Lifestyle

Degustácie vín, na ktoré návštevník tak ľahko nezabudne

In vino veritas „Vo víne je pravda,“ hovorí latinské príslovie. Aby sa vinárstva udržovali v „kurze“, okrem nefalšovanej kvality musia zabezpečiť aj jedinečný zážitok. Keď ešte k tomu prirátame ekonomické následky COVID-19, konkurencia medzi firmami je vysoká. K výberu tých najprestížnejších vín sa zvyčajne podávajú jedlá vkusne spárované tak, aby umocnili dojmy počas degustácie. K tejto klasike… Prečítať celé
Vydané 22. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: ,

In vino veritas

„Vo víne je pravda,“ hovorí latinské príslovie. Aby sa vinárstva udržovali v „kurze“, okrem nefalšovanej kvality musia zabezpečiť aj jedinečný zážitok. Keď ešte k tomu prirátame ekonomické následky COVID-19, konkurencia medzi firmami je vysoká.

degustácie vín

Vinárstva po celom svete podnikajú rôzne kroky pre to, aby prilákali nových záujemcov o ich produkty. zdroj: unsplash.com

K výberu tých najprestížnejších vín sa zvyčajne podávajú jedlá vkusne spárované tak, aby umocnili dojmy počas degustácie. K tejto klasike sa pridávajú aj ďalšie aktivity. Napríklad v severnej časti Talianska, neďaleko jazera Iseo, sídli päťhviezdičkový rezort L’Albereta. Exkluzívne miesto ponúka degustácie vín vo viniciach Franciacorta spojené s vysokou gastronómiou. Šumivé víno tu vyrábajú rovnakým postupom ako Francúzi svoje svetoznáme šampanské. Nedá sa presne povedať, čo z toho je väčšia čerešnička na torte, keďže pobyt rozmazná všetky zmysly. Kúpeľná časť ponúka turecký kúpeľ, hydroterapiu alebo bylinné zábaly.

Adrenalín a spätosť s prírodou

Hotel Royal Champagne & Spa vo francúzskej obci Champillon (región Champagne-Ardenne) je od Paríža vzdialený približne dve hodiny cestou autom. Pre náročnejších je pripravený aj súkromný heliport. Úroveň náročnosti však dokáže ešte viac pozdvihnúť špeciálna degustácia vína, respektíve to, čo jej predchádza. Hosť vzlietne v stíhačke Aero L-39 Albatros na 30-minútovú poznávaciu jazdu nad oblasťou Champagne. Profesionálny pilot vykonáva akrobatické manévre ako sú slučky a prudké stúpanie a klesanie. Po takomto extrémnom lete bublinky určite padnú vhod.

„Dive & Wine“ môžete zažiť na ostrove Hvar v Chorvátsku. Absencia svetla a stála teplota Jadranského mora poskytuje ideálne podmienky na skladovanie a dozrievanie vín v rezorte Maslina. Návštevníci sa v letných mesiacoch učia potápať a certifikovaný inštruktor ich zavedie do hĺbky šesť metrov. Pod hladinou sa nachádzajú dve vápencové vínne pivnice. Hostia si z nich môžu vybrať víno, ktoré im bude podávané k večeri.

degustácie vín

Malibu okrem degustácie vína a safari ponúka aj takéto krásne výhľady. zdroj: pinterest.com

INZERCIA

Nasadnúť na džíp a vidieť žirafy, zebry, bizóny – to nie je výsada iba afrického safari. Ranč Saddlerock sa rozprestiera na ploche vyše 4000m2. Prehliadka miesta pod holým nebom je zavŕšená degustáciou vín z vinárstva v Malibu. V sprievode zamestnanca je možné nakŕmiť zvieratá a vychutnať si krásnu scenériu.

Navštívte ostrov alebo jaskyňu

Ostrov pokladov (Treasure Island) v San Franciscom zálive, bol pôvodne postavený pre medzinárodnú výstavu Golden Gate, ktorá sa uskutočnila v roku 1939. Počas druhej svetovej vojny fungoval ako námorná základňa. V súčasnosti je zapísaný v národnom registri historických miest. Miestnosť na testovanie ponoriek momentálne zapĺňa vinárstvo Sottomarino. Popri popíjaní vína vyrobenom z talianskych odrôd sa dozviete viac o americkej vojenskej histórií.

Inzercia

Prehliadka vínnej jaskyne Jarvis v údolí Napa je skutočne nezabudnuteľný zážitok. Do pohoria sa tuneloval obrovský jaskynný komplex, v ktorom sa nachádza celá prevádzka s fermentačnými nádržami, z ktorých je možné degustovať Merlot alebo Cabernet Savignon. S využitím prírodného zdroja podzemnej vody slúži potok a vodopád pretekajúci stredom vinárstva k udržaniu ideálnej miery vlhkosti. Magický dojem umocňuje Krištáľová miestnosť plná ametystových geód dovezených z Brazílie.

Kvalitné vína z nášho domova

Zaujímavé degustácie vín sa nájdu aj na Slovensku. Pre odvážnych je v Bratislave ponúkaná Tmavá degustácia v pivniciach pod Dolnozemskou krčmou. Na svoje si prídu odborníci, laici, no hlavne milovníci dobrého vína. Pod rúškom tmy človek spozornie a ostatné zmysly pracujú na plné obrátky. Výber vín pozostáva výlučne zo slovenských značiek, ktoré sa vďaka tomuto nápadu dostanú viac do povedomia.

degustácie vín

Spotreba slovenských vín sa pohybuje okolo 60%, stále to však nie je dosť. zdroj: unsplash.com

Vínne safari si priaznivcov našlo aj na Slovensku, konkrétne v okolí Malých Karpát. Tri hodiny, tri ochutnávky vín doplnené o prvotriedne syry. Šofér vás zavezie na najkrajšie miesta na ochutnávku odrôd rizlingu. Someliér zároveň prezentuje staré tradície sadenia – krútenie viniča okolo zalesnenej palice podopierajúcej jej popínavé listy. Je možné vybrať si aj nočný výjazd cez stredne/veľmi náročný terén, kedy pohľad na večernú oblohu dodá degustovaniu nový rozmer.

Zdroje: www.foodandwine.com, www.winecountry.com, www.visitbratislava.com

Pokračujte na ďalší príspevok »