Jeho kariéra mohla vyzerať inak. Päť veľkých úloh, ktoré odmietol Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio je už dlho zlatým chlapcom Hollywoodu. Od úspechu vo filme Čo žerie Gilberta Grapa sa vydal na dlhý výstup po rebríku slávy a stále nedorazil na jeho vrchol. Zmenil pohľad na pojem „herec v hlavnej úlohe“ a opakovane ukázal, že ak sa chcú herci udržať na výslní dlhodobo, musia vyjsť mimo svojej komfortnej… Prečítať celé

Leonardo DiCaprio je už dlho zlatým chlapcom Hollywoodu. Od úspechu vo filme Čo žerie Gilberta Grapa sa vydal na dlhý výstup po rebríku slávy a stále nedorazil na jeho vrchol. Zmenil pohľad na pojem „herec v hlavnej úlohe“ a opakovane ukázal, že ak sa chcú herci udržať na výslní dlhodobo, musia vyjsť mimo svojej komfortnej zóny. Zároveň je jeho kariéra dôkazom, že sa nedá byť v jednom čase na dvoch miestach naraz.

Zlatý chlapec

Prelomom na DiCapriovej dráhe bol Titanic z roku 1997 a odvtedy si 48-ročný Američan vyskúšal už takmer každý dostupný žáner od historických filmov cez komédie po životopisné snímky. Predvlani stvárnil doktora Randalla Mindyho v satirickom počine K zemi hľaď! a svojho postu jednotky v brandži sa tak skoro nemieni vzdať.

Tento rok sa objaví vo westerne Killers of the Flowers Moon, na ktorom už šiestykrát spolupracoval s režisérom Martinom Scorsesem (Letec, Vlk z Wall Street). Dej zachytáva vyšetrovanie záhadných vrážd v Oklahome v dvadsiatych rokoch minulého storočia, ktorých obeťami boli príslušníci kmeňa pôvodných obyvateľov Ameriky po tom, ako sa na ich území našla ropa. DiCaprio je aj jeden z producentov a podľa portálu Oklahoman je tento film s rozpočtom 200 miliónov dolárov najdrahší, aký sa kedy natáčal v tomto štáte USA. Popri DiCapriovi sa zahrajú aj Robert De Niro, Jesse Plemons či Brendan Fraser, čerstvo nominovaný na Oscara za snímku Veľryba.

DiCaprio s Oscarom. Zdroj: screenshot, YouTube

DiCaprio si svojho vytúženého Oscara prevzal v roku 2016 za postavu vo filme Revenant Zmŕtvychvstanie. Na zlatú sošku premenil štvrtú nomináciu v hlavnej hereckej kategórii, predtým mu ušla za Letca, Krvavý diamant a Vlka z Wall Street. Po víťazstve ho na najlepší výkon v hlavnej úlohe nominovali ešte za snímku Vtedy v Hollywoode režiséra Quentina Tarantina.

DiCaprio vo filme Revenant Zmŕtvychvstanie. Zdroj: screenshot, YouTube

Ťažko povedať, koľko ocenení by mal na konte, keby počas kariéry vzal iné ponuky. Na druhej strane však jeho nabitý kalendár umožnil zažiariť ďalším hercom, ktorí by možno ani nedostali šancu, keby DiCaprio uprednostnil týchto päť postáv:

Dirk Diggler – Boogie Nights (1997)

Príbeh mladého umývača riadov, ktorý sa v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia vypracoval na jednu z najväčších hviezd pornopriemyslu s pseudonymom Dirk Diggler, vystrelil nahor Marka Wahlberga. Miesto sa mu uvoľnilo po tom, ako si DiCaprio po dlhých a dlhých mesiacoch zvažovania vybral Titanic. „Rád by som si zahral obe úlohy. Pravdou však je, že keby som nebol v Titanicu, nezažil by som takú kariéru, akú mám. Každopádne by bolo zaujímavé sledovať, ako by sa to vyvíjalo, keby som sa rozhodol opačne,“ povedal DiCaprio v roku 2008 pre magazín GQ.

Neo – Matrix (1999)

Poďme k mainstreamovo známejším titulom. Rola Nea v Matrixe a jeho pokračovaniach a Keanu Reeves k sebe už po toľkých rokoch neodmysliteľne patria. Tvorcovia najprv rokovali práve s DiCapriom, ten najskôr súhlasil, no potom zmenil názor. V krátkom časovom slede po Titanicu totiž nechcel účinkovať v ďalšom filme plnom špeciálnych efektov.

Tom Ripley – Talentovaný pán Ripley (1999)

Matt Damon podal ako Tom Ripley jeden zo svojich najlepších výkonov. Aj v tomto prípade však platí, že rolu ani nemusel dostať, keby ju neuvoľnil… kto iný ako DiCaprio. Tento krok sa retrospektívne neukázal až taký vydarený, Talentovaný pán Ripley si vyslúžil niekoľko nominácií na Oscara, zatiaľ čo Pláž je považovaná za jeden najhorších DiCapriových filmov.

Patrick Bateman – American Psycho (2000)

Táto snímka znamenala prienik pre Christiana Bala, no na začiatku produkcie bola rola psychotického bankára Patricka Batemana vyhradená pre DiCapria. Štúdio na ňom trvalo tak veľmi, že dokonca vyhodilo režisérku Mary Harronovú, ktorá sa dožadovala Bala. DiCaprio odstúpil, keď mu líderka feministického hnutia Gloria Steinemová poradila, aby nehral vo filme, ktorý zobrazuje násilie na ženách – pripomenula mu, že väčšinu jeho fanúšikovskej základne tvoria mladé ženy. Vrátila sa Harronová, vrátil sa Bale a zvyšok poznáme…

Anakin Skywalker – Hviezdne vojny: Klonovaní útočia (2002)

Pre Haydena Christensena je Anakin Skywalker jediná slávna úloha. Nemusel mať ani tú, keďže George Lucas oslovil aj DiCapria, ale nepresvedčil ho. „Áno, stretli sme sa, no nikdy som nemal reálny záujem,“ povedal DiCaprio s odstupom času pre Shortlist. V tom čase ho zamestnávali filmy Gangy New Yorku a Chyť ma, ako to dokážeš.

 

Herecká filmografia Leonarda DiCapria:

2021 K zemi hľaď!

2019 Vtedy v Hollywoode

2015 Revenant Zmŕtvychvstanie

2013 Veľký Gatsby

Vlk z Wall Street

2012 Divoký Django

2011 Najmocnejší muž FBI

2010 Počiatok

Prekliaty ostrov

2008 Núdzový východ

Pavučina lží

2006 Krvavý diamant

Skrytá identita

2004 Letec

2002 Chyť ma, ak to dokážeš

Gangy New Yorku

2001 Don’s Plum Bar

2000 Pláž

1998 Celebrity

Muž so železnou maskou

1997 Titanic

1996 Marvinova izba

Rómeo a Júlia

1995 Basketbalistov denník

Rýchlejší ako smrť

Úplné zatmenie

1993 Zo života chlapca

Čo žerie Gilberta Grapa

1992 Jedovatý brečtan

1991 Critters 3

 

Zdroje: faroutmagazine.co.uk, gq.com, shortlist.com, csfd.sk

Zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

Pokračujte na ďalší príspevok »