Nový zombie film na Netflixe

Zack Snyder a jeho zombie armáda robia peklo zo života Daveovi Bautistovi. Oplatí sa byť pri tom?

Zack Snyder je tento rok pilný ako včelička. Len v marci uviedol na streamovacie služby Justicie League, tak ako mala pôvodne vyzerať presne podľa jeho predstáv. Ubehli dva mesiace a máme tu ďalší Zackov film. Zombie vyvražďovačku Army of the Dead. Rozhodne nepatrím k fanúšikom zombie filmov, ale kombinácia Zack Snyder, Netflix a Dave Bautista… Prečítať celé
Vydané 3. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Zack Snyder je tento rok pilný ako včelička. Len v marci uviedol na streamovacie služby Justicie League, tak ako mala pôvodne vyzerať presne podľa jeho predstáv. Ubehli dva mesiace a máme tu ďalší Zackov film. Zombie vyvražďovačku Army of the Dead. Rozhodne nepatrím k fanúšikom zombie filmov, ale kombinácia Zack Snyder, Netflix a Dave Bautista ma prinútila dať tomuto filmu šancu. Neoľutoval som?

Dave Bautista vs The Rock

Na začiatok sa chcem ešte pristaviť pri Daveovi Bautistovi. Núka sa tu porovnanie s jeho slávnejším kolegom The Rockom. Obaja začínali ako wrestleri a na sklonku tejto kariéry sa dali na natáčanie hollywoodských filmov. The Rock je aj veľký sympaťák, o tom niet pochýb. Snímky, v ktorých sa objavuje sú však prinajlepšom úplne priemerné filmy, ktoré síce dokážu zarobiť v kinách, ale kritici na nich nenechajú nitku suchú.

Dave Bautista zrejme lepšie číta scenáre. Síce aj on sa občas vyskytne v úplných koninách (Plán Úteku 2), ale oveľa častejšie sa objavuje v zaujímavejších filmoch ako bondovka Spectre, Blade Runner 2047, Guardians of Galaxy (a ostatných marvelovkách) a koncom tohto roka ho uvidíme v Dune od kritikmi zbožňovaného Denisa Villneuva. Do ktorej kategórie sa zaradí Army of the Dead?

Jednoduchý príbeh

Príbeh nie je nejak komplikovaný. To v prípade takýchto zombie filmov ani nikdy nebýva. Dej sa odohráva vo svete, ktorý už má za sebou menšiu zombie apokalypsu. Menšiu preto, lebo sa celá odohrala len v Las Vegas a tak toto mesto muselo ostať odstrihnuté od zvyšku sveta. Istý japonský boháč/mafián si však spomenie, že má uprostred tohto nehostinného územia veľký balík peňazí a chce ho späť. Tu prichádza do hry Dave Bautista, ktorý si poskladá svoj tím a vyberie sa do prostred Las Vegas vylúpiť trezor a za veľkú odmenu donesie japonskému mafiánovi jeho peniaze späť.

Ak ste fanúšikom zombie žánru, tak už máte čo to napozerané a v tom prípade vás novinka od Zacka Snydera asi v ničom moc neprekvapí. Zasadenie vykradnutia trezoru do prostredia zombie apokalypsy nebol od tvorcov zlý nápad. Čo už bol trochu horší nápad je vyjdenie v ústrety dnešným hollywoodskym trendom. A to tým, že viac ako polovicu tímu tvoria ženy, samozrejme nesmie chýbať lezbička a je až prekvapivé, že sa do tímu dostal iba jeden černoch (ale neumrie prvý ako to býva zvykom!).  Celá skladba tímu tak pôsobí veľmi divne a nasilu.

Prepálená stopáž?

Filmu by prospelo aj trochu viac strihania a krátenia. 147 minút je naozaj dosť. Treba dodať, že nudiť sa nebudete až tak moc, ale predsa len v druhej polovici film stráca dych a aj divákovú pozornosť. Pol hodinka dole a Army of the Dead by sme kľudne mohli označiť za svižnú akčnú pecku.

Ďalšie výraznejšie negatíva už nie sú. Samozrejme ak nemáte radi krváky, tak si pripočítajte aj množstvo krvavých a trochu gore scén. To už však k tomuto žánru patrí. Army of the Dead je aj tak skôr akčný zombie film, než zombie horor. Osviežením môže byť aj to, že tu nemáme len typických pomalých a nerozmýšľajúcich zombíkov, ale naopak rýchlych a premýšľajúcich tzv. Alfa zombie.

Netypický netflix film

Väčšina z nás je zvyknutá, že filmy, ktoré nám Netflix predstavuje, zvyčajne nestoja za veľa. Nie že by každý film nestál za nič, ale mohlo by ich byť viac kvalitných. Preto aj Army of the Dead pôsobí ako lepší film, než v skutočnosti je. V kinách by sa možno aj trochu stratil, ale v ponuke Netflixu vyčnieva. Preto ak vám nevadí pohľad na krv a odtrhnuté končatiny, máte radi tvorbu Zacka Snydera a neviete čo si pustiť v upršaný večer, Army of the Dead je jasná voľba.

Pokračujte na ďalší príspevok »