Rick Owens: Dizajnér, ktorého kúsky sa stali známkou estetiky a luxusu

Rick Owens, známy návrhár a dizajnér, je napoly Američan a napoly Mexičan. Narodil sa a vyrastal v Porterville v Kalifornii. Neskôr sa presťahova do Los Angeles, kde v roku 1994 založil svoju rovnomennú značku. V roku 2003 sa presťahoval do Paríža so svojou partnerkou Michele Lamy. Odvtedy žije medzi francúzskym hlavným mestom a Benátkami, kde… Prečítať celé
Vydané 15. septembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Rick Owens, známy návrhár a dizajnér, je napoly Američan a napoly Mexičan. Narodil sa a vyrastal v Porterville v Kalifornii. Neskôr sa presťahova do Los Angeles, kde v roku 1994 založil svoju rovnomennú značku. V roku 2003 sa presťahoval do Paríža so svojou partnerkou Michele Lamy. Odvtedy žije medzi francúzskym hlavným mestom a Benátkami, kde má podkrovný byt s výhľadom na more.

Luxus a temnota

Rick Owens patrí medzi najradikálnejšie a najdiskutovanejšie osobnosti súčasnej módy. Jeho práca je vytrvalá, inovatívna a nepredvídateľná. Jeho štýl je veľmi výnimočný a vyniká aj medzi ostatnými módnymi návrhármi. Svoje temné, očarujúce, postapokalyptické poňatie gotického grunge premenil na celosvetovo uznávanú módnu firmu.

Za svoju inšpiráciu považuje architektúru a jej utopické ideály. Rovnako sa inšpiruje logikou a brutalizmom architektov, ako sú Le Corbusier, Carlo Scarpa a Luigi Moretti.

Značka Rick Owens je symbolom exkluzivity, luxusu a estetiky. Jeho poznávacím znamením je umelecká móda s dôrazom na čiernu farbu. Glamour grunge, goth-grunge a extrovertný rock’n’roll patria medzi štýly, ktoré určujú nosné prvky dizajnérskych kolekcií Ricka Owensa. Vo svojich kolekciách používa výrazné materiály, ako je vyšúchaný denim a exotická koža, ale aj kontrastné detaily s cvočkami. Rickove strihy  sú väčšinou jednoduché a s minimalistickou siluetou. Jeho neobvyklé strihové línie a detaily sú dokonale zvýraznené neutrálnou farebnou paletou, ktorú tvorí najmä čierna, biela a béžová.

@owensrick

#RICKOWENS

♬ sonido original – BTEMINA👑

Najslávnejší obdivovatelia

Rick Owens má naozaj širokú základňu fanúšikov. Od trendsetterov ako Kanye West a A$AP Rocky, cez kolegov návrhárov, ako je Vera Wang, športovcov ako Russell Westbrook až po filmové hviezdy ako Jennifer Lopez a Nicole Kidman.

Avšak medzi najviac fotografované celebrity v Owensových modeloch patrí Kim Kardashian, Rihanna alebo najnovší hollywoodskí miláčikovia Timothée Chalame a A$AP Rocky.

 

Od obchodných partnerov po manželov

Od svojho stretnutia v Los Angeles v roku 1990 sa Rick Owens a Michele Lamy stali známym párom, ktorý má vo svete módy obrovský vplyv. O 17 rokov staršia Michele Lamy je hlavne vo Francúzsku a Amerike známa ikona, múza, performerka, dizajnérka nábytku a podnikateľka. Kedysi bola obhajkyňou v Paríži, potom majiteľkou dvoch notoricky známych umeleckých podnikov v Los Angeles a až neskôr sa začala venovať móde.

„Nebrali sme sa preto, aby sme mali deti, naše výtvory sú naše deti. A sú krásne!“ Michele Lamy

Dvojica Michele Lamy a Rick Owens sa zdá byť dokonalým párom, hoci sa v minulosti šírili fámy o Owensovej homosexualite.

Michele Lamy

O tejto záhadnej žene s potetovanými prstami a pozlátenými zubami sa toho povedalo veľa. Pravdou je, že je Parížanka a za mlada vystupovala v kabarete. Ako povedala, keď hovorila o svojom živote:

„V dvadsiatich rokoch som chcela uniknúť svojej bohatej provinčnej výchove, a tak som zanechala štúdium práva a začala som robiť striptíz. Zapojila som sa do protestov v Paríži v máji 1968 a začiatkom sedemdesiatych rokov som chcela byť Bobom Dylanom. V tridsiatych rokoch som žila kalifornský sen obklopená umelcami a narodila sa mi dcéra Scarlett Rouge. Moje štyridsiatky boli obdobím podnikania v Los Angeles, kde som stretla svojho miláčika Ricka Owensa, a päťdesiate roky strávim užívaním si života s ním.“

Pokračujte na ďalší príspevok »