Technologické novinky

Prevratná novinka z Japonska: Elektrická lyžica má obmedziť nezdravé solenie

Prehnané solenie negatívne pôsobí na celkový zdravotný stav.
Špeciálna lyžica vznikla ako súčasť širšieho úsilia o zníženie príjmu soli.
Vydané 29. mája 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Soľ sa ukrýva aj tam, kde by ste ju vôbec nečakali. Väčšina ľudí, vrátane malých detí, výrazne prekračuje odporúčané normy. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by dospelý človek mal prijať denne maximálne 5g soli (2g sodíka), u hypertonikov by toto množstvo malo byť ešte nižšie.

Príliš slaná strava zvyšuje riziko komplikácií vysokého krvného tlaku, predovšetkým mozgovej mŕtvice a infarktu. Ohrození sú hlavne tí, ktorí už trpia zvýšeným krvným tlakom. Hrozí tiež nebezpečné priberanie na váhe.

Podľa výskumu odborníkov z Queen Mary University of London pridanie len jedného gramu soli na deň zvyšuje riziko obezity až o 25 percent. Milovníci slanej chuti sú všeobecne častejšie obézni ako tí, ktorí majú svoj príjem soli pod kontrolou. Soľ sa tiež paradoxne podieľa aj na vzniku cukrovky.

INZERCIA

Špeciálna lyžica odnaučí ľudí soliť

WHO odporúča obmedziť príjem soli na maximálne 5 gramov denne, čo zodpovedá približne jednej čajovej lyžičke. Podľa rôznych štúdií v priemere skonzumujeme dvakrát až trikrát viac ako odporúčaný limit. Aj to je dôvod, prečo odborníci stále hľadajú spôsoby, ako tento nepriaznivý stav zlepšiť.

Významná japonská nápojová a potravinárska firma Kirin Holdings Company teraz prichádza na trh so zaujímavým produktom, ktorý má ambície znížiť potrebu soliť. Ide o elektrickú lyžicu, ktorá podľa vedcov môže podporiť zdravšie stravovanie tým, že zvýrazní slané chute bez pridaného sodíka, informuje portál foxbusiness.com.

INZERCIA

Uvedenie tohto produktu na trh predstavuje prvú komercializáciu technológie, ktorá v minulom roku získala Ig Nobelovu cenu, čo je satirické ocenenie udeľované každoročne od roku 1991 za desať neobvyklých alebo banálnych úspechov vo vedeckom výskume.

Cieľom Ig Nobelovej ceny je „oceňovať úspechy, ktoré ľudí najprv rozosmejú, ale potom ich donútia premýšľať.“ V tomto prípade bolo ocenenie udelené za „Augmented Gustation Using Electricity“ (Zvýšenie vnímania chuti pomocou elektrickej stimulácie).

Ako to funguje?

Predaje začínajú limitovanou edíciou 200 kusov. Jedna lyžička stojí 19 800 japonských jenov, čo približne 116 euro. Výrobca chce v priebehu budúceho roka expandovať na zahraničné trhy a dúfa, že do piatich rokov bude mať po celom svete aspoň milión používateľov.

Lyžička funguje tak, že pomocou elektrickej stimulácie zvyšuje vnímanie slanosti u nízkosodíkových potravín, popisuje reuters.com. Technológia vznikla v spolupráci s laboratóriom profesora Homei Miyashita na univerzite Meiji School of Science and Technology a využíva slabé elektrické prúdy na to, aby potraviny chutili približne 1,5 krát slanšie bez nutnosti pridávať skutočnú soľ. Miyashita v minulosti preukázal efekt zlepšujúci chuť pri prototype elektrických paličiek.

Pomôže obmedziť solenie?

Z fyzikálno-chemického hľadiska to funguje tak, že lyžica vyrobená z plastu a kovu vysiela slabé elektrické signály, ktoré ovplyvňujú sodíkové ióny v potravinách, čím zvyšuje ich koncentráciu a zosilňuje slanú chuť. Lyžica váži 60 gramov a funguje na dobíjaciu gombíkovú lítiovú batériu s napätím 3 volty.

Lyžica je súčasťou širšieho úsilia o zníženie príjmu soli v Japonsku, kde je priemerná spotreba výrazne nad odporúčanými limitmi Svetovej zdravotníckej organizácie. Technológia má pomôcť ľuďom znížiť príjem soli bez toho, aby museli obetovať chuť, najmä u potravín, ako sú ramen a miso polievka, ktoré sú základnými prvkami japonskej stravy.

„Japonská kultúra stravovania má tendenciu uprednostňovať slané chute,“ uviedla vedecká pracovníčka Ai Sato. „Japonci vo všeobecnosti potrebujú znížiť množstvo prijímanej soli, ale môže byť ťažké odkloniť sa od toho, čo sme zvyknutí jesť. Práve to nás viedlo k vývoju tejto elektrickej lyžice.“

Podľa prekladu bezpečnostných inštrukcií by lyžicu nemali používať ľudia s implantovanými lekárskymi prístrojmi, ako sú kardiostimulátory, alebo nositeľnými zariadeniami, ako sú monitory srdcového tepu. Rovnako by sa jej mali vyhnúť tí, ktorí majú alergiu na kovy, problémy s tvárovými nervami, trpia poruchami krvácania, podstupujú liečbu zubov alebo v prípade tehotenstva.

Pokračujte na ďalší príspevok »