Dlhoočakávaný epos je konečne tu!

Justice League Zacka Snydera je sen fanúšikov, ktorý sa stal skutočnosťou

V čom je lepšia Justice League Zacka Snydera od tej Whedonovej? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch!

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Trvalo to asi štyri roky, ale konečne sa to stalo. Prosby fanúšikov a všetky tie petície dosiahli zadosťučinenie. Štvorhodinový filmový epos Justice League Zacka Snydera má za sebou svoju premiéru na HBO Go.

Malo to celé zmysel? Je pôvodná vízia Zacka Snydera lepšia ako tá od Jossa Whedona, ktorú sme dostali pred štyrmi rokmi? Alebo ide v podstate o ten istý film? Všetko sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Nejakú obsiahlu históriu k tomu, čo všetko sa odohralo na pozadí Justice League, asi netreba opakovať. Len v skratke napíšeme, že Zack Snyder musel pred dokončením Justice League opustiť režisérsku stoličku, na ktorú následne zasadol Joss Whedon, ktorý aj na popud štúdia Warner Bros. kompletne prerobil už skoro hotové dielo a natočil množstvo nového materiálu.

Nové natáčanie spôsobilo komplikácie hlavne s Henry Cavillom, ktorý bol uprostred natáčania Mission: Impossible: Fallout. Kvôli filmu si nechal narásť fúzy, ktoré pre potreby Justice League museli byť odstránené digitálne, keďže štúdio Paramount nedalo povolenie, aby si ich oholil. A tak sme dostali veľmi komického Supermana. No to je len čerešnička na torte v už aj tak dosť tragickom príbehu.

Ako teda dopadla Snyderová verzia? Nebojím sa povedať, že priam dokonalo.

INZERCIA

V každom smere ide o lepší film, než je verzia, ktorú sme v kinách videli pred štyrmi rokmi. Už od úvodnej scény je jasné, že máme dočinenia s odlišným filmom. Kým Whedonová verzia začínala s nádejou, ktorú predstavuje Superman pre ľudstvo, tá Snyderová začína smrťou Supermana a jeho výkrikmi prebúdzajúcimi motherboxy, ktoré signalizujú príchod Steppenwolfa/Darkseida. Celkovo je tón filmu omnoho temnejší než predtým a väčšina humorných scén so Snyderovej verzie vypadla.

Ďalšou veľkou zmenou prešli aj postavy Flasha a Cyborga. Hlavne Cyborg dostal oveľa viac priestoru a my tak máme konečne možnosť, viac pochopiť jeho motivácie a nahliadnuť do jeho komplikovaného vzťahu s otcom.

Inzercia

Flash mal vo Whedonovej verzii v podstate len vniesť do filmu humor. Táto úloha mu zostala, avšak tentokrát dostanú viac priestoru scény vo väzení s jeho otcom, ktorý je neprávom odsúdený za smrť jeho ženy – Flashovej matky. Za zmienku tiež stojí jeho zoznámenie s Iris West, ktorú určite uvidíme aj v pripravovanej Flashovej sólovke.

Obrovskou zmenou prešli aj záporáci.

Steppenwolf vizuálnou a Darkseid už nie je len zmienený, ale ho konečne vidíme v celej svojej kráse. Steppenwolf bol v pôvodnej verzii záporák z kategórie „na smiech“. Od vizuálu až po jeho konanie či motivácie. U Snydera je to už úplne iná káva. Človek nadobudne pocit, že by pred ním mal rešpekt aj samotný Thanos. Kým predtým sa dalo len tušiť, že prišiel na Zem na rozkaz Darkseida, teraz je jeho motivácia iná.  Prišiel, aby získal Zem a odčinil svoje hriechy, kvôli ktorým ho Darkseid vyhnal z planéty Apokalips.

Štvorhodinový film ponúka množstvo priestoru na budovanie deja a atmosféry, a to sa Snyderovi podarilo dosiahnuť v každej minúte filmu.

Otázkou ostáva ako by vyzerala verzia, ktorú by Snyder pustil do kín. Určite by mu štúdio neschválilo štyri hodiny. Tu treba dodať, že ak očakávate úplne nový príbeh, môžete byť sklamaní. Dejová kostra je prakticky totožná s tou Whedonovou.

Tentokrát však má všetko svoj zmysel, nič nie je skratkovité a dostatočne poznáme motivácie všetkých postáv.

Doplním, že ešte jedna postava sa dočkala vykúpenia. Joker v podaní Jareda Leta. Objaví sa síce len v jednej scéne, no aj tá je lepšia ako všetko, čo sme s ním doteraz videli v Suicide Squad. Konečne ho vidíme v interakcii s Batmanom a aj keď ide len o rozhovor, nájdete v ňom to, čo od stretu týchto dvoch ikonických postáv očakávate.

Po pozretí filmu som mal v hlave len jednu myšlienku. Aký hlupák musel byť na čele Warner Bros, že mu Whedonová verzia filmu prišla lepšia ako tá Snyderova? Ak by bol na správnom mieste človek, čo naozaj pozná svet DC komiksov a nesnažil by sa dostať do kín len ďalšiu marvelovku, mohli sme dnes mať adekvátnu alternatívu k Marvel univerzu.

Áno, nájdu sa v Snyderovej verzii Justice League aj nejaké chyby, ale ide naozaj len o drobnosti. Každý komiksový fanúšik bude slintať blahom a tí, čo na takéto filmy moc nie sú, aj tak film nepresvedčí.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Ľudské zmysly

Interocepcia: Šiesty zmysel, ktorý ovplyvňuje naše zdravie

  • Interocepcia je schopnosť vnímania vnútorných stavov nášho tela. Prejavuje sa napríklad pocitom smädu, keď telo signalizuje nedostatok tekutín, alebo tým, že si vyzlečieme sveter, keď nám je príliš teplo
  • Tento proces je kontrolovaný nervovým systémom a zohráva dôležitú úlohu v súvislosti so subjektívnym pocitom pohody a vnímaním vlastného zdravia