Taos: Mesto, z ktorého dýcha história a šíri sa ním podivný šum

Pôvod záhadného zvuku sa tituluje rôznymi vysvetleniami:  od všedných po fantastické, psychologické či paranormálne. Taos je pre odborníkov doposiaľ nevysvetliteľnou záhadou. Korene hispánskej kultúry Taos je malé mestečko na severe stredného Nového Mexika. Čo sa táka historického vývoja, patrí k najdlhšie obývaným osídleniam v Spojených štátoch. Názov pochádza zo španielskeho prekladu Tiwa, mena domorodého ľudu… Prečítať celé
Vydané 24. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Pôvod záhadného zvuku sa tituluje rôznymi vysvetleniami:  od všedných po fantastické, psychologické či paranormálne. Taos je pre odborníkov doposiaľ nevysvetliteľnou záhadou.

Korene hispánskej kultúry

Taos je malé mestečko na severe stredného Nového Mexika. Čo sa táka historického vývoja, patrí k najdlhšie obývaným osídleniam v Spojených štátoch. Názov pochádza zo španielskeho prekladu Tiwa, mena domorodého ľudu Pueblo.

V blízkosti mesta sa nachádza Taos Pueblo – súbor osád , ktoré obývajú domorodci s vlastnou kultúrou a jazykom. Stránia sa moderného sveta, počas sviatkov nemajú turisti do dediniek prístup. Vyznávajú tradície svojich predkov Anasaziov, ktorí boli na vrchole agrokultúrneho života od roku 100 do roku 1600 nášho letopočtu.

Taos

Architektúra robí z malebného mestečka pozoruhodnú turistickú destinácie zdroj: unsplash.com

Význam pre poľnohospodársky život dedinčanov predstavujú rozľahlé lesy obklopujúce dedinčanov. Prostredie osád je pozoruhodným príkladom tradičnej architektúry z predhispánskeho obdobia Ameriky. Práve vďaka činnosti  svojej komunity si  Pueblo úspešne zachovalo väčšinu svojich tradičných pamiatok.

Najpozoruhodnejším dielom je súbor poschodových obydlí. Na ich stavbu sa využili nepálené červené tehly, ktoré kontrastujú s tyrkysovými okenicami. Podľa odhadov budovy vznikli medzi rokmi 1000 až 1350.

INZERCIA

Dlhotrvajúci problém

Mesto v roku 1992 zapísali do kultúrneho dedičstva UNESCO, no nie je to jediná vec, kvôli ktorej je Taos zaujímavý. Prostredím sa rozlieha šum neznámeho pôvodu, no doteraz je jeho príčina neznáma. Obyvatelia ho opísali ako slabý bzučivý zvuk, vzdialenému motoru. Nikdy sa nezastaví, narúša spánok a je zreteľnejší v noci a v interiéri.

Nepálené tehly sa na stavbu domov používajú aj dnes, kedysi však budovy vyzerali zaujímavejšie. zdroj: unsplash.com

Inzercia

Hukot prvýkrát zaznamenali začiatkom 90. rokov. V roku 1993 miestni obyvatelia vyjadrili svoje obavy miestnemu kongresu. Vykonala sa verejná štúdia, aby sa zistilo, čo za zvukovým ruchom stojí. Joe Mullins, bývalý profesor inžinierstva na Univerzite v Novom Mexiku, vykonal výskum pod názvom Taos Hum. S obyvateľmi viedol rozhovory a po meste rozmiestnil rôzne prístroje na detekciu zvuku.

Na základe prieskumu medzi obyvateľmi sa verilo, že asi 2 percentá bežnej populácie sú „počujúci“, teda tí, ktorí tvrdili, že zaznamenajú bzučanie. V domácnostiach niekoľkých „poslucháčov“ vedci nainštalovali citlivé zariadenie, ktoré meralo zvuky a vibrácie. Po rozsiahlom testovaní sa však nezistilo nič neobvyklé.

Rôzne domnienky

Čo teda skutočne spôsobuje tento záhadný šum? V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že zvuk je všade okolo nás. Väčšina z neho však zostane nepovšimnutá, kým hukotu nezačneme venovať pozornosť. Väčšina výskumníkov si je celkom istá, že šum je skutočný, hoci neexistuje jednoznačná zhoda ohľadom jeho pôvodu.

Priemyselné zariadenia sú často prvým podozrivým zdrojom hukotu. Ďalšie možné vysvetlenia zahŕňajú vysokotlakové plynové rúry, elektrické vedenia a bezdrôtové komunikačné zariadenia. Existuje aj teória, že všadeprítomný hukot môže byť výsledkom nízkofrekvenčného elektromagnetického žiarenia, ktoré je počuteľné len pre niektorých ľudí.

Zohľadňujú sa aj ďalšie environmentálne faktory. Jedným z nich je seizmická aktivita, konkrétne  mikrootrasy. Ide o  veľmi slabé, nízkofrekvenčné otrasy, vznikajúce prostredníctvom vibrácií oceánskych vĺn.

Objasnenia zo strany medikov

Keďže je ťažké overiť environmentálne príčiny, odborníci ponúkli lekárske vysvetlenia . Jednou z možných príčin je tinnitus. Ide o vnímanie zvuku, keď nie je prítomný žiadny vonkajší hluk. Avšak testovanie ukázalo, že mnoho poslucháčov nemalo problémy so sluchom.

Výskumníci polemizujú, že ľudia, ktorí počujú hukot, ako tí v Taose, môžu mať nezvyčajne silný sluch. Na druhú stranu, hukot môže byť sluchovou halucináciou. Niektorí obyvatelia Taosu počuli šum aj po tom, čo zmenili miesto bydliska.

Či je Taos Hum skutočný, alebo len výplod ľudskej fantázie, najlepšie odhalí  ďalší výskum. Dovtedy však šum ostáva kurióznym prípadom, ktorý sa s historickým mestom spája.

Zdroje: www.sporcle.com

Zdroj titulnej fotografie: www.pixabay.com

Pokračujte na ďalší príspevok »