Cestovanie

Vedeli ste, že najprívetivejšia arabská krajina je Omán? TIPY na skvelú dovolenku a čo musíte vidieť!

  • 14 septembra, 2022
  • 7 min read
Vedeli ste, že najprívetivejšia arabská krajina je Omán? TIPY na skvelú dovolenku a čo musíte vidieť!

Pôvabné arabské pevnosti, 3000 km prenádherného pobrežia, obrovské moria dún, tisíce kilometrov prázdnych ciest a nedotknutá krajina.

Omán je ultimátnou destináciou pre skutočných dobrodruhov, ktorí sa chcú vydať do najtradičnejšej a najprívetivejšej arabskej krajiny.

Nie je prekvapením, že Omán rastie v popularite, no skvelé je, že krajina je dostatočne veľká na to, aby ste stále našli veľa odľahlých miest, ktoré zostali po stáročia nedotknuté.

 

Salalah. Zdroj: beautifulsalalah.com

Najlepší čas na návštevu Ománu

V Ománe nie je jarné ani jesenné obdobie, ale počasie sa mení od šialene horúceho, k príjemnému.

 

Cestovanie v Ománe v lete – od mája do októbra

 

Inzercia

PLUSY:

  • Príjemné počasie vo vysokých horách
  • Mimosezónne ceny

ZÁPORY:

  • Neznesiteľné horúčavy po celej krajine
  • Vysoká vlhkosť v pobrežných oblastiach

 

Cestovanie v Ománe v zime – od novembra do apríla

 

PLUSY:

  • Príjemné počasie po celej krajine
  • Množstvo spoločenského života, udalostí atď.
  • Ománčania sú v najlepšej nálade

 

ZÁPORY:

  • Vyššie ceny

 

Palmový raj v Salalah. Zdroj: dreamstime.com

 

Čo nosiť v Ománe?

 

Omán je stále veľmi konzervatívna krajina. Väčšina ománskych mužov nosí dišdašu alebo dlhé biele rúcho, ktoré im zakrýva nohy a ruky. Na dokončenie svojho outfitu často nosia kummu, tradičnú ománsku čiapku.

Ženy bežne nosia abáju a hidžáb na zakrytie hlavy.

Návštevníci sa síce nemusia obliekať presne ako miestni, ale je dobré sa obliecť skromne.

Ženy by sa mali vyhýbať sporému oblečeniu a muži by mali vo všeobecnosti nosiť nohavice, ktoré siahajú minimálne po kolená.

 

 

Je bezpečné cestovať do Ománu?

 

Omán je jednou z najbezpečnejších krajín na svete!jednu z najnižších mier kriminality na svete a porazili ju iba krajiny ako Japonsko a Singapur.

Cestovanie v Ománe je veľmi bezpečné, a návštevníci nemôžu očakávať nič iné ako slávnu pohostinnosť Ománu.

 

Ománska kuchyňa. Zdroj: stock.adobe.com

Jedzte jedinečnú a štipľavú ománsku kuchyňu

 

Omán je spojením viacerých kuchýň a zároveň samostatných tradícií.

Môžete tu nájsť vplyvy z Afriky, Indie, Perzie a Stredomoria. V jedle sa používa široká škála korenín, ako je šafran, zázvor a muškátový oriešok. Často tu nájdete mnoho arabských špecialít s úžasným prídavkom morských plodov, a iných bonusov.

 

 

Jazda po pobrežnej ceste zo Salalahu k hraniciam s Jemenom

 

Túto odľahlú časť krajiny navštívi len veľmi málo cestovateľov, čo je naozaj škoda, pretože pobrežie provincie Dhofar je domovom najkrajšieho pobrežia Ománu, pozostávajúceho zo sviežo zelených hôr, ktoré priamo klesajú do tyrkysovo-modrých vôd.

 

Maskat. Zdroj: zwiedzajacswiat.com

 

Maskat

 

Väčšina návštevníkov začína v Maskate, rozľahlom modernom hlavnom meste krajiny.

Pútavé spomienky na staré časy pretrvávajú v živej obchodnej štvrti Muttrah, a historickej štvrti Starý Muscat, kde sa nachádza sultánov palác a niekoľko starých portugalských pevností.

Mesto sa môže pochváliť aj lákavým výberom luxusných hotelov s rozprávkovo vycibrenou výzdobou, úžasnými plážami a výberom najlepších reštaurácií a barov v krajine.

 

Nizwa. Zdroj: insightguides.com

 

Nizwa

Vo vnútrozemí od Maskatu sa týčia veľkolepé hory Západného Hajaru, ktorých centrom je očarujúce hlavné mesto regiónu Nizwa, najhistorickejšie a najosobitejšie mesto Ománu.

Nizwa tiež poskytuje pohodlnú základňu, z ktorej môžete objavovať nespočetné množstvo atrakcií okolitých hôr, vrátane mohutného Jebel Shams (najvyšší vrch v Ománe), veľkolepých tradičných dedín na náhornej plošine Saiq, a vzrušujúcej jazdy hornatým terénom.

Medzi ďalšie zaujímavosti patrí krásne tradičné mesto z hlinených tehál Al Hamra a ešte dokonalejšia dedina Misfat al Abryeen. O niečo ďalej ležia dve z najpríťažlivejších pevností v krajine: monumentálna Bahla, najväčšia v Ománe, a intímnejšia Jabrin, ktorej dokonale zachované interiéry ponúkajú fascinujúci pohľad na život v starom Ománe.

 

Mešita Al Zulfa v Seeb. Zdroj: flickr.com

 

Al Batinah

 

Severne od Maskatu v tieni Západného Hajaru leží pobrežná oblasť Al Batinah, lemovaná dlhým pásom nádherných pláží lemovaných palmami.

Pobrežie je posiate radom nenápadných miest vrátane živého Seebu, ospalejšej Barky (domov niekoľkých ďalších zaujímavých pevností) a rozľahlého Soharu, jedného z najstarších miest v krajine.

Hlavnou atrakciou v Al Batinah je celodenná jazda okolo takzvanej Rustaq Loop, ktorá sa vinie do vnútrozemia v tieni hôr cez majestátne pevnosti Nakhal, Rustaq a Al Hazm a poskytuje prístup k niektorým z najkrajších miest Ománu.

 

Musandam. Zdroj: viator.com

 

Musandam

 

Toto je miesto, kde nájdete niektoré z najdramatickejších krajín sultanátu, s pohorím Hajar, ktoré sa rúti do ultramarínových vôd Arabského zálivu a vytvára veľkolepý sled khorov (fjordov) so strmými útesmi.

Musandam je kopcovitý Ománsky polostrov, ktorý zasahuje do Hormuzského prielivu a je izolovaný od zvyšku krajiny Spojenými arabskými emirátmi.

Vynikajúci spôsob, ako zažiť Musandam, je výlet na súkromnej lodi, plavba po krásnej, čistej vode a koralových útesoch, ktoré sú skvelé na plávanie, šnorchlovanie a potápanie! 

Výlet do Musandamu by bol neúplný bez plavby dhow, okolo skaly Lima, ktorá je známa svojou rozmanitou populáciou rýb, rají a iných morských živočíchov, ako aj početnými jaskyňami, ktoré rozhodne treba preskúmať.

 

Vodopády Ayn Khor. Zdroj: planetofhotels.com

 

Dhofar a Salalah

 

Zastrčený v ďalekom juhozápadnom kúte krajiny leží Dhofar, ktorý od zvyšku Ománu oddeľuje takmer tisíc kilometrov kamenistej púšte.

V strede regiónu sa nachádza pútavé subtropické mesto Salalah, známe každoročným zaplavovaním monzúnovými dažďami Khareef, počas ktorého sa okolité kopce sfarbujú do sviežej zelene a kaskády vody stekajú z hôr a vytvárajú improvizované rieky, skaly. bazény a vodopády – jeden z najkúzelnejších úkazov v Arábii.

Mesto je tiež vhodnou základňou pre výpravy do majestátneho pohoria Dhofar a nekonečných pieskov Rub al Khali – poslednej hranice Ománu, ktorá sa tiahne cez severný Dhofar, a ďalej do Saudskej Arábie.

 

About Author

Natália Jančušková