Skutočné príbehy za filmom Krstný otec

Filmové majstrovské dielo Francisa Forda Coppolu Krstný otec (1972), založené na rovnomennom kriminálnom románe Maria Puza z roku 1969, zaznamenáva fiktívnu rodinu Corleoneovcov a jej vzostup k jednej z najmocnejších mafiánskych rodín v Amerike. Krstný otec v hlavnej úlohe s Marlonom Brandom ako Vito Corleone, a Al Pacinom ako jeho syn Michael, bol chválený kritikmi… Prečítať celé
Vydané 27. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Filmové majstrovské dielo Francisa Forda Coppolu Krstný otec (1972), založené na rovnomennom kriminálnom románe Maria Puza z roku 1969, zaznamenáva fiktívnu rodinu Corleoneovcov a jej vzostup k jednej z najmocnejších mafiánskych rodín v Amerike.

Krstný otec v hlavnej úlohe s Marlonom Brandom ako Vito Corleone, a Al Pacinom ako jeho syn Michael, bol chválený kritikmi aj publikom, a splodil dvojicu pokračovaní: Krstný otec II (1974) a Krstný otec III (1990).

Krstný otec je výrazne ovplyvnený mnohými skutočnými mafiánmi a udalosťami. Tu sú niektoré zo skutočných príbehov za týmito filmami.

Ako inšpirácia pre postavy poslúžili skutoční mafiáni: Vito Corleone sa inšpiroval Frankom Costellom

 

Postava Vita, ktorú stvárnil Brando, bola vlastne kombináciou niekoľkých mafiánov. Rovnako ako skutočný mafián Joe Profaci, aj Vito mal obchod s olivovým olejom, ktorý slúžil ako zásterka pre jeho nezákonné aktivity, a udržiaval svoj okruh malý a intímny.

Rovnako ako Carlo Gambino, aj Vito mal povesť skromnej postavy pod radarom. Postava Krstného otca je však najviac podobná skutočnému mafiánovi Frankovi Costellovi, ktorý bol strategický, rozumný a známy ako „predseda vlády“ mafie kvôli svojim múdrym radám. Rovnako ako Costello, aj Vito využil svoje diplomatické schopnosti a svoje kontakty s vplyvnými podnikateľmi a politikmi, aby si udržal svoju moc, a tiež odradil svojich podriadených od zapojenia sa do obchodu s narkotikami.

 

Inzercia

Johnny Fontane sa inšpiroval Frankom Sinatrom

 

Podobnosti medzi postavou Johnnyho Fontana (hrá ho Al Martino) a spevákom Frankom Sinatrom boli také nápadné, že Sinatru to údajne rozčuľovalo.

 

Bugsy Siegel. Zdroj: britannica.com

Moe Greene sa inšpiroval Bugsym Siegelom

 

„Vieš, kto som? Som Moe Greene!“ zvolal vzdorovitý Moe Greene na Michaela v Krstnom otcovi. Greene, ktorého stvárnil Alex Rocco, bol obrovskou, drzou osobnosťou, ktorá pomohla oživiť scénu v Las Vegas. V skutočnom živote to urobil mafián Bugsy Siegel. Ako nájomný vrah organizácie Murder Inc. na východnom pobreží sa Siegel presťahoval na Západ, pomohol vybudovať Vegas, a prevádzkoval luxusné kasíno Flamingo. Siegel nemal žiadne zábrany predvádzať sa a pohybovať sa v dave celebrít, a Greene vyjadril rovnaké vlastnosti. Oboch židovského pôvodu, Siegela a Greena, tiež postihol podobný osud, keď cez ich telá prestrelili guľky, pričom každý muž dostal guľku do očných jamiek. Siegel bol však zabitý za krádež peňazí od mafie, zatiaľ čo Greeneova neúcta ku Corleonovcom urýchlila jeho koniec.

Michael Corleone bol inšpirovaný Salvatore „Bill“ Bonanno

Mafián Joseph Bonanno nechcel, aby sa jeho syn Bill dostal do rodinného podniku. Joseph prinútil svojho syna, aby šiel na právnickú fakultu – rovnako ako Vito svojho syna Michaela.

Napriek želaniam svojho otca si Michael – rovnako ako Bill – našiel cestu do mafiánskeho života. Tým sa však spoločná niť končí. V skutočnom živote sa Billova osobnosť podobala skôr Michaelovmu staršiemu bratovi Fredovi. Bol okázalý, túžil po pozornosti, žil z bohatstva svojej rodiny, a nikdy sa mu nedostalo úcty, ktorú tak veľmi chcel od mužov svojho otca.

 

Salvatore Tessio sa inšpiroval Gasparom DiGregoriom

V Krstnom otcovi Corleonovci zistili, že jeden z nich sa sprisahal proti Michaelovmu nástupu k moci. Najprv je podozrenie nasmerované k drzejšiemu mafiánovi, no rodina čoskoro zistí, že za pokusom o atentát na Michaela na mafiánskom summite stál tichý Salvatore Tessio (hrá ho Abe Vigoda).

Skutočný gangster Gaspar DiGregorio bol inšpiráciou pre postavu Tessia. Keď sa Joseph Bonanno pokúsil preniesť svoju moc na svojho syna, DiGregorio cítil krivdu a začal rozdeľujúcu kampaň proti vodcovi mafie, ktorú noviny nazvali Banánovou vojnou. Ako to urobil Tessio vo filme, DiGregorio sa pokúsil o stretnutie dvoch frakcií s úmyslom zavraždiť Bonnanovcov. Na rozdiel od DiGregoriovej žiarlivosti a túžby po moci, však Tessio chcel Michaela odstrániť. Zatiaľ čo DiGregorio nedokázal zabiť svojich rivalov a zomrel v tme, Tessio bol „vzatý na jazdu“ a popravený za svoju zradu.

 

Natáčanie Michaelovej reštaurácie bolo inšpirované stretnutím medzi Lucky Lucianom a Joeom Masseriom

Natáčanie filmu v reštaurácii bolo inšpirované jednou z najznámejších verejných popráv v histórii mafie. V roku 1931 ho známy mafián Lucky Luciano, ktorý sa snažil uzurpovať moc od svojho mentora a šéfa Giuseppe „Joe“ Masseria, pozval na obed do reštaurácie na Coney Island. Keď Luciano odišiel na pánsku toaletu, Masseria sa dočkal svojho predčasného konca, keď ho zastrelila skupina nájomných vrahov.

Pokračujte na ďalší príspevok »