Oosouji: Japonský detox pre dušu aj pre domácnosť

Nikdy nie je neskoro osvojiť si zvyky, ktoré sú pre nás prospešné.  Ako nám dokáže pomôcť japonský rituál Oosouji? Viera v čistotu S príchodom teplejších dní odkladáme hrejivé bundy a zo skrine vyťahujeme tenšie kúsky. Okrem premeny šatníka prichádza na rad aj povinnosť jarného upratovania. Ide o to účinný spôsob, ako sa zbaviť nepotrebných vecí, ktoré sme… Prečítať celé
Vydané 24. februára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Nikdy nie je neskoro osvojiť si zvyky, ktoré sú pre nás prospešné.  Ako nám dokáže pomôcť japonský rituál Oosouji?

Viera v čistotu

S príchodom teplejších dní odkladáme hrejivé bundy a zo skrine vyťahujeme tenšie kúsky. Okrem premeny šatníka prichádza na rad aj povinnosť jarného upratovania. Ide o to účinný spôsob, ako sa zbaviť nepotrebných vecí, ktoré sme nahromadili počas roka.

Vyvarovanie sa zbytočného plytvania je obzvlášť zakorenené v japonskej kultúre. Od 17. do prvej polovice 19. storočia sa Japonci učili šetrnejšiemu životu v období zvanom Edo. Tieto tradície sformovali stáročné budhistické a šintoistické náboženstvá. Prepájajú neživé predmety s ľuďmi, ktorí aj v tomto prípade uctievajú duchov a drobných bôžikov. Príkladom sú yokai – spájajú sa s čistotou a rešpektom k materiálnym statkom.

Božstvá neprijímajú špinu a neusporiadané prostredie láskavo. Obyvatelia Japonska sa musia poriadne umyť, aby mohli v chrámoch obdivovať podobizne kami (šintoistického boha). Tradíciu poctivo dodržiavajú, pretože fyzická čistota je pre božstvá znamením úcty a pokory.

Zbavte sa starých problémov

Pre spomínané náboženstvá je vonkajší poriadok metaforou toho, čo chce človek reprezentovať – nepoškvrnené prostredie v podstate znamená nový začiatok. Skombinujte tento princíp s ťažkými skúškami a epidémiami, ktoré sužovali Japonsko počas svojej existencie a je jasné, prečo sa miestni obyvatelia držali poriadkumilovnosti nielen počas jari.

Rovnaký prístup dodržiavajú Japonci aj dnes. Návštevníkov Tokia prekvapujú značky odporúčajúce nejesť postojačky a vyhadzovať odpadky až po príchode domov. Supermarkety ponúkajú nekonečné množstvo hygienických produktov, z ktorých si môže vybrať naozaj každý.

Oosouji

Keď skončíme s materiálnymi vecami, nemusíme ich vyhodiť do koša, aby sme zaplnili skládky alebo znečistili vzduch a vodu. Môžeme ich venovať ľuďom v hmotnej núdzi alebo sa ich zbavíme zodpovednej likvidácie. zdroj: pixabay.com

 

Okrem toho, že čistota je zrejmá vo svojej fyzickej prítomnosti, má v Japonsku miesto aj v tradícii, rituáli a symbolike – to všetko v sebe zahŕňa Oosouji. Tento zvyk sa doslovne prekladá ako „veľké upratovanie“,  na ktoré ľudia nedajú dopustiť. Pred novým rokom starostlivo upratujú domy, školy či firemné priestory.

Nejde však len o čistenie prachu a nečistôt. Japonci veria, že sa popri čistení svojho fyzického priestoru zbavujú stagnujúcich spomienok a starých problémov. Upratujú ako okolie, tak aj svoje vnútro a vytvárajú priestor pre nové skúsenosti.

Postupujte podľa pravidiel

Pre Japoncov je smolou priniesť do nového roka „starý biznis“. Ak sa v byte povaľujú účtenky, stará pošta alebo rozhádzané knihy, najlepším riešením je vytvoriť si systém. Aby sa náhodou nestalo, že vyhodíte niečo dôležité a k starým problémom pribudnú ďalšie.

V prípade Oosouji platí, že čím čistejšie, tým lepšie. Tradícia so sebou prináša niekoľko tipov, ako začať.

  • Postupujte od vrchu domu oprášením všetkých poličiek
  • Pri vchode do každej izby postupujte v smere hodinových ručičiek, aby ste skončili tam, kde ste začali – so sviežim stavom mysle.
  • Nechajte jednu krabicu na odpadky a odstráňte ju hneď, ako doupratujete
  • Zapojte celú domácnosť. Každý by sa mal rozhodnúť, čo si chce ponechať a čo sa môže vyhodiť

Tímová práca

„Spoločná aktivita sa považuje za spájanie a budovanie charakteru“, hovorí Linda Chance pre internetový portál Penn Today. Ľudia si vytvorili návyk, podľa ktorého sa posudzujú ako užitoční členovia spoločnosti.

zdroj: pixabay,com

Všetko však má svoje tienisté stránky a Oosouji nie je výnimkou. Rodové nerovnosti vyplývajú zo starodávneho nastavenia spoločnosti, v ktorej ženy zastávali hlavnú úlohu vo vytváraní bezchybného príbytku. Záťaž počas upratovania by preto mala byť rovnomerne nastavená medzi partnerov či ďalších členov domácnosti. Rituál vychádzajúci z náboženstva má predsa priniesť rovnaký osoh každému, kto priloží ruku k dielu.

Zdroje: www.asiahub.sk, www.yabai.com

Zdroj titulnej fotografie: www.pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »



Ľudské zmysly

Interocepcia: Šiesty zmysel, ktorý ovplyvňuje naše zdravie

  • Interocepcia je schopnosť vnímania vnútorných stavov nášho tela. Prejavuje sa napríklad pocitom smädu, keď telo signalizuje nedostatok tekutín, alebo tým, že si vyzlečieme sveter, keď nám je príliš teplo
  • Tento proces je kontrolovaný nervovým systémom a zohráva dôležitú úlohu v súvislosti so subjektívnym pocitom pohody a vnímaním vlastného zdravia