ZO SVETA

WHO čelí obvineniam zo sexizmu: Ženám v reprodukčnom veku neodporúča konzumovať alkohol

Organizácia WHO (World Health Organization, v preklade Svetová zdravotnícka organizácia) čelí kritike po zverejnení návrhu „Global Alcohol Action Plan 2022-2030″. Ten bol zverejnený v utorok 15. júna. Okrem iného návrh obsahuje časť, ktorej sa chytilo množstvo žien, ale aj mužov, ktorí bojujú za ženské práva. WHO v návrhu nalieha na vlády, aby venovali „dostatočnú pozornosť“… Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Organizácia WHO (World Health Organization, v preklade Svetová zdravotnícka organizácia) čelí kritike po zverejnení návrhu „Global Alcohol Action Plan 2022-2030″. Ten bol zverejnený v utorok 15. júna. Okrem iného návrh obsahuje časť, ktorej sa chytilo množstvo žien, ale aj mužov, ktorí bojujú za ženské práva.

WHO v návrhu nalieha na vlády, aby venovali „dostatočnú pozornosť“ prevencií konzumácie alkoholu medzi tehotnými ženami a tými, ktoré sú v reprodukčnom veku. Ženy vo veku medzi 18-tym a 50-tym rokom by mali mať obmedzený prístup k alkoholu, pretože ten môže poškodiť ich budúce šance porodiť dieťa.

Návrh je pritom označovaný ako vedecky nepodložený, paternalistický, sexistický, nerealistický a absurdný. Táto „rada“ je súčasťou už spomínaného návrhu „Global Action Plan“, ktorý sa zameriava hlavne na účinky alkoholu na plod, ktorý sa nachádza v maternici.

Konkrétne znenie návrhu je „Prevencii iniciácie konzumácie alkoholu medzi deťmi a adolescentmi, prevencii konzumácie alkoholu medzi tehotnými ženami a ženami v produkčnom veku, by mala byť venovaná patričná pozornosť.“ V preklade to teda znamená, že ženy vo veku 18 až 50 rokov by sa mali stať abstinentkami. Raz sa môžu stať tehotnými a takéto konanie by mohlo poškodiť ich nenarodené dieťa. Návrh taktiež zabudol zahrnúť ženy, ktoré po deťoch netúžia alebo ich mať nemôžu.

Voči návrhu sa vymedzilo množstvo žien, ale aj mužov, ktorí ho považujú za sexistický, Zdroj: Unsplash/Giovanna Gomes

NHS (National Health Service v preklade Národná zdravotná služba) odporúča mužom a ženám nevypiť viac ako 14 jednotiek alkoholu za jeden týždeň. To sa rovná 10 malým pohárom stredne silného vína.

INZERCIA

Alkohol a tehotenstvo

BPAS (British Pregnancy Advisory Service, v preklade Britská poradenská služba pre tehotenstvo), zdôrazňuje, že neexistuje žiaden konsenzus týkajúci sa množstva alkoholu (či už malej alebo strednej úrovne), kedy konzumácia alkoholu začína byť skutočne škodlivou počas tehotenstva.

Na druhej strane, aktuálne odporúčania NHS uvádzajú, že konzumácia alkoholu počas tehotenstva predstavuje riziko pre plod. Risk je tým vyšší, čím je vyššia konzumácia alkoholu, avšak, nie je dokázané, ktorá úroveň je ešte stále bezpečnou.

Inzercia

Plod nedokáže alkohol spracovať tak ako vy. To znamená, že môže poškodiť jeho mozgové bunky, miechu, a iné časti jeho teľa, tiež môže narušiť vývoj plodu v maternici“ povedalo NHS.

Alkohol za rok 2016 prispel k 0,7 miliónu úmrtí žien z celého sveta. V tom istom roku umrelo kvôli konzumácií alkoholu aj 2,3 milióna mužov.

Aké sú ohlasy?

Clare Murphy, výkonný riaditeľ BPAS sa vyjadril takto: „Je extrémne znepokojujúce vidieť Svetovú zdravotnícku organizáciu riskovať ťažko vydobyté práva žien pokúšaním sa takýmto spôsobom kontrolovať ich telá a rozhodnutia„.

Jednať so všetkými ženami – 40 rokov ich života – len o málo inak ako so so schránkami, WHO ženy degraduje len na niečo o trochu viac ako sú ich reprodukčné schopnosti“. BPAS ďalej kritizovala aj jazyk využívaný v návrhu, ktorý zaváňa proti potratovou rétorikou.

Naratív, že ženy musia byť zastavené v predstavovaní rizika pre plod- aj pre ten, ktorý ani neexistuje – sa vo svete využíva na kontrolu a kriminalizovanie žien za ich vlastné rozhodnutia počas tehotenstva„.

Christopher Snowdon, riaditeľ lifestylovej ekonomiky v Inštitúte hospodárstva (Institute of Economic Affairs) nazval plán „klasickým idiotizmom Svetovej zdravotníckej organizácie„. Dodáva, že táto záležitosť je mimo kompetencie WHO.

Svetová organizácia ako WHO by si mala uvedomovať silu, ktorú má takto nebezpečné adresovanie k správaniu sa žien, mala by byť viac ostražitá ohľadom dopadu týchto vyjadrení. Naliehame, aby prehodnotili tento dokument a to ako urgentnú záležitosť“ povedal Murphy.

A čo na to samotné WHO?

WHO sa vyjadrilo, že ešte prebehne niekoľko kôl konzultácií pred tým, ako bude tento plán dokončený. Toto je len prvý návrh.

Podľa hovorcu WHO aktuálny návrh neodporúča abstinenciu všetkým ženám, ktoré sú vo veku, kedy by sa mohli stať tehotnými. Jeho cieľom má byť oboznámenie sa s vážnymi následkami, ktoré by mohli byť výsledkom konzumácie alkoholu počas tehotenstva, a to aj v prípade, že tehotenstvo ešte nebolo zistené.

who

Pri citlivých témach je vhodné voliť adekvátny štýl komunikácie, Zdroj: Pixabay/pen_ash

Robiť informované rozhodnutia je veľmi dôležité. Avšak, veľmi záleží aj na spôsobe komunikácie, obzvlášť pri citlivých témach. Určite je veľmi dôležité aby sa alkoholu vyhýbali tehotné ženy, keďže doteraz nie je určená prípustná hranica množstva alkoholu bezpečného pre plod. No, generalizovať toto tvrdenie na všetky ženy, ktoré sa nachádzajú vo veku, kedy by mohli otehotnieť zanecháva priestor pre sexizmus a vnímanie žien len ako rodičiek.

ZDROJE: Independent, Mirror, The Times, The Journal, New York Post, News, Metro, Dailymail

Pokračujte na ďalší príspevok »



Ľudské zmysly

Interocepcia: Šiesty zmysel, ktorý ovplyvňuje naše zdravie

  • Interocepcia je schopnosť vnímania vnútorných stavov nášho tela. Prejavuje sa napríklad pocitom smädu, keď telo signalizuje nedostatok tekutín, alebo tým, že si vyzlečieme sveter, keď nám je príliš teplo
  • Tento proces je kontrolovaný nervovým systémom a zohráva dôležitú úlohu v súvislosti so subjektívnym pocitom pohody a vnímaním vlastného zdravia