Steve Cutts

Svet naruby? Emotívna animácia kritizuje konzumný spôsob života

Ako by to vyzeralo vo svete, keby boli zvieratá ľuďmi a ľudia zvieratami? Táto animácia vás prinúti zamyslieť sa nad spôsobom života.
Vydané 4. júna 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Celý život sa náhlime za materiálnymi vecami, naším snom je vlastniť veľký dom, mať viacero áut v rodine či drahé oblečenie. Z každej strany na nás útočia reklamy s jasným odkazom: „Bez nášho produktu nebudete šťastný/-á“.

Na otázku konzumného života sa vo svojej animácii pozrel talentovaný ilustrátor Steve Cutts. Pochádza z Londýna, a tak niet divu, že hlavným prostredím jeho videí sú prevažne metropoly. Jeho štýl je inšpirovaný rozprávkami z 20. rokov minulého storočia – v modernej dobe to pôsobí priam depresívne.

 

Animácia „The Turning Point“ (v preklade „BOD OBRATU“)

Zvieratá ľuďmi a ľudia zvieratami? Znie to trochu bizarne, ale podľa môjho názoru práve takýto výber „hercov“ dokáže danú myšlienku dôvernejšie odprezentovať. V tejto animácii sa Steve emotívnym spôsobom zamýšľa nad otázkou konzumného života v spojitosti s ekológiou.

Bezduché zvieratá, ktoré každodenne stoja v kolónach, nakupujú veci, ktoré častokrát ani nepotrebujú, či fľašu od kolového nápoja hádžu do vodných tokov… To je len zlomok toho, čo v animácii nájdete.

A na strane druhej sú tu ľudia, voľne žijúci v prírode, ktorí zomierajú na následky konzumácie PET fliaš, v dôsledku vylesňovania či pod haldami odpadu na skládkach.

 

 

Steve Cutts a jeho tvorba

Svetovo najznámejší animovaný seriál Simpsonovci vám asi nemusím predstavovať. Na začiatku každej časti je iná gaučová scénka. Tvorcovia seriálu pri ich tvorbe dávajú priestor aj rôznym ilustrátorom z celého sveta. Príležitosť dostal aj Steve Cutts, ktorý urobil gaučovú scénku na štýl 80. rokov. Inšpiráciou mu boli pravdepodobne film Miami Vice a videohra Grand Theft Auto: Vice City. Sprievodná pieseň „Push It To The Limit“ parádne dofarbuje atmosféru rokov minulých.

V minulosti pracoval na digitálnych projektoch pre spoločnosti Coca-Cola, Google, Sony a Toyota a tak je zaujímavé, že jeho ilustrácie kritizujú kolový nápoj, ktorý svojim animovaným prevedením pripomína práve Coca Colu. Od roku 2012 pôsobí ako freelancer a okrem autorských videí pracuje na tvorbe videoklipov. S jedným z nich zabodoval na medzinárodnom filmovom festivale Annecy, kde v roku 2017 vyhral cenu poroty. Klip pripravil v spolupráci so skupinou MOBY, pre ich pieseň „Are You Lost in the World Like Me?“

Jeho ďalšiu tvorbu môžete sledovať na jeho facebook stránkach, na ktorých sa pravidelne objavujú ilustrácie k aktuálnemu dianiu. Pamätáte si na strach ľudí, ktorí sa obávali, že si počas koronakrízy nenakúpia?

Steve Cutts a jeho inšpiratívne diela obleteli celý svet, len na serveri YouTube na jeho profile nájdete takmer milión odberateľov a jeho práce si na internete pozrelo viac ako 87 miliónov ľudí. Na svoj vek (25 rokov) má za sebou obrovské množstvo úspechov a my pevne veríme, že vám tento článok a životný príbeh dodá motiváciu do života!

 

Stránka autora:

stevecutts.com

 

Pokračujte na ďalší príspevok »