Exoskeletony sú technologický míľnik, ktorý zmení svet

Exoskeleton. Ak vám toto slovíčko nič nehovorí, nezúfajte. Celkom nepochybne ste ho už niekedy videli vo filme alebo kdesi v reportáži o technologických inováciách. Je to mechanický oblek, do ktorého sa postaví človek a môže vďaka nemu zväčšiť svoju silu, prípadne udržiavať stabilitu a chodiť. Vo filme Ironman, v ktorom hlavnú úlohu stvárnil americký herec […]

Autor
Dátum zverejnenia 3. februára 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , , , ,

Erik Stríž
Redakcia United Life Online
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Exoskeleton. Ak vám toto slovíčko nič nehovorí, nezúfajte. Celkom nepochybne ste ho už niekedy videli vo filme alebo kdesi v reportáži o technologických inováciách. Je to mechanický oblek, do ktorého sa postaví človek a môže vďaka nemu zväčšiť svoju silu, prípadne udržiavať stabilitu a chodiť.

Vo filme Ironman, v ktorom hlavnú úlohu stvárnil americký herec Robert Downey Jr., sa vlastnosti takéhoto exoskeletonu povýšili na úroveň armádnej zbrane. Toto je však sci-fi, ktoré ešte dlho nebude realitou a dúfame, že sa nikdy realizácie nedočká. Vedeckí pracovníci na celom svete dnes pracujú na tom, aby sa v takomto exoskeletone dalo aspoň pohodlne chodiť, nie to ešte lietať a predvádzať heroické výkony.

Skutočný svet teda ponúka trocha iné využitie exoskeletonov – oveľa užitočnejšie. Celé je to o ľudskej tvorivosti a snahe o prekonávanie sa, že sa niekto pustí do výroby podobného zariadenia. Rovnakú motiváciu nepochybne cítili aj bratia Wrightovci, keď vyrábali prvé lietadlo v histórii. Ich vynález sa stal pre ľudstvo kľúčový, veď iba o 58 rokov neskôr už ruský pilot Jurij Gagarin obletel Zem a dostal sa na jej hranicu s vesmírom.

 

Vývoj exoskeletonov je hotová veda

Mechanické obleky, ktoré človeku umožnia lepšie využívať silu, sú výsledkom technologického pokroku 20. a 21. storočia. Pri ich vývoji sa musí dbať na efektivitu v práci s energiou, na hmotnosť, na inteligentný dizajn a stretávajú sa tu rôzne technológie, od počítačov po hydrauliku.

Exoskeletony čaká veľmi podobná budúcnosť a je nepochybné, že ich využitie nebude vždy iba cnostné a hodnotné. Dnes však ako motivácia pre vedeckých pracovníkov a inžinierov slúži snaha o sprostredkovanie kvalitnejšieho života aj ľuďom, ktorí sú odkázaní na invalidný vozík.

 

Produkty Eksobionics sú už určené na predaj

Dnes už na internete môžete nájsť množstvo dôkazov, že vývoj exoskeletonov má význam. V Spojených štátoch dokonca funguje firma, ktorá vyrába funkčné exoskeletony. Volá sa Eksobionics a jej produkty sú určené pre hendikepovaných.

Elektro-mechanický oblek tejto americkej firmy vyzerá celkom dobre a vykazuje veľmi pôsobivé výsledky – aj ľudia, ktorí už celé roky nechodili po vlastných nohách, zrazu vedia stáť a kráčať. Zdá sa to byť neuveriteľné, ale možné je to už dnes.

 


Zdroj:How the Ekso Suit Works (vimeo.com)

Ovládanie na diaľku

So zaujímavým spôsobom využitia prišiel Danny Benedettelli, ktorý na YouTube zverejnil svoj vynález – ovládanie malého hračkárskeho robota pomocou provizórneho exoskeletonu. Mladý muž pritom svoj exoskeleton na horné končatiny vyrobil z lega. K tomu nejaký ten procesor, elektronický obvod, Bluetooth vysielač a celá paleta iných súčiastok a vynázel funguje. Malý robot sa pohybuje presne tak, ako jeho tvorca, s oneskorením nanajvýš jednej sekundy.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to iba mladícky úlet, snaha o zaujatie pozornosti, ale tí, ktorí aspoň trocha vedia čítať medzi riadkami, je to dôkaz o veľkom potenciále exoskeletonov. Možno, že aj tento zaujímavý prístroj podnieti iných ľudí k tomu, aby začali vyvíjať veľké exoskeletony s možnosťou ovládania na diaľku.

V takom prípade by opäť svitla nová nádej aj pre ľudí, ktorí sú celkom paralyzovaní.

 

Zdroj: Robot exoskeleton remote control (youtube.com)

Titan Arm

Nemenej zaujímavým a hodnotným projektom je Titan Arm. Nie je to ani tak exoskeleton, ako skôr jeho časť pre jednu hornú končatinu. Titan Arm, v preklade titánová ruka, umožňuje ľuďom dvíhať predmety s hmotnosťou až 18 kilogramov. Pre ľudí s čiastočne ochrnutými končatinami by išlo o mimoriadne uľahčenie života.

Mechanická podpora ruky je vyrobená technológiou 3D tlače a jej koncová cena je iba 2-tisíc amerických dolárov. Iné podobné exoskeletony sa pohybujú v cenách 10-tisíc dolárov a viac. Projekt získal okrem iných aj ocenenie James Dyson Award, vďaka čomu bol v roku 2013 podporený čiastkou 45-tisíc amerických dolárov na svoj rozvoj. Za projektom stojí partia študentov.

 

Zdroj: Virtuix Omni – Battlefield 4 (youtube.com)

 

Kľúčové bude využitie v hernom priemysle

Nech to vyznie akokoľvek zvláštne, jedným zo základných predpokladov pre komerčné etablovanie exoskeletonov je ich začlenenie sa do zábavného priemyslu. S ich uplatnením v hernom svete sa stretávame už dnes – napríklad v populárnej Laser Arene tu v Bratislave a aj vo svete.

V Laser Arene nosia súťažiaci na sebe vestu so vstavanými senzormi a vibračnými jednotkami. Keď vás niekto stretlí laserovou pištoľou, oblek na vás zavibruje tak, aby ste cítili smer streľby. V takejto podobe obleky dodávajú hráčom okamžitú fyzickú spätnú väzbu, aby bola samotná hra intuitívnejšia a bezpečnejšia.

Iné uplatnenie nachádzame v hernom svete v spojení s virtuálnou realitou. Zatiaľ sú na svete skôr iba koncepty a prototypy, ale pokrok je nezadržateľný. Predstavte si, že máte na sebe špeciálny tenký oblek, ktorý prevádza všetky vaše pohyby do virtuálnej hry. Postava v hre sa môže pohybovať presne tak, ako vy, v reálnom čase. To umožňuje tvorbu celkom nových spôsobov hrania hier a učenia sa športov – predstavte si, že môžete viesť virtuálny súboj s niekým na druhej strane zemegule. Údery od protivníka budete cítiť vďaka vibračnej odozve obleku a hoci vaša virtuálna postava bude strácať životy, vy budete v bezpečí.

 

Budúcnosť? Budú potrebné ďalšie peniaze na vývoj

Exoskeletony majú pred sebou ešte dlhú cestu. Je potrebné, aby sa ich vývoja ujali aj veľké spoločnosti a aby sa na ich tvorbu špecializovali odborníci z celého sveta. Takto postupnými krokmi dospejeme k svetu, v ktorom už nebude tak veľká priepasť medzi zdravými a hendikepovanými a kde invalidné vozíky nebudú nevyhnutnosťou.

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Náročný biznis alebo zlatá baňa?

USA opäť zvažuje zrušenie súkromných väzníc. Ako je to na Slovensku a aké sú pre a proti?

Podobné ústavy prevádzkované súkromnými spoločnosťami sú vo svete pomerne bežné.

20. augusta 2019

Najľahšia forma podnikania?

Zdieľanej ekonomike neujdeme. Je prirodzenou evolúciou modernej spoločnosti

Zdieľaná ekonomika zvalcuje svet, to je isté. Je priamou reakciou je aktívny životný štýl a moderný svet, v ktorom sa točia veľké peniaze.

17. augusta 2019

Boli sme pritom

Premiéra Rýchlo a zbesilo na Slovensku hostila celebrity i najlepšie autá sveta

Film Rýchlo a zbesilo: Hobbs a Shaw je síce akčná komédia, pri ktorej sa zasmejete, ale je aj vztýčeným ukazovákom o stave súčasnej spoločnosti a spornej budúcnosti.

1. augusta 2019


Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019