OBNOVITEĽNÉ ZDROJE

Prečo nevyrábame energiu z morských vĺn?

Získavať energiu z morských vĺn je oveľa komplikovanejšie, než by ste si mohli myslieť.   Obnoviteľné zdroje energie sú budúcnosť. Vieme to preto, lebo si uvedomujeme potrebu udržateľnosti a neudržateľnosť súčasných najrozšírenejších spôsobov získavania energie. Oceán je pokrytý doslova vlnami energie. Keby sme túto energiu dokázali premeniť na elektrinu, stačilo by to na pokrytie spotreby… Prečítať celé
Vydané 27. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Získavať energiu z morských vĺn je oveľa komplikovanejšie, než by ste si mohli myslieť.

 

Obnoviteľné zdroje energie sú budúcnosť. Vieme to preto, lebo si uvedomujeme potrebu udržateľnosti a neudržateľnosť súčasných najrozšírenejších spôsobov získavania energie.

Oceán je pokrytý doslova vlnami energie. Keby sme túto energiu dokázali premeniť na elektrinu, stačilo by to na pokrytie spotreby celého ľudstva. Znie to veľkolepo, ale podľa odborníkov je to pravda. Zatiaľ je to však iba sen. Prečo?

Zatiaľ sme totiž nenašli skutočne účinný spôsob, ako vlnami roztočiť turbínu. A roztočenie turbíny je najlepší spôsob, ako previesť mechanickú energiu pohybujúcej sa látky na elektrinu.

 

 

Okrem solárnych panelov (3%) vyrábame všetku elektrinu pomocou roztáčania turbín. Veterné a vodné turbíny sú nám dobre známe, ale aj uhoľné, plynové a jadrové elektrárne používajú turbíny. Funguje to tak, že tieto elektrárne v podstate palivom vyrábajú teplo, ktorým ohrievajú vodu a tá sa mení na vodnú paru, ktorá roztáča turbíny.

Uhoľné, jadrové i plynové elektrárne sú v podstate závody na výrobu vodnej pary. Tá roztáča turbíny, ktoré vyrábajú elektrinu – a tá sa posiela až k nám domov.

Inzercia

Lenže vlna na vode nie je stabilný tok celej látky, ale iba jej miestna oscilácia. Dá sa to porovnať so štadiónom, vlna sa pohybuje davom ľudí, tí sa ale nepohybujú zo strany na stranu, ale iba hore a dole. Keby chodili všetci ľudia dookola, mohli by roztáčať turbínu, ale pri pohybe hore a dole by bolo potrebné vyhotoviť komplikovanejší mechanizmus.

Takže sa snažíme previesť vlny na niečo, čo bude môcť roztáčať turbínu.

Skúsili sme dutiny, v ktorých voda stúpa a klesá, čím tlačí vzduch turbínou a núti je otáčať sa. Skúsili sme plávajúce trubice, ktorých spoje sa na vlnách ohýbajú, čo poháňa pumpy stlačujúce tekutinu, ktorá roztáča turbíny. A tiež sme vyskúšali akési veľké plávajúce nádoby, cez hranu ktorých môže voda natiecť dnu a pri vychádzaní von roztáčať turbínu. Ani jeden z týchto spôsobov sa ale neukázal ako efektívny.

Tiež si ľudia všimli, že pri brehu sa vlny lámu, tak chceli využiť tento jav. A tiež pohoreli, pretože to fungovalo vždy iba chvíľu.

Skrátka, ani jedno z doteraz vyskúšaných riešení nevedelo generovať dostatok elektriny a hlavne za málo peňazí. A cena výroby elektriny je v celom procese doslova kľúčová.

 

Je tu však ďalší významný problém. Každé zariadenie umiestnené na povrchu vody alebo pod jej hladinou je vystavené extrémnym podmienkam. Slanej vode, piesku, nečistotám, ľudskému odpadu, rôznym morským organizmom, búrkam či silným vlnám. Všetky tieto faktory vplývajú na potrebu neustálej a nákladnej údržby zariadení, čo robí proces výroby energie vysoko neefektívnym.

Teda je to všetko o vhodnom dizajne, ktorý zatiaľ neexistuje. Alebo predsa?

Bóje vedia vyrábať elektrinu aj bez turbíny, ale draho a neefektívne

Ľudia špekulovali a našli spôsob, ako vyrábať energiu z vodnej masy aj použitia turbíny. Napríklad bóje pohupovaním sa na vodnej hladine naťahujú generátor a ten vyrába elektrinu. Lenže táto elektrina je drahá na výrobu a nevzniká jej dostatok.

Výroba elektriny z morských vĺn je dnes náročný, ale pomerne perspektívny biznis. Ak niekto príde s technológiou, ktorá bude vedieť vyrobiť lacnú elektrinu z morských vĺn, doslova to zmení svet.

Zatiaľ to vyzerá tak, že vodu vieme na efektívnu výrobu energie využiť predovšetkým prostredníctvom vodných elektrární umiestnených na riekach. To už ale je o vlnách…

Zdroj: Minute Physics

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.