Street Art umenie

Nový Banksy? Fin DAC chce zo svojej prvej výstavy zarobiť 1 milión libier

Fin DAC je 54-ročný rodák z írskeho Corku, ktorý maľuje nástenné maľby po celom svete. Ako 40-ročný  skončil so svojou prácou inžiniera a kresliča po nevydarenom vzťahu a začal sa venovať street artu. Umelcovo skutočné meno je Finbarr Notte, pričom jeho pseudonym je skratkou pre Dragon Armoury Creative, čo je pôvodný názov jeho virtuálneho portfólia…. Prečítať celé
Vydané 26. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,
fin DAC

Fin DAC: tvorba (Zdroj: Pinterest)

Fin DAC je 54-ročný rodák z írskeho Corku, ktorý maľuje nástenné maľby po celom svete. Ako 40-ročný  skončil so svojou prácou inžiniera a kresliča po nevydarenom vzťahu a začal sa venovať street artu. Umelcovo skutočné meno je Finbarr Notte, pričom jeho pseudonym je skratkou pre Dragon Armoury Creative, čo je pôvodný názov jeho virtuálneho portfólia.

Fin DAC sa postupne preslávil vo svete umenia a začal vytvárať stále väčšie a väčšie diela na budovách.

„Mal som strach z výšok, ale keď sa sústredíte na maľovanie steny, na ničom inom nezáleží. Bol to prípad „vydrž, princezná“.“ Fin DAC pre MailOnline

Na svojej výstave v Londýne prezentuje 75 diel, ktoré sú na predaj. Najdrahší kus stojí neuveriteľných 36 000 libier (43 000  Eur), zatiaľ čo najlacnejší stojí približne 800 libier (950 Eur).

Výstava Afterglow/Undertow

Po šiestich rokoch sa umelec rozhodol usporiadať ďalšiu výstavu. Tentokrát výstava nesie názov Afterglow/Undertow. Prvá časť názvu zodpovedá výstave už známych diel, Undertow je názov pre oddelenú miestnosť v galérii, kde sú vystavené DACove portréty s použitím inverzných farieb.

Na portrétoch môžeme často pozorovať rovnaké tváre, a to preto, že umelec pracuje s tými istými modelkami aj viac ako desať rokov. Avšak medzi svoje múzy pridáva aj nové ženy so zaujímavými životnými príbehmi. Prvou múzou a modelkou bola Meg, mladá žena s ázijskými až eurázijskými črtami, ktorá ho inšpirovala k prvej street art maľbe aj k prvému bronzovému odliatku.

Narozdiel od Banksyho, s ktorým je niekedy porovnávaný, sa už od začiatku rozhodol, že jeho práca nebude o spoločenských alebo politických témach, ale bude sa zaoberať len skrášľovaním mestskej krajiny. Takisto Fin len zriedka používa šablóny a namiesto toho si urobí rýchly náčrt a potom celé dielo namaľuje voľnou rukou.

Tvorba

Pre svoje výrazné farby a aktuálny dizajn patrí Fin k jedným z najzberateľskejších žijúcich umelcov. Medzi jeho zákazníkov patria napríklad herci Idris Elba a Gemma Arterton a hudobník Goldie.

Väčšinu jeho tvorby zaberajú portréty žien. Najznámejšie sú jeho ázijské alebo eurázijské ženské portréty s maskou cez oči a výrazným pohľadom. Svoju obľubu si získal aj tým, že ženy na jeho maľbách nie sú objektivizované ani sexualizované, narozdiel od iných autorov.

„Dôvod, prečo som začala maľovať najmä ázijské ženy, bol ten, že sa mi zdalo, že spomedzi všetkých etník sú práve ony zobrazované najmenej pozitívne, najmä na Západe.“ Fin DAC pre The Guardian

Kolaborácie so známymi značkami

Fin DAC už spolupracoval so známymi značkami ako  napríklad Armani, G-Star alebo Red Bull. Výnimočným úspechom pre neho bolo, že mohol maľovať pre Royal Albert Hall a Olympijské hry 2012 v Londýne.

Svoje diela vystavoval v galériách a múzeách najmä v Európe, ale aj v USA. Jeho obrovské nástenné maľby zdobia ulice v USA, Kanade, Mexiku, Francúzsku, Veľkej Británii, Španielsku, Nemecku, Belgicku, Kambodži, Austrálii, na Novom Zélande a Tahiti.

V roku 2006 založil internetovú galériu mestského a súčasného umenia Beautiful Crime, ktorá predáva originálne diela a limitované edície tlačí etablovaných aj začínajúcich umelcov.

Bratislava

Tento známy írsky street art umelec dokonca viackrát maľoval aj v Bratislave. Najnovšie obrovské červené dielo s podobizňou Slovenky zdobí budovu na Kamennom námestí. Toto dielo vzniklo v rámci septembrového podujatia Bratislava Street Art Festival a vzniklo na mieste starého diela od rovnakého umelca, ktoré bolo odstránené. Predlohou preň sa stala Slovenka Linda Gunišová.

 

Výstava Afterglow/Undertow je otvorená v galérii Different vo Fitzrovii a potrvá týždeň od 23. do 31. októbra.

https://barbarapicci.com/2020/09/16/streetart-fin-dac-bratislava-slovakia/fin-dac-bratislava-slovakia-2/

Zdroj: dailymail.co.uk, theguardian.com, streetartbio.com, noizz.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »