Osobné financie

Sú poisťovne podvody? Nie sú, ale je potrebné správne si vybrať

Môže mať poisťovňa status najlepšia medzi všetkými ostatnými? Čo vôbec rozhoduje, ktorá je lepšia a ktorá nie je. 
Vydané 20. júla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Poisťovní je dnes na trhu tak veľa, že obyčajný človek, ktorý sa dobre neorientuje na finančnom trhu, niekedy nevie rozpoznať ani logá tých najznámejších. Reputácia poisťovne je pritom jedným z významných kritérií, pre ktoré získava nových klientov. Ako má teda tento „obyčajný“ človek vedieť, ktorú poisťovňu si má vybrať?

Začnime od základu

Pre jednoduchosť vysvetlenia, poisťovňa je subjekt, ktorý za klientove peniaze a za dojednané podmienky preberá zodpovednosť za riziko, ktoré by inak znášal sám klient. Inak povedané, poisťovňa preberá finančnú kompenzáciu na seba za škody, ktoré klient spôsobil alebo mu bolo spôsobené. Tento vzťah sa pohybuje len v dojednaných medziach zmluvy, ktorú klient s poisťovňou uzavrel.

Krásne to znie, ale aká je realita? Čo zodpovedá skutočnosti a čo sú len prázdne sľuby? Aká má byť správna voľba? Tieto otázky trápia asi každého pri výbere svojho poistenia v poisťovni. 

Pripravili sme pre vás 5 najdôležitejších faktorov pri výbere poisťovne.

 

Veľkosť a medzinárodná pôsobnosť spoločnosti je dôležitým faktorom.
Pri výbere hrá veľkú úlohu to, aká veľká je spoločnosť. Rozhodne odporúčam vybrať takú, ktorá je medzinárodná a dlhodobo známa. Môže sa stať, že je poisťovňa na Slovensku málo známa a preto odporúčam pozrieť si históriu spoločnosti na webe. 

Referencie poisťovne na webe môžu pomôcť
Pre štandardného klienta, ktorý nevyhľadá pomoc, je dobrá indícia aj referencia od iných klientov. Treba sa zamerať na pozitívne aj negatívne správy, ktoré nájde. 

Benefity pre klienta, ktoré predbehnú konkurenciu
Niektoré poisťovne si uvedomili, že ak chcú získať prevahu nad konkurenciou, musia dať klientom benefity. Môžu to byť pripoistenia, ktoré majú klienti v nastavení zadarmo alebo služby, ktoré môžu klienti využiť. Vždy to je ale niečo navyše a preto to je jeden z faktorov výberu. Čím viac možností, tým lepšie pre klienta. Preto sa treba o nich informovať.

Inzercia

Pomer ceny a ochrany je zásadný
Bez debaty je cena dôležitým ukazovateľom na výber poisťovne. Cena má ale odzrkadľovať to, čo chcem a potrebujem chrániť. Nesmie platiť pravidlo, ktoré kedysi kolovalo, a to, že ak platím za poistenie málo, je to skvelé poistenie. 

Nastavenie poistenia, servis, starostlivosť a hlavne plnenie poistných udalostí
Nastavenie ochrany je dôležité a to bez debaty. Je potrebné, aby vychádzalo z toho čo presne potrebuje klient chrániť. Dôležité je aj neustále inovovanie a zlepšovanie pripoistení zo strany poisťovne. Dôvodom aktualizácie a zlepšovania je súperenie poisťovní. Ak viem dostať lepšie krytie za rovnakú cenu ako inde využijem predsa takú možnosť. 

 

Najdôležitejší faktor výberu ale nastáva v prípade plnenia poistnej udalosti. Ako rýchlo trvá vyplatenie a či je potrebný zdĺhavý proces vybavovania podkladov. Preto je dobre vedieť aj postup ako v poisťovni postupovať pri nahlásení poistnej udalosti a či je potrebné všetko priniesť na kamennú pobočku alebo je možné všetko vybaviť online.

 

Aktualizácia pôvodného príspevku zo 17. augusta 2020

Ste pravidelne v mínuse a nevychádzate? Pozor na exekúcie

Ako sa vyhnúť problémom so životnou poistkou? Kľúčové je jej nastavenie na začiatku

 

Refinancovanie má svoje nástrahy: 5 vecí, na čo si dať pozor

Ako správne naložiť s výhrou v lotérii alebo dedičstvom?

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.