Autorský komentár | Ekonomika

Súvaha alebo výsledovka? Možno bude rýchlo dobre…

Pesimizmus zahalil krajinu. Nie je to dobré a bude to ešte horšie… Takto nejak to s nami vyzerá. Ekonomické perspektívy sú chmúrne a je veľa dôvodov, prečo to skutočne môže byť zlé. Naše lokálne špecifiká nám tu veľmi nepomáhajú. A byť optimistom sa dnes nenosí. Ale! Ale všetko môže byť aj inak. Skúste tento pohľad.
Vydané 7. júna 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Konzultant | Bratislava, Slovensko

Vezmime ako rozhodujúci faktor otvorenosť našej ekonomiky a pozrime sa na to cez zjednodušujúci pohľad vplyvu svetovej ekonomiky na tú našu.

Ako bude vo svete, Európe a v Spojených štátoch, taká bude dynamika slovenskej ekonomiky.

Teda otázkou je ako sa bude dariť svetovej ekonomike.

A skúsme ďalšie zjednodušenie (len z dôvodu myšlienkovej skratky k názoru), a to pohľad na svetovú ekonomiku logikou pohľadu bežnou z oblasti firemného účtovníctva. Konkrétne svetová ekonomika z pohľadu súvahy a výsledovky. Súvahy v zmysle aktív a pasív, majetku a záväzkov, dlhov. Súvaha hovorí o tom akí sme bohatí, aký majetok vlastníme a akým dlhom sme zaťažení. Výsledovka hovorí aké máme príjmy a náklady, koľko máme tržieb, výnosov a koľko musíme minúť, aby sme tieto tržby dosiahli. Výsledovka hovorí koľko nám zostane, aký máme zisk.

Ako je na tom teda svetová ekonomika z pohľadu pomyselnej súvahy? Nie dobre. Toto nás bude stáť veľa. Pasíva, dlhy nám narastú o dvojciferné číslo. Veľmi zlá správa. Avšak výsledovka takto vyzerať nemusí. Vráti sa tvorba HDP a spotreba na predkrízovú úroveň? Budeme produkovať ako predtým? Budeme spotrebovávať, míňať ako predtým? Vyzerá to, že by to tak mohlo by. Čo to naznačuje?

Argumenty a náznaky svetlejších zajtrajškov:
Spotreba ropy v Číne je na hodnote vyššej ako 90% oproti stavu spred krízy.
Akciové trhy hovoria jasne, problém prestáva existovať. S&P500 je na hodnote 3100, DAX atakuje 12500 (údaje k 3.6.2020). Sme neďaleko zóny jednociferného poklesu od dosiahnutých maxím. Teda bežná volatilita.
Vývoj nezamestnanosti v USA dáva indície rýchleho návratu do normálu (štatistika ADP o zamestnanosti v americkom firemnom sektore sú nad očakávania – za máj ubudlo iba 2,76 milióna pracovných miest).

Ak sme teda stratili časť majetku (súvaha), ale príjmy nám neklesnú (výsledovka), spotreba bude rovnaká ako pred vírusom a situácia bude skôr dobrá. Na uliciach problém nebude vidieť. Budeme síce viac zadlžení, avšak štandard nám neklesne. Problém by prudko narástol, ak by súčasná situácia ovplyvnila aj výsledovku. Ak by klesla spotreba, klesnú firemné zisky a klesnú aj príjmy štátnych rozpočtov a potom klesne všetko. Držme si palce nech sa pozitívne indície potvrdia. A optimizmus nech zvíťazí nad šetrením a pesimizmom.

Tento pohľad dáva možnosť byť aj optimistom. A tento optimizmus sa môže rýchlo šíriť (rovnako ako nás pesimizmus už týždne tlačí dole). Bude dobre :)

Optimizmus je nákazlivý a zotrvačnosť by tu mohla hrať pre zmenu pozitívnu rolu v prospech rozbehnutia sa spotreby. Budú slnečné dni…

Tak si utekajte nakúpiť, ak to vidíte rovnako (napríklad aerolinky sú za dobrú cenu) :)

 

Pokračujte na ďalší príspevok »