Jednotná európska DPH

Nakupovanie na Aliexpress a Wish bude výrazne drahšie, EÚ zavádza nové dane

Európska únia schválila nový zákon, ktorý upravuje platenie DPH za tovary dovezené z krajín mimo jej colného územia, čiže tretích krajín. Nový zákon začína platiť od 1. júla budúceho roka a bude mať silný dopad na zásielky nakupované z platforiem Aliexpress, Gearbest alebo Wish. Nevyhne sa však ani nákupom cez americkú odnož Amazonu.
Vydané 17. júla 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

CEO Infinity Standard | Wanderer Capital | Bratislava, Slovensko

Prečo budeme platiť viac za nákupy z čínskych e-shopov?

Európska únia reaguje novým zákonom na diskrimináciu, na ktorú sa sťažovali európske e-shopy. Prevádzkovatelia eshopov sú dlhodobo nespokojní s nastavením legislatívy pri dovoze tovarov z tretích krajín, nakoľko jeho aplikácia (nielen) čínskymi e-shopmi robí v praxi ich tovary menej cenovo konkurencieschopnými oproti ich ponuke.

Je to spôsobené aj tým, že okrem nutnosti skladových zásob musia európske eshopy platiť DPH z každej transakcie, nie iba z tých, ktoré dosiahnu hodnotu 22 eur a viac. Tým sa stávajú ich určité tovary drahšími v porovnaní s ich dovozom z iného kontinentu.

Práve tento problém reflektuje nová legislatíva a snaží sa zaviesť rovnejšie podmienky. 

E-shopy sú čoraz populárnejším obchodným formátom a veľký boost im poskytol aj COVID-19, ktorý prinútil aj konzervatívnejších spotrebiteľov k nákupom na internete.

 

Ako je to s platením DPH pri nákupoch cez Aliexpress a čo nás čaká od roku 2021?

Podľa súčasnej európskej legislatívy je pri dovozoch z tretích krajín oslobodených od platenia DPH tovar, ktorého hodnota je nižšia ako 22 eur. V prípade, ak nakupujete napríklad kryt na mobil za 20 eur, pri súčasnej legislatíve neplatíte DPH a ani clo. Na kryt tiež nemusíte robiť colné konanie. Váš finálny náklad na kúpu krytu je teda aj po jeho doručení z Číny (ak ste si ho kúpili napríklad cez Aliexpress) pôvodne zaplatených 20 eur. 

INZERCIA

Od budúceho júla však pri nákupe krytu na mobil z Číny v rovnakej cene už budete musieť zaplatiť aj DPH, ktorá je vo výške 20 percent. To znamená, že váš kryt už bude stáť o 4 eur viac. Netreba však zabúdať, že v prípade, ak tovar podlieha nutnosti platiť DPH, je nutné urobiť aj colné konanie.

Colné konanie za vás urobí prepravca zabezpečujúci príjem zásielky na Slovensku. Pri zásielkách nakupovaných z Číny ide najčastejšie o Slovenskú poštu, ak ste si tovar objednali cez Aliexpress alebo DHL, ak ste napríklad riešili z Číny dovoz vzoriek priamo od čínskeho dodávateľa. Ich služby ale nie sú zadarmo. Pri colnom prerokovaní cez Slovenskú poštu zaplatíte poplatok vo výške 4 eur. U DHL vás to vyjde až na 20 eur.

Pri najlacnejšej variante vás teda vo finále vyjde rovnaký kryt na mobil, ktorý ste si kúpili z Číny tento rok za 20 eur, budúci rok až na 28 eur. Tým sa stáva kryt na mobil drahším alebo cenovo porovnateľných s tým, ktorý kúpite na Slovensku alebo v Česku. Rozdiel však je pri jeho objednávke zo slovenského alebo českého e-shopu, na jeho doručenie nebudete musieť čakať 4 až 8 týždňov, tak ako pri objednávkach z Aliexpressu. 

Tovar z Číny pre eshopy: dropshipping už v post COVID-19 ére nestačí. Je potrebné odlíšiť sa inak

Nové opatrenia dovoz nielen zdražia, ale aj predĺžia čas doručenia

Zásielky sa budú s veľkou pravdepodobnosťou hromadiť na zberných miestach v prijímajúcich krajinách, kde budú musieť čakať na colné prerokovanie, ktoré určí výšku DPH, ktorú ma zákazník zaplatiť. Aj keď Európska únia avizuje, že pripravila zjednodušený proces deklarácie, na to, aby sa proces byrokraticky odľahčil, je málo pravdepodobné, že sa nebude doručovanie tovaru klientom zdržovať o niekoľko dní až týždňov. Do Európy totiž ročne v súčasnosti príde viac ako 100 miliónov balíkov, ktoré nepodliehali prerokovaniu, pretože bola ich hodnota menej ako spomínaných 22 eur. Od budúceho júla už bude venovaná rovnaká pozornosť všetkým zásielkam a preto budeme musieť byť pri objednávaní z Aliexpressu ešte trpezlivejšími ako doteraz. 

 

Všetko však môže dopadnúť aj inak. Vyšším cenám sa spotrebitelia pri nákupe zo spomínaných platforiem vyhnú iba ťažko. Aliexpress však môže vyťažiť z novej legislatívy tým, že si upevní pozíciu na trhu cezhraničného nakupovania z Číny. Aliexpress má už totiž aj teraz sklady v niektorých európskych krajinách s tým, že do nich postupne naskladňuje tovar a priebežne sklady dopĺňa. Už teraz sa preto môže stať, že zákazníkovi dorazí tovar objednaný cez Aliexpress skôr a nebude zaslaný z Číny ale z veľkoskladu v Európe. V Madride má Aliexpress už dokonca aj svoj prvý fyzický obchod, kde si môžu zákazníci priamo objednať tovar, ktorý im bude doručený do niekoľko hodín. 

Aliexpress, ako súčasť skupiny Alibaba, má predpoklady na to, aby dokázal nové nariadenie Európskej únie efektívne obísť prostredníctvom využívania európskych skladov na expedíciu už precleného tovaru. Aliexpress si teda s najväčšou pravdepodobnosťou ešte posilní pozíciu na trhu. Jeho pomalší a kapitálovo slabší konkurenti z Číny môžu mať problém prispôsobiť sa novým reguláciám a môže tým utrpieť ich konkurencieschopnosť. 

Kupujúci sa ale každopádne budú musieť pripraviť na vyššie ceny, pretože aj keď za nich Aliexpress v podstate spraví colné konanie, pri ktorom využije úspory z rozsahu pri preclievaní zásielok, platforma nebude vedieť obísť platenie DPH. Bude tiež pod väčším dohľadom regulátorov a preto si nebude môcť dovoliť podhodnocovať tovar na faktúrach, čo je tradičnou praxou čínskych obchodníkov na tejto platforme. V praxi to funguje tak, že si objednáte šaty za 40 eur a čínsky obchodník vám dá na faktúru k šatám pre colnicu (alebo Slovenskú poštu) iba sumu päť eur. 

Vyzerá to tak, že prežijú iba najsilnejší a tí budú naďalej silnou konkurenciou pre európskych prevádzkovateľov e-shopov.

 

Ak vás téma zaujala a radi by ste si prečítali viac, čítajte ďalej:

Aký má COVID-19 vplyv na dodávky tovaru z Aliexpressu?

Pokračujte na ďalší príspevok »