Objav v Izraeli

Potápač objavil 900 rokov starý križiacky meč

Izraelský potápač objavil vzácne artefakty Izraelský potápač Shlomi Katzin objavil pri pobreží Stredozemného mora staroveký meč, o ktorom sa odborníci domnievajú, že môže pochádzať z čias križiakov. Počas svojho potápania pri pobreží severného Izraela narazil na viacero artefaktov. Poklady ležali južne od mesta Haifa (tretie najväčšie mesto v Izraeli) na dne mora. Podľa Izraelského pamiatkového úradu (Israel… Prečítať celé
Vydané 21. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: ,

Izraelský potápač objavil vzácne artefakty

Izraelský potápač Shlomi Katzin objavil pri pobreží Stredozemného mora staroveký meč, o ktorom sa odborníci domnievajú, že môže pochádzať z čias križiakov.

Počas svojho potápania pri pobreží severného Izraela narazil na viacero artefaktov. Poklady ležali južne od mesta Haifa (tretie najväčšie mesto v Izraeli) na dne mora. Podľa Izraelského pamiatkového úradu (Israel Antiquities Authority) objavil kamenné a kovové kotvy, úlomky keramiky a meč starý približne 900 rokov. Vzácne artefakty boli nájdené pri pobreží Karmelu. Ich odkrytie zapríčinili vlny a spodné prúdy, ktoré posunuli piesok na dne mora.

Kobi Sharvit, riaditeľ morskej archeológie Izraelského pamiatkového úradu (IAA) tvrdí, že práve tento úsek pobrežia má množstvo prírodných zátok. Lode sa v nich odjakživa chránili pred búrkami a niekedy po sebe zanechali aj archeologické poklady.

 

Meč križiackeho rytiera

Šesť metrov dlhý meč bol pokrytý mušľami a inými zvyškami z morského dna. Katzin z obavy pred jeho ukradnutím či opätovným „zahalením“, meč vytiahol na povrch a odovzdal ho pamiatkovému úradu. Artefakt našiel zhruba 200 metrov od brehu a v hĺbke viac ako štyroch metrov. Bol pochovaný v hlbokej vrstve piesku bez kyslíka, a práve to je dôvodom dobrej zachovalosti. Jeho veľkosť a tvar naznačujú, že naozaj mohol patriť križiakovi. Rovnako k tomu prispieva aj skutočnosť, že bol nájdený iba niekoľko kilometrov od hradu Atlit – križiackej pevnosti.

Od roku 1096 do konca 13. storočia boli križiacke výpravy súborom vojenských expedícií západoeurópskych kresťanov. Následkom stáročia trvajúcich moslimských expanzívnych vojen, bolo ich opätovné získanie „Svätej zeme“ na Strednom východe.

INZERCIA

Inšpektor pre prevenciu lúpeží IAA Nir Distelfeld uviedol, že meč je vzácnym nálezom križiackeho rytiera, ktorý sa zachoval v perfektnom stave. „Našli ho pokrytý morskými organizmami, no zrejme je vyrobený zo železa. Je vzrušujúce stretnúť sa s takýmto osobným predmetom. Prenesie vás to o 900 rokov späť, do éry s rytiermi, brnením a mečmi.“

Meč momentálne váži asi päť – šesť kilogramov, avšak to spôsobuje inkrustácia (povrchové usadzovanie) kameňov a mušlí, samotný váži najviac dva kilogramy. Podľa úradu čepeľ meča (údajne vyrobená zo železa) meria asi jeden meter a rukoväť cca 35 centimetrov.

Amatérsky potápač Shlomi Katzin so svojím objavom. Zdroj: www.timesofisrael.com

 

Oblasť bude aj naďalej monitorovaná 

Spravodajský portál The Times of Israel uvádza, že archeológovia oblasť (spolu s prírodnými zátokami) monitorovali ešte pred Katzinovým objavom. Skoršie objavy ukázali, že lokalita bola aktívna už pred 4000 rokmi v mladšej dobe bronzovej. Pohyby pieskov však môžu spôsobiť to, že artefakty nebude jednoduché nájsť. Neprirodzené pohyby v oceáne, ktoré spôsobujú napríklad rekreační potápači, by mohli naopak dopomôcť k odkrytiu týchto objektov.

Riaditeľ morskej archeológie Koby Sharvit dodáva, že „aj najmenšia búrka dokáže pohnúť pieskom a odkryť oblasti na morskom dne, ale môže ich aj pochovať.“ 

Takisto potvrdil, že tím bude miesto v najbližších mesiacoch pozorne sledovať. Nie je totiž bežné nájsť takýto artefakt z križiackeho obdobia. Vysvetlil tiež, že meč mohol na mieste ostať po stroskotaní lode alebo križiackej výsadkovej skupine. Tento archeologický objav jednoznačne potvrdzuje využívanie prírodnej zátoky v čase križiackeho obdobia.

Sharvit verí, že meč patril križiakovi, ktorý sa plavil do Svätej zeme takmer pred 1000 rokmi. Zdroj: www.reuters.com

 

Dostupný i verejnosti

Medzičasom bude meč poslaný do laboratórií Izraelského pamiatkového úradu na vyčistenie. Samotný riaditeľ morskej archeológie Sharvit, sa chce dozvedieť o histórii meča oveľa viac. Po vyčistení a detailnom preskúmaní zaistia jeho vystavenie verejnosti.

Potápač Shlomi Katzin dokonca získal osvedčenie o uznaní dobrého občianstva, a to za nahlásenie meča pamiatkovému úradu.

Svätá zem je už po tisícročia náboženské a historické miesto, kde izraelskí archeológovia, ale aj verejnosť často informujú o vzácnych starovekých objavoch. V marci Izraelský úrad pre pamiatky oznámil, že v izraelskej púšti bol nájdený nový súbor zvitkov (rukopisov) Mŕtveho mora. Ide o biblické texty, pochádzajúce z obdobia spred 2000 rokov a prvý takýto objav za posledných 60 rokov.

 

Zdroje: www.smithsonianmag.com , www.edition.cnn.comwww.nbcnews.com

Zdroj titulnej fotografie: nationworldnews.com 

Pokračujte na ďalší príspevok »