BIZNIS

JPMorgan Chase sa pripravuje na to, že inflácia bude výrazne rásť

JPMorgan Chase je najväčšia banka v USA a jej akékoľvek vyjadrenie spúšťa v ekonomike lavínu.

Banka JPMorgan Chase vyjadrila obavy z očakávaného rastu inflácie v budúcom roku, informuje yahoo finance s odvolaním sa na generálneho riaditeľa spoločnosti Jamieho Dimona a jeho slová z predstavenia obchodných výsledkov spoločnosti z 13. októbra tohto roka.

V skutočnosti Dimonove vyjadrenia neboli tak priame, že by sa  JPMorgan Chase doslovne obávala drastického zvýšenia inflácie, ako sa medzičasom začalo písať na internete, lenže banka je najväčšou v Spojených štátoch a každé slovo z úst jej riaditeľa sa berie vážne.

Dimon počas októbrového „earnings call“, teda predstavenia finančných výsledkov a diskusie o nasledujúcom období, povedal analytikom a investorom, že medziročné hodnoty inflácie pod 4 % sú počas nasledujúcich šiestich mesiacov „nepravdepodobné“. JPMorgan Chase teda počíta aj so scenármi, že inflácia bude naďalej rásť a viac ovplyvňovať trhy.

Pripravujeme sa na pravdepodobnosti a možnosti,“ povedal Dimon. „A jedna z týchto pravdepodobností je, že [inflácia] môže ísť vyššie, ako si ľudia myslia.“

Celý earnings call JPMorgan Chase & Co. z 13. októbra 2021:

INZERCIA

Komentár JPMorgan Chase k inflácii prichádza, keď Bureau of Labor Statistics (obdoba nášho Štatistického úradu) oznámil, že ceny v USA v septembri medziročne vzrástli o 5,4 % , čo je najrýchlejšie tempo rastu od roku 2008.

Predstavitelia Fedu pritom trvajú na tom, že má inflácia klesnúť ešte v prvej polovici budúceho roka, keď sa znížia prekážky v dodávateľskom reťazci.

Zdá sa, že Dimon s tými odhadmi Fedu súhlasí a počas telefonickej konferencie povedal: „Pochybujem, že sa o rok budeme baviť o veciach dodávateľského reťazca.“

Problémy dodávateľského reťazca sú dnes považované za zásadnú prekážku v napredovaní ekonomiky. Tými problémami sú najmä obmedzenia výroby kvôli zamestnancom s ochorením Covid-19 a tiež globálny nedostatok čipov, takzvaná polovodičová kríza.

Dimon ďalej tvrdí, že inflácia nie je hlavným rizikovým faktorom pre banku: „Ak máte infláciu 4% alebo 5%, stále budeme otvárať vkladové účty a bežné účty a rozvíjať naše podnikanie.“

Banka za tretí štvrťrok 2021 (skončil sa 30.9.2021) vykázala čisté príjmy na úrovni 30,4 miliardy amerických dolárov, čo je výrazne viac než sa odhadovalo. Na každú akciu sa tak pripísal zisk 3,74 USD v porovnaní s pôvodne odhadovaným 2,97 dolárovým ziskom.

Veľkou výzvou pre JPMorgan Chase, ale aj pre celý bankový sektor ako taký, však zostáva rozširovanie ponuky úverov pre spotrebné produkty. Apetít po kreditných kartách JPMorgan Chase zostáva mierny, pričom priemerné úvery v divízii spotrebiteľských a komunitných bánk klesli v štvrťroku o 2 percentá. Zdá sa to ako malý pokles, vo všeobecnosti sa ale počíta s tým, že by záujem verejnosti o takéto bankové produkty mal rásť.

Napriek tomu, že na záver konferencie Dimon vyjadril optimistické očakávania, že sa delta variant koronavírusu podarí poraziť a priaznivo sa to premietne aj do bankového biznisu a ekonomiky ako takej, hneď po skončení earnings call klesla hodnota akcií spoločnosti JPMorgan Chase o dve percentá. Išlo však o mierny pokles po predchádzajúcom raste. Všeobecne sa spoločnosti v uplynulom polroku darí udržiavať relatívne priaznivý vývoj trhovej hodnoty, na čo poukazuje aj nasledovný graf:

Vývoj cien akcií spoločnosti JPMorgan Chase za obdobie posledných šesť mesiacov (26.4.-25.10.2021)

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.