Lepší spánok aj imunita. Čo dokáže obyčajné objatie?

Predstavte si, že vystresovane sedíte v práci a zrazu vás objíme najlepší priateľ. Ako sa cítite? Aspoň na chvíľu pokojne, bezpečne, pohodlne, ale neviete vysvetliť prečo? Za tieto pozitívne pocity, ktoré spôsobuje objatie, môže oxytocín, prezývaný aj hormón lásky alebo maznania. Keď sa objímeme, dotýkame alebo sedíme blízko niekoho iného, hladiny tohto hormónu stúpajú. Oxytocín… Prečítať celé

Predstavte si, že vystresovane sedíte v práci a zrazu vás objíme najlepší priateľ. Ako sa cítite? Aspoň na chvíľu pokojne, bezpečne, pohodlne, ale neviete vysvetliť prečo? Za tieto pozitívne pocity, ktoré spôsobuje objatie, môže oxytocín, prezývaný aj hormón lásky alebo maznania. Keď sa objímeme, dotýkame alebo sedíme blízko niekoho iného, hladiny tohto hormónu stúpajú. Oxytocín v mozgu aktivuje centrá potešenia, a tak sa cítime šťastnejšie a pokojnejšie.

Podľa webového portálu verywellmind.com oxytocín zohráva kľúčovú úlohu v živote matky pri pôrode dieťaťa a dojčení. Spôsobuje, že si dôverujeme, cítime sa k sebe pripútaní a chceme byť spolu čo najdlhšie. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com

Potrebu objatia pociťoval už praveký človek, ktorý neustále pred niečím utekal. Objatie znamenalo, že tu je v bezpečí. Aj keď väčšinu z nás neprenasledujú levy, tigre ani medvede, stále zažívame množstvo každodenného stresu. Náš nervový systém nevie rozlíšiť emocionálny stres od toho fyzického. Je teda logické, že keď sme vystresovaní z práce, túžime po objatí rovnako ako keby sme utekali pred tigrom. Avšak, objatie podľa viacerých výskumov nielen zlepšuje náladu, ale aj celkové zdravie. Vybrali sme 5 dôvodov prečo sa objímať častejšie:

  1. Lepší spánok

Zabudnite na rátanie ovečiek, namiesto toho pred spaním skúste niekoho vrúcne objať. Hoci oxytocín priamo neovplyvňuje spánok, zmierňuje úzkosť, ktorá súvisí so spánkom. Viaceré výskumy ukázali, že objatie od milovanej osoby znižuje stresový hormón kortizol, keďže dotyk deaktivuje tú časť mozgu, ktorá reaguje na hrozby. Uvoľňovanie oxytocínu pôsobí upokojujúco a vy spíte pokojnejšie.

  1. Odolnejšia imunita

Sociálna podpora zo strany blízkych neovplyvňuje len ako sa cítime, ale zároveň udržuje naše telo zdravé. Dokazuje to  štúdia, v ktorej účastníci, ktorí sa objímali častejšie boli menej často chorí a ak ochoreli, mali ľahší priebeh ochorenia.

  1. Zdravšie srdce

V jednej štúdii vedci rozdelili asi 200 dospelých do dvoch skupín. V prvej skupine sa partneri držali za ruky desať minút, po ktorých nasledovalo dvadsať sekundové objatie. Partneri v druhej skupine sedeli v tichosti. Tým, čo sa držali za ruky a objímali sa znížil krvný tlak a srdcová frekvencia. Výskumníci naznačili, že toto môže zlepšiť toleranciu stresu, čo vo všeobecnosti vedie k lepšiemu dlhodobému zdraviu srdca.

  1. Lepší tímový výkon

    Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com

Fyzický dotyk dokonca súvisí so zlepšeným fyzickým výkonom. Štúdia, ktorá skúmala Národnú basketbalovú asociáciu došla k záverom, že tímy, ktoré sa dotýkali a objímali viac, dosahovali lepšie výsledky ako tímy s nižšou mierou dotykov. Objatia a dotyky totiž dokázali hráčom, že si môžu navzájom dôverovať.

  1. Pocit bezpečia

Vedci zistili, že dotyk, napríklad objatie, zabránilo ľudom s úzkosťou, aby sa izolovali. Prekvapivé je zistenie, že nemuselo ísť o ľudský dotyk, ale stačilo objať plyšového medvedíka.

Keď nám chýba objatie…

Túžba, dokonca až hlad po objatí, môže pripomínať túžbu po čokoláde. Objímanie totiž podľa webového portálu verywellmind.com aktivuje rovnaké centrá odmeňovania ako jedenie, takže ak sa vám nedostáva fyzickej náklonnosti, môžete mať pocit, že hladujete po dotykoch. Nedostatočná fyzická náklonnosť zapríčiňuje osamelosť, depresiu, stres, poruchy osobnosti, dokonca aj fyzickú bolesť.

Naše moderné spoločenské zvyky považujú dotyk niekoho, s kým sa veľmi nepoznáme, za nevhodný.  Portál healthline.com pripomína, že ak sa chcete cítiť lepšie, pokojnejšie, šťastnejšie a zdravšie, začnite viac žiadať o objatia a rozdávať ich. Požiadate o ne najskôr priateľov a členov rodiny, ktorí sú vám najbližšie. Veda dokazuje, že pravidelné objatia s najbližšími, aj keď krátke, majú obzvlášť pozitívne účinky na váš mozog a telo.

Pokračujte na ďalší príspevok »