Koronavírus a poistenie do zahraničia

Na čo treba myslieť pred odchodom na dovolenku?

Dovolenková sezóna už začala v plnom prúde. Nikdy nevieme, čo sa môže stať a vždy je dobré sa pre istotu poistiť. O to viac, keď ideme do zahraničia. Ak sa stane úraz, nehoda alebo krádež, dovolenka sa môže pekne predražiť. Poistná udalosť na dovolenke nie je nič zvláštne. V jednej z komerčných poisťovní, Allianz – Slovenskej poisťovni a…. Prečítať celé

Copywriterka so zameraním na financie, sociálne postavenie a korupciu. 

Nečakaná udalosť môže potrápiť peňaženku. Poistenie môže pomôcť prekonať ťažké chvíle.

Dovolenková sezóna už začala v plnom prúde. Nikdy nevieme, čo sa môže stať a vždy je dobré sa pre istotu poistiť. O to viac, keď ideme do zahraničia. Ak sa stane úraz, nehoda alebo krádež, dovolenka sa môže pekne predražiť.

Poistná udalosť na dovolenke nie je nič zvláštne. V jednej z komerčných poisťovní, Allianz – Slovenskej poisťovni a. s. (uvádza Finance.sk) hlásia ročne v priemere 30 poistných udalostí z cestovného poistenia. V období pred pandémiou, za rok 2018, bolo najviac hlásení z Turecka, Egypta a Grécka. Najčastejšie hlásenia boli zlomeniny a zranenia spôsobené športovými aktivitami, najmä u detí.

Dovolenka počas pandémie

Pandémia koronavírusu zasiahla všetky sektory, všetky oblasti života. Niekoho položila na kolená, no niektorí situáciu využili ako príležitosť. Poistný trh sa taktiež prispôsobil situácii a začali ponúkať nové produkty, ktoré dovolenkári privítajú. Ako nám môže koronavírus zmariť dovolenku a čo všetko nám môže pokryť poistka?

Šírenie vírusu COVID – 19 spôsobil mnohé obmedzenia a nepríjemnosti. Našťastie dovolenková sezóna vyzerá sľubne a mnoho krajín je pripravených prijať turistov. No pred, počas a aj na záver pobytu v zahraničí môžu nastať nečakané okolnosti, ktoré nám môžu pokaziť pekné chvíle, pripraviť nás o vytúžené prázdniny a aj o nemalé peniaze.

Čo ak sa nakazíte tesne pred odletom? Čo ak sa nakazíte počas dovolenky a budem musieť byť v karanténe – budete musieť zostať v cudzej krajine o niečo dlhšie ako bolo pôvodne plánované? Čo ak budete potrebovať v zahraničí lekársku starostlivosť? Nepríjemné a nepredvídateľné situácie nám môžu poriadne predražiť vysnívanú dovolenku.

INZERCIA

Poistky pri ceste do zahraničia

Je dobré sa pripraviť na všetko a pri tom nám môžu pomôcť poisťovne. Na Slovensku pôsobí viac komerčných poisťovní, ktoré myslia aj na otázky, ktoré si kladú turisti pred cestou na dovolenku. Ponúkajú rôzne typy poistenia do zahraničia a vy si môžete vybrať to, čo vám najviac vyhovuje.

Poisťovne majú v ponuke rôzne poistky, ktoré sú ušité priamo na nepríjemné situácie spôsobené koronavírusom. Poistné produkty sú v rôznej cene a s rôznym krytím škody. Niektoré poistky na cestovanie do zahraničia obsahujú riziká spojené s vírusom COVID – 19 už priamo v balíku cestovného poistenia a v iných poisťovniach je potrebné si dopoistiť doplnkovú pandemickú poistku. Avšak treba myslieť najmä na to, že vo väčšine prípadov platí poistka len v prípade, ak cestujete do menej rizikových krajín.

Červené a čierne krajiny na cestovateľskom semafore, teda rizikové krajiny väčšinou nie sú kryté, môžu byť vo výlukách, alebo sú vytvorené konkrétne pre tieto krajiny zvlášť balíčky za vyššie ceny. Preto si treba dávať pozor hlavne na to, že čo presne je v zmluve a takisto je potrebné si pred odchodom skontrolovať farbu krajiny na cestovateľskom semafore.

Rozsah sumy poistného krytia je taktiež v poisťovniach rozdielny. Niekde sú rôzne sumy krytia škody, napríklad do 100 000 eur alebo až do 20 000 000 a niekde cena záleží od konkrétnej destinácie. Cena poistného závisí od destinácie, veku a v niektorých poisťovniach aj od účelu cesty.

Covid – poistky nie len do zahraničia

Už pred pandémiou koronavírusu ponúkali poisťovne rôzne produkty, kde bolo možné byť poistený v prípade choroby. Pri vypuknutí pandémie riešili poistné inštitúcie dilemu, ktoré poistky kryjú aj ochorenie COVID – 19, ťažký priebeh a s tým súvisiacu napríklad aj pracovnú neschopnosť, pobyt v nemocnici a podobne. Dnes v tom poisťovne majú jasno a pri uzatváraní akejkoľvek poistky by malo byť definované, že či to zahŕňa aj nepríjemnosti spojené s ochorením COVID-19.

Nie len pri uzatváraní poistného do zahraničia platí, že si treba pozorne prečítať presné podmienky a platnosť poistky. Platí to pri uzatváraní akejkoľvek poistky, či už životnej, neživotnej, poistky pri ceste do zahraničia, alebo pri povinnom zmluvnom poistení auta. Nie je nezvyčajné, že sa niekomu stane nejaká poistná udalosť, myslia si, že to preplatí poisťovňa a potom zistia, že práve daná situácia nie je krytá poistkou.

Ľudia sa často kvôli nepredvídateľným udalostiam dostávajú do ťažkých finančných situácií. Preto je potrebné si dobre premyslieť čo, za akú hodnotu a akým spôsobom si poistíte. Je dobré rozumieť podmienkam poistnej zmluvy, aby vás potom nič neprekvapilo.

Pokračujte na ďalší príspevok »