Nie je rybačka, ako rybačka

Phishing – Nová hrozba na internete

PHISHING vs FISHING   Anglické slovo phishing sa výslovnosťou zhoduje so slovom fishing. Tieto pojmy však označujú dve odlišné „aktivity“. Zatiaľ čo fishing v preklade znamená rybárčenie, phishing je nový druh internetového podvodu. Termín je zhodný s rybačkou akurát v technike získavania – lovenia informácií od užívateľov. Najprv hodí hacker návnadu, a čaká, kto sa… Prečítať celé
Vydané 29. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Zbieranie a overovanie informácií. Aktuálne témy čerpané z relevantných zdrojov. To sú zásady pri mojej tvorbe. Vo voľnom čase, ale nechávam priestor mojej umeleckej duši. Práca s farbami je môj relax. Najlepšie sa odreagujem pri vytváraní trendových „make up looks“. Neodmysliteľnou súčasťou mojich dní je aj dobrá kniha, či seriál na Netflixe.

PHISHING vs FISHING

Anglické slovo phishing sa výslovnosťou zhoduje so slovom fishing. Tieto pojmy však označujú dve odlišné „aktivity“. Zatiaľ čo fishing v preklade znamená rybárčenie, phishing je nový druh internetového podvodu. Termín je zhodný s rybačkou akurát v technike získavania – lovenia informácií od užívateľov. Najprv hodí hacker návnadu, a čaká, kto sa chytí.

Vyčkávanie na korisť

Ako spoznáte, že ide o phishing ?

Hackeri vám pošlú na prvý pohľad neškodný email alebo sms správu, v ktorej sa tvária ako inštitúcia, ktorú poznáte – banka, online platby, prihlásenie do emailovej schránky apod. Získajú si vašu dôveru, a snažia sa zistiť vaše osobné údaje (rodné číslo, heslo od účtu, PIN ku karte…)

Súčasťou phishing správ sú väčšinou rôzne odkazujúce linky, dokumenty, či iné odkazy, na ktoré musíte kliknúť a otvoriť ich.

Obsah takejto správy môže zahŕňať aj :

• Upozornenie na neznáme prihlásenie do vášho účtu
  • Zistenú chybu pri online platbe
  • Dôraz na doplnenie konkrétnych osobných údajov pre danú inštitúciu
  • Ponuku na akciový kupón
  • Oznam o výhre v súťaži

Upozornenie od Netflixu alebo podvod ?

Názorná ukážka

Na tomto príklade si môžeme všimnúť hneď niekoľko dôležitých detailov:

• odosielateľ emailu sa tvári ako známa platforma Netflix
  • správa oznamuje, že váš profil bol kvôli problémom s platbami pozastavený
  • vyzýva vás na aktualizáciu osobných údajov
  • zvýraznený odkaz na „prekliknutie sa“ na inú doménu
  • familiárne, neprofesionálne oslovenie „Dear“

Čím sa chrániť ?

V každom prípade sa uistite, že váš počítač je chránený.  Antivirusový program nastavte na automatickú aktualizáciu, čím ochránite software.  Tento istý krok aplikujte aj na vaše mobilné zariadenia, smartfón či tablet.  Pre prihlásenie do vášho emailu zvoľte niekoľko možností autorizácie na overenie totožnosti. Tým predídete možnému „hacknutiu“ účtu. Väčšinou sa pri takýchto autorizáciách používa okrem hesla aj odtlačok prsta, scan tváre či kontrolná otázka, na ktorú viete odpovedať len vy.  Ak by však už bolo neskoro, a váš účet by niekto napadol, myslite niekoľko krokov dopredu a vždy si zálohujte svoje dáta. Pokiaľ ste dostali email od banky, v ktorom vás vyzývajú k aktualizácii údajov, určite najprv telefonicky kontaktujte vášho bankového poradcu, alebo sa osobne zastavte na pobočke.