BIZNIS

Carlos Ghosn sa pustil do boja pre očistenie vlastného mena

Bývalý výkonný riaditeľ automobilky Renault, Carlos Ghosn, tento mesiac vyhlásil, že je pripravený na zdĺhavý proces očistenia jeho mena pred francúzskymi úradmi, a prisľúbil, že napadne príkaz Interpolu, ktorý mu zakazuje cestovať mimo Libanonu. Architekt aliancie Renault-Nissan bojoval po svojom úteku koncom roku 2019 proti viacerým obvineniam a vyjadril nádej, že očistí svoje meno v… Prečítať celé
Vydané 18. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Záber z dokumentu o úteku Carlosa Ghosna z Japonska „The Last Flight“

Architekt aliancie Renault-Nissan bojoval po svojom úteku koncom roku 2019 proti viacerým obvineniam a vyjadril nádej, že očistí svoje meno v prípadoch zneužitia právomocí a finančných podvodov.

Ghosn bol práve predsedom spoločností Nissan a Mitsubishi a generálnym riaditeľom spoločnosti Renault, keď bol v roku 2018 v Japonsku zatknutý pre obvinenie z použitia finančných prostriedkov spoločnosti na osobnú potrebu. Obvinenia poprel.

Libanonsko-francúzsky podnikateľ uviedol, že začiatkom tohto mesiaca odpovedal na stovky otázok francúzskych vyšetrovateľov na pojednávaniach okolo obvinení zo zneužitia financií a úradnej moci vo Francúzsku.

Ghosn uviedol, že sa dobrovoľne podrobil výsluchu v Bejrútskom justičnom paláci ako svedok.

INZERCIA

„Budem čakať na ich záver, ktorý môže prísť v najbližších mesiacoch,“ povedal Ghosn agentúre Reuters o francúzskych vyšetrovateľoch v rozhovore o nedávno publikovanej knihe „Ensemble toujours“, ktorej spoluautorom je jeho manželka Carole.

„Proces obhajoby pred Francúzmi bude nepochybne veľmi dlhý a budem musieť byť trpezlivý.“

Ghosn uviedol, že jediné otázky, na ktoré neodpovedal, boli otázky týkajúce sa japonského stíhania, a to na radu svojich právnikov.

V pondelok uviedol, že sa snaží zrušiť označenie Red Notice od Interpolu, vydávané pre utečencov hľadaných za stíhanie, ktoré mu bolo uvalené na základe žiadosti z Tokia, ktorú Libanon dostal v januári 2020. Toto oznámenie znamená, že Ghosn riskuje väzenie, ak vycestuje mimo Libanonu, ktorý s Japonskom nemá dohodu o vydávaní.

Libanonské úrady ho kvôli oznámeniu vypočuli a požiadali o odovzdanie jeho spisu z Tokia, uviedol však, že zatiaľ nič nedostal.

„Je zrejmé, že v týchto prípadoch bojujete proti vládam. Majú prostriedky, ktoré nemáte. Vyžaduje si to veľa peňazí a veľa právnikov, vyžaduje to veľa trpezlivosti,“ uviedol Ghosn.

Kvôli červenému označeniu Red Notice Ghosn zatiaľ zostáva v Bejrúte, kde podľa jeho slov po rokoch kariéry užíva svoj pomalší život.

„Aspoň môžem žiť život so svojou ženou. Ráno môžeme mať spoločné raňajky. Neponáhľame sa na lietadlo. Nemám jet lagy a spím oveľa lepšie,“ uviedol. „To, čo sa mi stalo, ma zásadne priviedlo k tomu, aby som skutočne videl, čo je v živote nevyhnutné,“ dodáva.

DOBRÁ MARKETINGOVÁ STRATÉGIA. Carlos Ghosn dobre vedel, že keď konečne otvorene prehovorí, dostane sa titulné stránky významných médií na celom svete. Toto je screenshot článku, ktorý vydal magazín BUSINESS INSIDER ešte začiatkom minulého roka, keď sa mu vydaril útek z Japonska. Dnes sa na titulkách objavuje opäť, pretože otvorene prehovára opäť. Na fotografii je so svojou manželkou.

V bojovom režime

Ghosn uviedol, že sa vráti do Japonska, aby si očistil meno, iba ak dôjde k zmene právneho systému, kde v súčasnosti miera odsúdení dosahuje závratných 99 percent.

„Je zrejmé, že keď hovoríte o zodpovednosti Japonska a zahraničnej zodpovednosti, máte úplne iný systém, a to musí skončiť,“ uviedol.

Zadržanie Ghosna a útek do Libanonu vrhli japonský právny systém do pozornosti celého sveta. V novembri skupina odborníkov OSN uviedla, že japonský systém s Ghosnom zaobchádzal nespravodlivo, japonský minister spravodlivosti však toto zhodnotenie kritizoval a uviedol, že jeho závery sú založené na faktických chybách V čase úteku Ghosn čakal na súdny proces s obvinením, že za desaťročie podhodnotil náklady na svoju osobu vo finančných výkazoch spoločnosti Nissan až o 9,3 miliárd jenov (85 miliónov dolárov) a na náklady svojho zamestnávateľa sa obohatil prostredníctvom platieb autosalónom.

Ghosn utiekol z Japonska ukrytý v skrinke na palube súkromného lietadla. Dvojici komplicov, ktorí sú momentálne v rovnakom väzení v Tokiu, kde bol v roku 2018 aj Ghosn, hrozia až tri roky väzenia.

Carlos Ghosn už minulý mesiac utrpel neúspech v jednom zo svojich právnych procesov, keď mu holandský súd nariadil, aby spoločnostiam Nissan a Mitsubishi vyplatil mzdy vo výške 5 miliónov eur. Povedal, že proti rozsudku bude podané odvolanie.

Sme v bojovom režime a výsledkom sme veľmi sklamaní,“ povedal k výsledku procesu.

Nový dokument

O tom, ako sa Ghosnovi podarilo utiecť z Japonska, je najnovší dokument s názvom „The Last Flight“. Z traileru je evidentná tendenčnosť dokumentu, kvalitná produkcia a obsahuje sugestívne zábery na Ghosna postaveného do pozície mučeníka. Otvorene hovorí o tom, že sa stal obeťou konšpirácie.