Exoskeletony sú technologický míľnik, ktorý zmení svet

Exoskeleton. Ak vám toto slovíčko nič nehovorí, nezúfajte. Celkom nepochybne ste ho už niekedy videli vo filme alebo kdesi v reportáži o technologických inováciách. Je to mechanický oblek, do ktorého sa postaví človek a môže vďaka nemu zväčšiť svoju silu, prípadne udržiavať stabilitu a chodiť. Vo filme Ironman, v ktorom hlavnú úlohu stvárnil americký herec […]

Autor
Dátum zverejnenia 3. februára 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , , , ,

Erik Stríž
Redakcia United Life Online
Bratislava, Slovensko

Exoskeleton. Ak vám toto slovíčko nič nehovorí, nezúfajte. Celkom nepochybne ste ho už niekedy videli vo filme alebo kdesi v reportáži o technologických inováciách. Je to mechanický oblek, do ktorého sa postaví človek a môže vďaka nemu zväčšiť svoju silu, prípadne udržiavať stabilitu a chodiť.

Vo filme Ironman, v ktorom hlavnú úlohu stvárnil americký herec Robert Downey Jr., sa vlastnosti takéhoto exoskeletonu povýšili na úroveň armádnej zbrane. Toto je však sci-fi, ktoré ešte dlho nebude realitou a dúfame, že sa nikdy realizácie nedočká. Vedeckí pracovníci na celom svete dnes pracujú na tom, aby sa v takomto exoskeletone dalo aspoň pohodlne chodiť, nie to ešte lietať a predvádzať heroické výkony.

Skutočný svet teda ponúka trocha iné využitie exoskeletonov – oveľa užitočnejšie. Celé je to o ľudskej tvorivosti a snahe o prekonávanie sa, že sa niekto pustí do výroby podobného zariadenia. Rovnakú motiváciu nepochybne cítili aj bratia Wrightovci, keď vyrábali prvé lietadlo v histórii. Ich vynález sa stal pre ľudstvo kľúčový, veď iba o 58 rokov neskôr už ruský pilot Jurij Gagarin obletel Zem a dostal sa na jej hranicu s vesmírom.

 

Vývoj exoskeletonov je hotová veda

Mechanické obleky, ktoré človeku umožnia lepšie využívať silu, sú výsledkom technologického pokroku 20. a 21. storočia. Pri ich vývoji sa musí dbať na efektivitu v práci s energiou, na hmotnosť, na inteligentný dizajn a stretávajú sa tu rôzne technológie, od počítačov po hydrauliku.

Exoskeletony čaká veľmi podobná budúcnosť a je nepochybné, že ich využitie nebude vždy iba cnostné a hodnotné. Dnes však ako motivácia pre vedeckých pracovníkov a inžinierov slúži snaha o sprostredkovanie kvalitnejšieho života aj ľuďom, ktorí sú odkázaní na invalidný vozík.

 

Produkty Eksobionics sú už určené na predaj

Dnes už na internete môžete nájsť množstvo dôkazov, že vývoj exoskeletonov má význam. V Spojených štátoch dokonca funguje firma, ktorá vyrába funkčné exoskeletony. Volá sa Eksobionics a jej produkty sú určené pre hendikepovaných.

Elektro-mechanický oblek tejto americkej firmy vyzerá celkom dobre a vykazuje veľmi pôsobivé výsledky – aj ľudia, ktorí už celé roky nechodili po vlastných nohách, zrazu vedia stáť a kráčať. Zdá sa to byť neuveriteľné, ale možné je to už dnes.

 


Zdroj:How the Ekso Suit Works (vimeo.com)

Ovládanie na diaľku

So zaujímavým spôsobom využitia prišiel Danny Benedettelli, ktorý na YouTube zverejnil svoj vynález – ovládanie malého hračkárskeho robota pomocou provizórneho exoskeletonu. Mladý muž pritom svoj exoskeleton na horné končatiny vyrobil z lega. K tomu nejaký ten procesor, elektronický obvod, Bluetooth vysielač a celá paleta iných súčiastok a vynázel funguje. Malý robot sa pohybuje presne tak, ako jeho tvorca, s oneskorením nanajvýš jednej sekundy.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to iba mladícky úlet, snaha o zaujatie pozornosti, ale tí, ktorí aspoň trocha vedia čítať medzi riadkami, je to dôkaz o veľkom potenciále exoskeletonov. Možno, že aj tento zaujímavý prístroj podnieti iných ľudí k tomu, aby začali vyvíjať veľké exoskeletony s možnosťou ovládania na diaľku.

V takom prípade by opäť svitla nová nádej aj pre ľudí, ktorí sú celkom paralyzovaní.

 

Zdroj: Robot exoskeleton remote control (youtube.com)

Titan Arm

Nemenej zaujímavým a hodnotným projektom je Titan Arm. Nie je to ani tak exoskeleton, ako skôr jeho časť pre jednu hornú končatinu. Titan Arm, v preklade titánová ruka, umožňuje ľuďom dvíhať predmety s hmotnosťou až 18 kilogramov. Pre ľudí s čiastočne ochrnutými končatinami by išlo o mimoriadne uľahčenie života.

Mechanická podpora ruky je vyrobená technológiou 3D tlače a jej koncová cena je iba 2-tisíc amerických dolárov. Iné podobné exoskeletony sa pohybujú v cenách 10-tisíc dolárov a viac. Projekt získal okrem iných aj ocenenie James Dyson Award, vďaka čomu bol v roku 2013 podporený čiastkou 45-tisíc amerických dolárov na svoj rozvoj. Za projektom stojí partia študentov.

 

Zdroj: Virtuix Omni – Battlefield 4 (youtube.com)

 

Kľúčové bude využitie v hernom priemysle

Nech to vyznie akokoľvek zvláštne, jedným zo základných predpokladov pre komerčné etablovanie exoskeletonov je ich začlenenie sa do zábavného priemyslu. S ich uplatnením v hernom svete sa stretávame už dnes – napríklad v populárnej Laser Arene tu v Bratislave a aj vo svete.

V Laser Arene nosia súťažiaci na sebe vestu so vstavanými senzormi a vibračnými jednotkami. Keď vás niekto stretlí laserovou pištoľou, oblek na vás zavibruje tak, aby ste cítili smer streľby. V takejto podobe obleky dodávajú hráčom okamžitú fyzickú spätnú väzbu, aby bola samotná hra intuitívnejšia a bezpečnejšia.

Iné uplatnenie nachádzame v hernom svete v spojení s virtuálnou realitou. Zatiaľ sú na svete skôr iba koncepty a prototypy, ale pokrok je nezadržateľný. Predstavte si, že máte na sebe špeciálny tenký oblek, ktorý prevádza všetky vaše pohyby do virtuálnej hry. Postava v hre sa môže pohybovať presne tak, ako vy, v reálnom čase. To umožňuje tvorbu celkom nových spôsobov hrania hier a učenia sa športov – predstavte si, že môžete viesť virtuálny súboj s niekým na druhej strane zemegule. Údery od protivníka budete cítiť vďaka vibračnej odozve obleku a hoci vaša virtuálna postava bude strácať životy, vy budete v bezpečí.

 

Budúcnosť? Budú potrebné ďalšie peniaze na vývoj

Exoskeletony majú pred sebou ešte dlhú cestu. Je potrebné, aby sa ich vývoja ujali aj veľké spoločnosti a aby sa na ich tvorbu špecializovali odborníci z celého sveta. Takto postupnými krokmi dospejeme k svetu, v ktorom už nebude tak veľká priepasť medzi zdravými a hendikepovanými a kde invalidné vozíky nebudú nevyhnutnosťou.

 

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

9. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020

Už je to tu opäť

Najčastejšie novoročné predsavzatia: tretie je najväčším prekvapením

Obmedziť alkohol už nie je tak atraktívne predsavzatie ako v minulosti, ale chudnúť by chceli všetci.

2. januára 2020

PF2020

Oslavy Nového roka 2020 naživo: Ohňostroje končia, užite si možno tie posledné

Ochrana životného prostredia a zvierat, zvyšovanie bezpečnosti a pokrok. To sú dôvody, pre ktoré sa z ohňostrojov pomaly stáva prežitok.

31. decembra 2019

Autopedy mohli zmeniť svet

História motorizovaných kolobežiek má vyše sto rokov, kedysi ich jazdili poštári aj dámy

Vynález motorizovanej kolobežky prišiel v nesprávny čas, ale do histórie dopravy sa zapísal veľkými písmenami.

29. decembra 2019

Vlajková loď značky Genesis chce s veľkými motormi konkurovať najmä nemeckej prémii

G90-ka má za sebou ďalšiu modernizáciu. 

23. decembra 2019

Hudobná diaľnica v Maďarsku (video)

Tento zaujímavý počin by sa zišiel aplikovať aj u nás v úseku medzi Bratislavou a Trnavou a možno by sa vodiči jazdiaci v strednom pruhu naučili jazdiť podľa predpisov 🙂

23. decembra 2019

Ďakujeme za priazeň

Veselé Vianoce a PF 2020

Prajeme Vám, aby ste koniec roka 2019 prežili práve tak, ako si predstavujete.

A želáme Vám, aby bol nasledujúci rok 2020 tým najlepším, aký ste kedy zažili.

S pozdravom celý redakčný tím magazínu UnitedLife

23. decembra 2019

Karoq bude Škoda kvôli veľkému záujmu vyrábať už aj v Bratislave

Približne na jeseň budúceho roka je naplánované spustnie výroby na Slovensku.

22. decembra 2019

Priemysel 4.0

Mladí ľudia by sa mali zamerať na 3D tlač, firmy budú potrebovať nových odborníkov

3D tlač by mala začať využívať umelú inteligenciu a nájsť uplatnenie predovšetkým v oblasti zdravotníctva a výroby.

20. decembra 2019

Jedno z najlepšie jazdiacich SUV na trhu prichádza vo vynovenej verzii GTS s 380 koňmi

Porsche Macan spoznávame v športovo ladenom variante.

19. decembra 2019

Spoločnosť ZSE otvorila prvý ultra-rýchly nabíjací HUB pre elektrické vozidlá na Slovensku

Sieť nabíjacích staníc na našom území sa slušne rozrastá.

18. decembra 2019

Píše Radka Malinčáková

Indonézia – krajina mnohých rozdielov, no zároveň veľkej jednoty

Vedeli ste, že obyvatelia Indonézie sa modlia päťkrát denne a ich náboženstvo má zásadný vplyv na ich životy?

17. decembra 2019