Takmer som o to prišiel

Ako člen staršej generácie tejto planéty by som sa rád poďakoval všetkým z generácie moderných vynálezcov. Dali ste nám tak veľa: počítače, mobilné telefóny, elektrické autá, nákupy z domu a ten zoznam by mohol pokračovať ďalej. Ďakujem za všetky tieto veci a mnoho iných a som si istý, že ďakujú aj mnohí mne podobní.   […]

Ako člen staršej generácie tejto planéty by som sa rád poďakoval všetkým z generácie moderných vynálezcov. Dali ste nám tak veľa: počítače, mobilné telefóny, elektrické autá, nákupy z domu a ten zoznam by mohol pokračovať ďalej. Ďakujem za všetky tieto veci a mnoho iných a som si istý, že ďakujú aj mnohí mne podobní.

 

Veľa dnešným ľudom by sa zdali lekcie môjho strýka z čias môjho detstva čudné. Ako napríklad: nerozprávaj s plnými ústami. Dôvodom, prečo ma to naučil bolo, že chcel, aby som rozprával; akurát bez toho, aby som ho celého oprskal kúskami jedla. Viete si predstaviť, ako to pri stole vyzerá dnes?

Ďalšou lekciou bolo: dívaj sa mi do očí, keď sa spolu rozprávame, dnes jav takmer neznámy. Posledná z mnohých vecí, ktorým ma naučil, bola: buď hrdý na to, že si človekom; a kráčaj vzpriamene s hlavou hore. Prečo vám ale rozprávam o lekciách môjho strýka, ktoré sa odohrali pred dekádami? Pretože som dnes sám v pozícii, kedy tieto lekcie odovzdávam ďalej mojim vnúčatám a miestami je to náročné.

Moje vnúčatá pri stole rozprávajú len zriedkavo, keďže majú plné ruky práce písaním správ na svojich mobiloch alebo hraním hier na svojich tabletoch, ktoré ich učia, že zabíjať je OK. Takisto oplývajú úžasnou schopnosťou zvítať sa so mnou bez toho, aby vynechali čo i len jeden úder v rytme ťukania na klávesnici. Sú do týchto zariadení tak ponorení, že si nikdy nevšimnú veci ako moje farebné tričko, ktoré spozorovali, až keď som ich večer ukladal do postele.

Ak by som bol mladíkom a zvažoval dnes svoju budúcnosť, stal by som sa fyzioterapeutom, pomáhajúcim ľudom s ich chrbátmi ohnutými od používania mobilných telefónov pri chôdzi.

Pre tých z nás, čo si hovoríme romantici – len si spomeňte na tie časy, kedy sa na rande zvyklo dívať jeden druhému do očí. Dnešná verzia toho je asi ísť na Facebook a pozerať sa na fotky. Vídavam toľké páry, čo sú spolu a aj tak stále vypisujú, niekedy dokonca tomu, kto sedí v miestnosti.

Áno, máte úplnú pravdu; nadávam zbytočne, pretože svet je dnes iným miestom. No chýbajú mi tie večerné konverzácie, pri ktorých sa pri spoločnom stole preberali udalosti dňa. Chýba mi ten pocit spojenia, keď niekoho stretnem; pretože som bol naučený a myslel som si, že očný kontakt znamená prejaviť môj záujem. Ale áno. Musím poďakovať tvorcom technologického pokroku za hodiny smiechu pri sledovaní videí, na ktorých ľudia narazia do niečoho na ulici, pretože sa miesto okolo seba dívali na svoje mobilné zariadenie.

Tak ako, prišli sme o to nadobro? O tú schopnosť spájať sa s ľuďmi, s ktorými sme práve tu? O ten úžasný pocit blízkosti, ktorý mávame, keď spolu zdieľame naše skúsenosti?

Môj posledný vzťah stroskotal a jedným z dôvodov bol mobil. V ktorúkoľvek rannú hodinu keď som vstával, moja priateľka písala správy alebo si pozerala Facebook. Som v údive nad tým, ako spolu dvaja ľudia môžu randiť, pretože si vychutnávajú spoločnosť toho druhého – a zároveň sa spolu nikdy nerozprávať, pretože jeden z nich alebo obaja sú zaneprázdnení posielaním elektronických správ alebo hraním hier.

Existuje riešenie? Áno. Zahrajte si novu hru s názvom hovor so mnou. V tomto štádiu vývoja v tomto svojskom svete iba starí ľudia poznajú pravidlá tejto hry, ale ja vám ich prezradím. Body získate, keď rozpoznáte, čo ten druhý vraví, pretože sledujete pohyb jeho pier. Body navyše získate, ak budete sledovať meniaci sa výraz tváre osoby, s ktorou sa rozprávate. Veľa bonusových bodov dostávate vždy, keď sa vám podarí vhodne odpovedať a komentovať konverzáciu.

Čo je výhrou?

Nadviažete s niekým spojenie, od človeka k človeku. Áno správne, počas tejto hry nie sú povolené rušenia modernými technológiami.

Čo sa tyká nadpisu tohto príspevku, ja sám som naposledy takmer prišiel o život. Len o chlp ma nezrazilo auto v podzemnej garáži, ktorého šofér pri jazde smskoval. Ani len nezastal.

Spoliehame sa na technológie, že za nás spravia to, čo sme milióny roky robievali zoči-voči? Ak áno, nedopadne to dobre. Len skúste aké to je, spraviť si deň bez tabletu a mobile. Zostanete príjemne prekvapení výsledkom. Môj pracovný partner a ja trávime väčšinu času pomáhaním ľudom vziať život späť do svojich rúk; a toto je kde začíname. Uchopte život do vlastných rúk skôr než ho stratíte.

Osobne si myslím, že nič nenahradí mágiu fyzickej a skutočnej prítomnosti druhej ľudskej bytosti.

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019