Spoznajte štýly gotickej subkultúry

Gotika nemusí byť len čierna, spoznajte jej ďalšie odtiene

Jednou z najpopulárnejších a najrozmanitejších subkultúr na svete je gotika. Gotické hnutie sa rozšírilo medzi rôzne kultúry a medzi rôznymi vekovými skupinami. Pre tento štýl je typické tmavé oblečenie, tmavý mejkap a strašidelné šperky. Existujú však rôzne typy goth štýlov, ktoré si predstavíme v tomto článku. Najprv sa však pozrieme zblízka, čo to tá gotika… Prečítať celé
Vydané 21. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,
goth

Gotika (Zdroj: Nicolas Postaglioni)

Jednou z najpopulárnejších a najrozmanitejších subkultúr na svete je gotika. Gotické hnutie sa rozšírilo medzi rôzne kultúry a medzi rôznymi vekovými skupinami. Pre tento štýl je typické tmavé oblečenie, tmavý mejkap a strašidelné šperky. Existujú však rôzne typy goth štýlov, ktoré si predstavíme v tomto článku. Najprv sa však pozrieme zblízka, čo to tá gotika vlastne je a ako vznikla.

Goth subkultúra

Gotika vznikla v Spojenom kráľovstve začiatkom 80. rokov 20. storočia. Za jej zakladateľov sa považujú fanúšikovia gotického rocku, odnože hudobného žánru post-punk. Neodmysliteľný vplyv na celé formovanie goth mala gotická literatúra 19. storočia a produkcia hororových filmov. Zaujímavé je, že toto hnutie prežilo oveľa dlhšie ako iné subkultúry vznikajúce v tej dobe. Gotika sa veľmi rýchlo rozšírila do celého sveta a vyčlenilo sa z nej niekoľko hlavných prúdov.  Fungovanie a stretávanie príslušníkov goth sa koná zväčša na hudobných festivaloch, v nočných kluboch a na organizovaných stretnutiach, hlavne v západnej Európe.

Hudba

Hudba, ktorú gotici preferujú, zahŕňa množstvo štýlov, ako napríklad gothic rock, death rock, post-punk, horor punk, cold wave, dark wave a ethereal wave.

Kapela Bauhaus sa považuje za krstnú mamu gotickej hudby. Pre jej skladby sú typické upírske, pochmúrne a temné motívy, čo sa odzrkadľuje aj vo výber tónov, zvuku a melódie. Jedným z najznámejších singlov skupiny je „Bela Lugosi’s Dead“, dodnes považovaný za gotickú hymnu.

Tradičná gotika

Toto sú pôvodní gotici, ktorí sa inšpirovali prvými gotickými rockovými kapelami z 80. rokov. K typickým znakom takéhoto vzhľadu patria dlhé čierne vlasy, veľmi bledá pleť, tmavý mejkap, roztrhaná sieťovina, kožené módne kúsky a ťažké topánky na platforme.

Romantická gotika

Romantickí gotici sú očarení temným, zmyselným a tajomným svetom gotickej subkultúry a viktoriánskej éry. Charakteristickými znakmi romantických gotikov sú zamat a čipka a láska k poézii a literatúre.

Nezriedka sa stretávame u týchto gotikov s použitím červených, zelených alebo fialových odleskov a doplnkov. Títo romantici oplývajú vycibreným vkusom a jednotlivé outfity sú naozajstnými historickými aj módnymi skvostami.

Pastel goth

Je to štýl, ktorý kombinuje temné prvky gotickej módy s jemnými pastelovými farbami, ktoré sa častejšie spájajú s módnym štýlom Kawaii. Ako časť gotiky sa pastel goth vyčlenil pomerne nedávno, a preto patrí k aktuálnym módnym trendom.

Japonská kultúra kawaii prenikla do všetkých aspektov životného štýlu a populárnej kultúry. V Japonsku je tento trend veľmi rozšírený a v západnom svete sa teší čoraz väčšej popularite. Hlavným cieľom, ktorý chcú ľudia posadnutý kawaii docieliť je mladistvý a nevinný vzhľad atraktívnych postavičiek z japonských anime filmov.

Gothic lolita

Gotická lolita (ゴスロリ) je štýl lolitky, ktorý bol primárne ovplyvnený romantickým gotickým štýlom, rovnako ako pastel goth čerpá inšpiráciu z japonskej kultúry. Tento štýl spopularizovala japonská hudobníčka Mana.

Gotická lolita nadväzuje na základnú siluetu lolity. Zahrňuje hlavne zvonové sukne a aj šaty sa zvyčajne nosia so zvonovou spodničkou, ktorá im dodáva klasický „cupcake“ tvar. Medzi bežné motívy gotickej lolity často patria kríže alebo náboženské motívy, netopiere, lebky, rakvy, lustre a sýtočervené ruže.

Upírski gotici/ Vampire goth

Títo gotici sa snažia kopírovať upírske črty. Zvyčajne nosia tmavé vlasy, tmavý mejkap, majú krásne tvarované špicaté nechty, tetovania a piercingy, ktoré dopĺňajú ich vzhľad. A  hlavne netreba zabudnúť na špicaté zuby.

https://www.reddit.com/r/GothStyle/comments/kar2kz/vampire_goth_is_my_passion/

Bubble goth

Namladší zo všetkých smerov gotiky je Bubble goth. Tento typ vytvorila estónska popová speváčka Kerli Koiv za cieľom vytvorenia niečoho krásneho a zároveň strašidelného. Podľa jej vlastných slov je bubble goth niečo, čo „berie svetlo a temnotu a dáva ich dohromady“.

Kerli vytvorila tento typ pri vydaní albumu „Love is Dead“. Istý kritik ju opísal ako „bubblegum Goth“, keďže jej hudba je popová s náznakmi techna a rocku, ona sa tejto nálepky chopila vytvorením Bubble Goth. Jej nasledovníci sa nazývajú Moon Children a na čele nosia tri bodky, ktoré predstavujú Kerliin motív: Integrita, Láska a Jednota  v skratke I.L.U.

https://www.tumblr.com/aesthetics-core/168056399448/bubble-goth-aesthetic

Cyber goth

Kybergotika je komplikovaný štýl, ktorý vyzerá ako z úplne iného sveta a bol inšpirovaný cyber punkovou subkultúrou a tvorbou. Je to relatívne nový štýl, ktorý je stále undergroundový, hoci v poslednom čase si získal popularitu.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.