Osobnosti

Google si dnešným Doodlom pripomína prvú slovenskú rómsku spisovateľku Elenu Lackovú

Google si dnes sviatočným Doodlom na svojej domovskej stránke pripomína 100. výročie narodenia Eleny Lackovej, prvej rómskej spisovateľky a takisto aj prvej rómskej ženy zo Slovenska a Čiech, ktorá ukončila vysokoškolské štúdium a obhájila titul magistra. Na tvorbe špeciálne upraveného loga sa podieľal oceňovaný český ilustrátor Filip Pošivač.
Vydané 22. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

 

Elena Lacková je azda najvýznamnejšou rómskou osobnosťou na Slovensku. Celý život zasvätila rozvoju a osvete rómskej komunity. Je tiež jedinou rómskou spisovateľkou, ktorá sa stala členkou Spolku slovenských spisovateľov. V roku 2000 ju za jej prácu ocenil vtedajší prezident Ľudovít Schuster prepožičaním vysokého štátneho vyznamenania, Radu Ľudovíta Štúra III. triedy.

Filip Pošivač, český umelec, ktorý stvárnil dnešný Doodle, použil vo výtvarnom spracovaní motív postavy Eleny Lackovej v krajine, v blízkosti ktorejsi Rómskej osady, kde už na ňu čakajú deti, aby si spoločne prečítali niečo z jej knihy, prípadne dokončili nejaký rozpísaný príbeh. Elena Lacková vďaka svojej osvetovej činnosti navštívila veľa miest po vtedajšom Československu. Pri tvorbe ilustrácie mu bola inšpiráciou najmä oblasť Horehronia, kde žije aj časť jeho rodiny a teda práve atmosféra tejto oblasti bola spätá s čítaním diela pani Lackovej.

Elena Lacková má svoj vlastný Google Doodle z 22. marca 2021

„Osobnosť Eleny Lackovej ako aj jej životný príbeh som poznal už predtým, než ma Google oslovil pro zpracování nebo tak nějak, keďže som pred niekoľkými rokmi čítal jej autobiorafiu Narodila som sa pod šťastnou hviezdou a takisto aj niektoré z jej rozprávok,“ hovorí Filip Pošivač, ktorý bol v roku 2018 zapísaný na čestnú listinu IBBY, čo je jedno z najvyšších ocenení pre tvorcov detskej literatúry. 

„Pripomenutie si osobnosti Eleny Lackovej by malo byť súčasne aj výzvou pre zavedenie vzdelávacieho systému s väčším dôrazom na inklúziu rómskych detí do hlavného prúdu vzdelávania. V rómskych komunitách stále drieme obrovský nenaplnený ľudský potenciál, ktorý súčasný vzdelávací systém nevie prebudiť. Preto by nás aj toto výročie malo inšpirovať k celospoločenským zmenám, vďaka ktorým vyrastie omnoho viac rómskych osobností, ktoré budú inšpirovať Slovensko aj svet,“ upozorňuje publicista, pedagóg a riaditeľ občianskeho združenia eduRoma Vlado Rafael

Slovenské Doodle

Jedným z posledných lokálnych Doodlov oslávil Google na slovenskej domovskej stránke 111. výročie narodenia Sira Nicholasa Wintona (19. mája 2020), ktorému sa tesne pred začiatkom druhej svetovej vojny podarilo zachrániť životy 669 prevažne židovských detí, ktorým umožnil vycestovať z vtedajšieho Československa do Anglicka. Predtým si 28. októbra 2018 si zas pripomenul 100. výročie vzniku Československa. Slovenský Google si špeciálnou úpravou loga vo Vyhľadávači Google pripomenul v minulosti aj ďalšie významné slovenské osobnosti. Vôbec  prvým lokálnym Doodlom bolo výročie narodenia Ľudovíta Štúra z roku 2008. Ďalej išlo o také osobnosti ako Martin Kukučín, Anton Bernolák, Juraj Jánošík, Adam František Kollár či Milan Rúfus.

Inzercia

Čo je Google Doodle

Google Doodle je graficky upravené logo Google na domovskej stránke vyhľadávača, ktoré Google pravidelne pripravuje pri príležitosti rôznych sviatkov alebo udalostí. Niekedy sa pri kliknutí na obrázok zobrazia zaujímavé informácie k práve oslavovanému výročiu. Túto tradíciu odštartovali skôr náhodou v roku 1999 sami zakladatelia Googlu Larry Page a Sergey Brin. Odvtedy už stihol Google vytvoriť vyše 2-tisíc unikátnych Doodlov venovaných dôležitým osobnostiam, udalostiam alebo výročiam.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »