčaní, podarilo sa mu využiť vo svoj prospech? Oplatí sa ísť na film do kina a platiť za neho peniaze?   Už je tomu päť rokov, čo… Prečítať celé

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

  • Pozrite si trailer k novému filmu The Suicide Squad: Samovražedná misia;
  • Prečo DC pokračuje vo filme, ktorého prvá časť sklamala asi každého diváka?
  • Režisér dostal absolútnu voľnosť pri natáčaní, podarilo sa mu využiť vo svoj prospech?
  • Oplatí sa ísť na film do kina a platiť za neho peniaze?

 

Už je tomu päť rokov, čo sme mali možnosť vidieť prvý film The Suicide Squad. Bohužiaľ, nedopadol moc slávne, ale máme vďaka nemu aspoň postavu Harley Quinn v podaní Margot Robbie. Režisér pôvodnej Jednotky Samovrahov, David Ayer, však za neúspech filmu viní štúdio, ktoré do kín poslalo úplne iný film, než aký zamýšľal Ayer.

Pripomína vám to zákulisné problémy s filmom Justice League, taktiež od DC?

Ubehlo päť rokov a máme tu druhý pokus. Dostal ho do rúk James Gunn, ktorý už spravil zázraky pre konkurenčný Marvel. Podarilo sa mu to aj z The Suicide Squad od DC?

Zázračný muž alebo šialenec?

James Gunn je v súčasnosti zázračným mužom Hollywoodu. Po Nolanovi je to len druhý režisér, ktorému už štúdia nechávajú absolútnu voľnosť pri natáčaní. Lenže Marvel týmto mužom v slabej chvíli opovrhol. Nechal sa uniesť nezmyslami okolo cancel culture a vyhodil ho len pre nejaké hlúpe statusy na sociálnych sieťach spred desiatich rokov, za ktoré sa Gunn už dávno ospravedlnil.

INZERCIA

Túto chybu využil Warner Bros. a okamžite po ňom siahol. Dohodli sa, že pre nich natočí The Suicide Squad, ale štúdio mu nebude do ničoho zasahovať. A štúdio to s radosťou splnilo. Len doplním, že následne sa spamätal aj Marvel a opäť nadviazal spoluprácu s Gunnom. Takže, ak ste sa obávali, že už sa nevráti k svojej partičke Guardians of Galaxy, tak sa nestrachujte. Guardians of Galaxy Vol.3 začne natáčať čo nevidieť a do kín sa dostane v roku 2023.

Vráťme sa späť k samovražednej jednotke.

Jej prvá misia síce moc nevyšla, ale novinka na nej predsa len trochu stavia, aj keď sa nejedná o klasické pokračovanie. A nejde ani o reštart či reboot série. Nikto vlastne celkom nevie o čo ide. Ani samotné štúdio.

Misia nevhodná pre klasických hrdinov

Svetu opäť hrozí nebezpečenstvo, pretože v jednej z krajín Južnej Ameriky prišlo k štátnemu prevratu, a kým pôvodný diktátor mal dobré vzťahy s Amerikou, ten nový má nepriateľské úmysly.

Krajina dlhé roky s Amerikou spolupracovala na prísne tajnom projekte, ktorý sa v rukách nepriateľského diktátora stáva hrozbou. Amanda Waller preto opäť musí dať dokopy tím, ktorý môže poslať aj do takto chúlostivej akcie. Nie je to nič pre klasických hrdinov, tu musia nastúpiť pomätenci a hrdinovia s tak trochu pokriveným charakterom.

Už sme si zvykli na tímovky a množstvo hrdinov v jednom filme. The Suicide Squad to však opäť posúva na nový level. Také množstvo antihrdinov v jednom filme len tak nestretnete. Zoznam je skutočne pestrý: Harley Quinn, Bloodsport, Peacemaker, Ratchatcher 2, Polka-dot Man, King Shark, Rick Flagg, Weasel, T.D.K, Thinker, Savant, Captain Boomerang, Mogul, BlackGuard a mnoho ďalších.

Nečakajte však, že každá postava tú dostane rovnako veľký priestor a nečakajte, že každá z nich prežije. Naopak, James Gunn si dovolil rýchlo a drasticky pretriediť počet týchto postáv.

Na The Suicide Squad je skutočne vidieť ako filmu prospelo, že štúdio nechalo všetko na režiséra. Neprišlo k žiadnym zásahom ako naposledy. Vďaka tomu sme teraz dostali slušnú jazdu plnú krvi a humoru.

Fascinujúce je, že aj napriek množstvu postáv príbeh funguje perfektne.

Nič pre deti

Film rozhodne nie je pre mále deti. Nadávkami sa tu nešetrí a krv lieta v hektolitroch na všetky strany.

V priebehu dvoch hodín si stihnete pozrieť zabíjanie na všetky možné, nemožné, vtipné a krvavé spôsoby. A občas sa krv premení aj na kvetinky.

Kopa postáv na jedno kopyto?

Harley Quinn dostala o čosi menej priestoru ako v poslednej samovražednej misii, avšak získala sčasti svoju vlastnú dejovú líniu a z nej vyťažila maximum. Dokázala si tak napraviť reputáciu po zlých Birds Of Prey. Niekedy to však Gunn preženie so schopnosťami tejto postavy a spraví z nej nezničiteľnú mašinu na zabíjanie, ktorá nemá problém sama zničiť menšiu armádu.

Idris Elba a jeho Bloodsport nahradil Deadshota Willa Smitha. Tieto postavy majú identické schopnosti a scenáristi im ešte k tomu spravili aj rovnaký príbeh. Ich motivácie sú úplne rovnaké, takže divák sa musí sám seba pýtať, prečo autori neostali pri postave Willa Smitha, alebo aspoň trochu nezmenili nového Bloodsporta.

A k tomu si ešte pridajme Peacemakera, ktorý je tiež podobnou postavou ako predošlí dvaja. A taký Rick Flagg tiež od nich nemá ďaleko, akurát on má všetkých päť pohromade, ako sa vraví.

Nášho srdca šampióni!

Vaše srdcia si však získajú iné postavy. King Shark a Polka-Dot Man. Sylvester Stallone sa narodil pre rolu King Sharka aj napriek tomu, že ho vo filme nevidieť, ale len počuť. Mnohí filmu vyčítajú, že tvorcovia z King Sharka urobili „tupelo“, nič to však nemení na tom, že ide o vtipnú postavu, ktorej Stallone dodal neuveriteľne vtipný šarm.

No a Polka-Dot Man? V jeho úlohe exceluje neznámy známy David Dastmalchian, ktorého ste už mohli zachytiť v mnohých komiksových snímkach či seriáloch (alebo aj v Blade Runner 2049).  Jeho postava je tak neuveriteľne divná, že si budete priať jej vlastný solo film.

Ako ukázali už Guardians of Galaxy Vol.1 a Vol.2, James Gunn vie spraviť aj skutočne dobrý soundtrack.

To sa mu podarilo aj v The Suicide Squad, kde každú chvíľu na vás vybafne nejaká tá cool pieseň. Aj keď treba povedať, že soundtrack je o čosi menej úderný ako u Strážcov Galaxie. No naozaj len o trochu.

Zbytočne dlhý film?

V prípade mnohých filmov, ak jednoduchý príbeh natiahnete na viac ako dve hodiny, zarábate si na riadny prúser. James Gunn nás aj napriek jednoduchému príbehu a naozaj dlhej stopáži (viac ako dve hodiny) baví skoro celý čas. Že by filmu prospelo krátenie máte pocit skutočne len občas.

Po dlhej dobe ma Warner Bros a ich komiksová stajna DC v rukách naozaj dobrý film. Preto nemožno odporučiť nič iné ako, že treba rozhodne vyraziť do kina. Takúto „ujetú“, nahláškovanú a krvavú partičku len tak skoro neuvidíte. Deti však rozhodne nechajte doma, tie radšej vezmite na nejakú tú Marvelovku.

Pokračujte na ďalší príspevok »