Netypické olympijské športy

Nezvyčajné olympijské športy, o ktorých ste asi nepočuli

Na tohtoročnej olympiáde sa objavili aj nové športy ako BMX freestyle a preteky, surfovanie, skateboarding a breakdance. Niektorí sa možno spytovali, či tieto disciplíny patria naozaj medzi športy a koľko rokov trvá kým sa človek stane šampiónom a získa olympijskú medailu v takomto športe. História však nebolo skúpa na nezvyčajné športy zaradené  na olympiáde. Tých… Prečítať celé
olympijské kruhy

Nezvyčajné olympijské športy (Ilustračná foto: Bryan Turner)

História však nebolo skúpa na nezvyčajné športy zaradené  na olympiáde. Tých najzaujímavejších 10 sme zaradili do tohoto zoznamu netypických olympijských športov:

1. Strihanie pudlov (Paríž, 1900)
  2. Prekážkový závod v plávaní (Paríž, 1900)
  3. Strieľanie živých holubov (Paríž, 1900)
  4. Skok do diaľky a skok do výšky na koni (Paríž, 1900)
  5. Kriket a Roket (Paríž, 1900, St. Louis, 1904)
  6. Skok do diaľky v potápaní (St. Louis, 1904)
  7. Streľba na jeleňov (Londýn, 1908)
  8. Pištolný súboj (Štokholm, 1912)
  9. Preťahovanie lanom (Antverpy, 1920)
  10. Prekážkový beh (Antverpy, 1920-súčasnosť)
skateboarding

Olympijské športy: jedným z nových športov predstavených v Tokiu bol aj skateboarding (Ilustračná foto: Taylor Smith)

Strihanie pudlov

Olympiáda v Paríži bola vskutku bohatá na nezvyčajné športy. Určite  najkontroverznejším bola testovacia súťaž v strihaní pudlov. Aj keď táto disciplína nemala ešte plný olympijský status, zapojilo sa do nej 128 súťažiacich. Títo súťažiaci vystupovali pred šesťtisícovým davom v parku Bois De Boulogne, kde museli za dve hodiny ostrihať srsť z čo najväčšieho počtu pudlov. Víťazkou sa stala Avril Lafoule  s celkom 17 ostrihanými pudlami.

Prekážkový závod v plávaní

Ďalšou zvláštnosťou z Parížskych hier bolo prekážkové plávanie. Podujatie sa konalo na rieke Seina. Od súťažiacich sa na 200 metrovej trati vyžadovalo, aby prešplhali cez stĺpy a člny a preplávali popod viaceré lode. Zo zlata z tejto disciplíny sa tešil Austrálčan Frederick Lane.

Strieľanie holubov

Súťaž v strieľaní holubov spočívala v odstrele čo najväčšieho počtu holubov v stanovenom čase. Víťaz v ten deň zabil 21 vtákov, pričom podľa odhadov bolo v celej súťaži usmrtených 300 vtákov. Našťastie sa táto krvavá katastrofa od roku 1900 nevyskytla na žiadnej ďalšej olympiáde.

Inzercia

Skok do diaľky a skok do výšky na koni

Tradičné atletické disciplíny ako skok do výšky a skok do diaľky sa v Paríži premietli aj do jazdeckej arény. V skoku do diaľky bola prvotná výzva prekonať vzdialenosť 4,50 metra.  To sa podarilo všetkým 17 pretekárom. Nakoniec súťaž vyhral belgický armádny dôstojník Constant van Langhendonck, jazdiaci na svojej kobyle Extra Dry. Ako jediný jazdec sa dostal až na vzdialenosť 6,10 m.

V posledný súťažný deň sa 18 pretekárov zúčastnilo podujatia, ktoré sa označovalo ako „majstrovstvá v skoku do výšky“. O zlatú medailu sa podelila Francúzka Gardèresová (na Canelle) a Talian Trissino (na Oreste), ktorý sa pritom stal vôbec prvým  olympijským víťazom z Talianska. Oba kone neprekonali latku vo výške 185 centimetrov.

Kriket a Roket

Kriket bol pôvodne naplánovaný na letné olympijské hry 1896, ktoré sa konali v Aténach. Nakoniec sa však podujatie presunulo na nasledujúce olympijské hry. Súťaže sa zúčastnili iba dva tímy, Veľká Británia a Francúzsko. Francúzsky tím bol väčšinou zastúpený anglickými emigrantmi, zatiaľ čo anglický tím bol zastúpený kriketovým klubom Devon & Somerset Wanderers, takže nebol zvolený na národnej úrovni. Olympiáda v Paríži bola jedinečná aj v tom, že sa na nej po prvý krát zúčastnili aj ženy, a to práve v disciplíne kriket.

V roku 1904 bol na olympijskom programe aj roket, americký variant kriketu.

kriket-nezvyčajne olympijske športy

Nezvyčajne olympijské športy: Kriket (Ilustračná foto: Erol Ahmed)

Skok do diaľky v potápaní

V tejto disciplíne súťažiaci skočili do bazéna a ponorili sa, potom zostali nehybne jednu minútu, alebo kým sa ich hlavy nedostali na hladinu. Zvíťazil ten, kto sa kĺzal na najväčšiu vzdialenosť. Na podujatie sa prihlásilo iba päť súťažiacich a všetci boli Američania. William Dickey vyhral po prejdení 19,1 metra.

Streľba na jeleňov

V tomto športe boli našťastie namiesto živých zvierat použité výrezy jeleňov s tromi sústrednými kruhovými terčmi Takýto „Jeleň“ sa pohyboval rýchlosťou 23 metrov za 4 sekundy. Strelcovia stáli v okruhu 100 metrov a každý mal dve rany. Najznámejším predstaviteľom tohto športu bol Švéd Oscar Swahn. Olympijský debut absolvoval vo veku 60 rokov a stal sa najstarším zlatým medailistom. V súťažiach pokračoval až do hier v roku 1920, kde vo veku 72 rokov získal striebro.

Pištolný súboj

Našťastie účastníci pištolných súbojov v Štokholme do seba v skutočnosti nestrieľali. Odvážni muži, ktorí sa zúčastnili, museli namiesto toho strieľať na figuríny oblečené vo fraku s cieľmi namaľovanými na hrudi.

Preťahovanie lanom

Každý tím mal 8 ľudí, ktorí sa preťahovali na lane. Vyhral tím, ktorý ako prvý pretiahol stred lana cez určitý vyznačený bod na svoju stranu. V tomto športe dominovala Veľká Británia. Zaujímavosťou je, že táto disciplína bola súčasťou aj pôvodných olympijských hier v staroveku.

preťahovanie lanom

Olympijské športy, o ktorých ste nevedeli (Ilustračný obrázok: Rodnae)

3000 metrov beh cez prekážky

Táto atletická disciplína má netypický pôvod, a to v Írsku. Pôvodne zahŕňala jazdu na koni cez prekážky medzi vežami dvoch miest. V dnešnej dobe súťažia namiesto koní ľudia. Atléti bežia cez prekážkové dráhy. V každom kole musí bežec prekonať 5 prekážok, z nich jedna je prekážka s vodnou priekopou.  Prekážky sú vysoké 91,4 cm pre mužské preteky a 76,2 cm pre ženské.