Nástrahy internetu

Online identita: bezpečnosť je dôležitá, ako sa chrániť?

Čo je to online identita? Online identita vzniká na internete napríklad, keď sa registrujeme na sociálnej sieti či vytvárame nejaký hráčsky účet. Profily na sociálnych sieťach či v hrách sa nemusia zhodovať s našou osobou, môžeme ich založiť niekoľko a za rôznym účelom. Niektoré služby na internete (napríklad online banking) nás nútia sa odanonymizovať, a… Prečítať celé
Vydané 21. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Podvodníci sa snažia získať kreditné karty alebo prevziať bankové účty | unsplash.com

Čo je to online identita?

Online identita vzniká na internete napríklad, keď sa registrujeme na sociálnej sieti či vytvárame nejaký hráčsky účet. Profily na sociálnych sieťach či v hrách sa nemusia zhodovať s našou osobou, môžeme ich založiť niekoľko a za rôznym účelom. Niektoré služby na internete (napríklad online banking) nás nútia sa odanonymizovať, a teda musíme im poskytnúť naše osobné údaje.

Najčastejšie osobné údaje, ktoré poskytujeme sú meno a priezvisko, dátum narodenia, telefónne číslo, e-mailová adresa a podobne.

Prečo si musíme chrániť online identitu?

Krádež online identity je čoraz častejšia. Podvodníci od obetí vytiahnú ich skutočné meno a priezvisko, rodné číslo, adresu trvalého bydliska, telefónne číslo, e-mailovú adresu, čísla kreditných kariet a mnohé ďalšie. Následne získané údaje zneužijú na zaobstaranie pôžičky či na vlastné finančné obohatenie alebo na internetové nákupy.

Kde vás môžu okradnúť?

Ku krádeži môže dôjsť prostredníctvom phishingových stránok (hackeri, vám môžu zaslať e-mail, v ktorom sa budú tváriť ako inštitúcia, ktorú poznáte napr. banka), cez e-mail, poštou, cez telefón, SMS-kou, dokonca aj na ulici vás môže osloviť človek, ktorý si od vás vypýta osobné údaje za účelom nejakého „prieskumu“. Tiež niektoré aplikácie alebo webové stránky môžu predať vašu e-mailovú adresu alebo telefónne číslo. Nebezpečenstvu sa vystavujete aj vtedy, ak máte verejný profil na Facebooku či Instagrame. Podvodníci ,,naklonujú“ váš profil a budú vaším priateľom zasielať nežiadúce (phishingové) správy.

Denníky neustále informujú o únikoch dát (e-mailov a hesiel) z online služieb. Napríklad v apríli tohto roku sa to stalo platforme Clubhouse, ktorej uniklo 1,3 miliónov používateľských dát.

INZERCIA

Volajú vám divné čísla zo zahraničia? Zrejme boli vaše dáta predané | unsplash.com

Ako sa chrániť?

Pripájajte sa len na wifi, ktorá je dôveryhodná, teda ideálne, aby nebola verejná bez hesla. Ak sa však už pripojíte k tejto verejnej wifi, používajte ju len na bežné činnosti (surfovanie po internete), vyhnite sa zadávaniu hesiel, kontrolovaniu zostatku financií na bankovom účte a podobne. Využívajte dvojstupňové overovanie na všetkých aplikáciách, v ktorých je to možné. Neposkytujte svoje osobné údaje cez internet ako napr. rodné číslo, občiansky preukaz, pas, letenky, objednávky tovaru, obálku s adresou, zmluvy. Dávajte si pozor na podvodné e-mailové správy, pokojne sa uistite, čo i len telefonicky či vám predmetná inštitúcia naozaj posielala daný e-mail/správu.

Ako postupovať v prípade, že vám ukradli online identitu?

Ak ste zistili, že ste sa stali obeťou počítačovej kriminality neváhajte ani minútu a všetko si zdokumentujte (screenshoty). Ak ide o oblasť bankovníctva, tak okamžite volajte do banky a zablokujte všetky platobné karty. Následne vždy kontaktujte príslušný policajný zbor, ktorý vám s riešením problému pomôže.

Pokračujte na ďalší príspevok »