Najznámejší anonym sveta

BANKSY: UMELEC, KTORÝ SI PODROBIL PUBLIKUM 21. STOROČIA

Od roku 1990 Banksy sprejuje svoje obrazy cez šablónu na betónové steny od Londýna až po New York. Svojimi dielami ironicky reaguje na aktuálne dianie vo svete. Diela ako Baloon girl (Balónové dievča), Hula Hop girl (Dievča s hula hop), Kissing coppers (Bozkávajúci sa policajti) alebo Rage, The Flower Thrower (Vrhač kvetov) dobili internet a stali… Prečítať celé
Vydané 4. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Banksy ( Foto: Charisse Kenion )

Od roku 1990 Banksy sprejuje svoje obrazy cez šablónu na betónové steny od Londýna až po New York. Svojimi dielami ironicky reaguje na aktuálne dianie vo svete. Diela ako Baloon girl (Balónové dievča), Hula Hop girl (Dievča s hula hop), Kissing coppers (Bozkávajúci sa policajti) alebo Rage, The Flower Thrower (Vrhač kvetov) dobili internet a stali sa symbolmi tejto doby. U Banksyho tvorby je dôležité si uvedomiť, že za umenie považujeme jeho odkaz, to čo nám chce povedať prostredníctvo svojich obrazov, nie ich samotné vyhotovenie.

 

„Grafity je umelecká forma, v ktorej je gesto minimálne rovnako dôležité ako výsledok, ak nie viac. Autori grafity sú umelci, ktorí náhodou používajú farbu. A priestupok. “ Banksy

 

Medzi jeho veľmi významné diela patrí Girl With Red Balloon (Dievča s červeným balónikom), ktoré spôsobilo veľký rozruch počas jeho dražby v roku 2008. Niekoľko sekúnd po tom, čo licitátor priklepol obraz novému majiteľovi, sa miestnosťou rozľahol nečakaný zvuk a obraz sa začal vysúvať z masívneho rámu, v ktorom bol osadený. Neskôr sa Banksy priznal, že do rámu obrazu zabudoval skartovačku, ktorá mala rozstrihať dielo na malé prúžky, ak by sa niekedy vydražilo. Inštalácia a jej utajenie, ako aj spustenie tohoto systému ostáva dodnes malou záhadou.

INZERCIA

 

 

Veľmi zaujímavým umeleckým počinom je aj séria Banksyho potkanov. Tieto veselé zobrazenia potkanov namaľované na rohoch niektorých budov „vtrhli“ aj do Londýnskeho metra, kde spôsobili hotový umelecký ošiaľ. Nezostali však dlho nepovšimnuté a neskôr boli odstránené. Týmto odstránením príbeh Banksyho potkanov ale nekončí. Počas pretrvávajúcej pandémie koronavírusu, musel aj Banksy prejsť na homeoffice. Využil ho naozaj efektívne a premenil svoju kúpeľnú na priestor,  v ktorom mohli naďalej vyčíňať jeho potkany. Výsledok stojí naozaj za to.

 

ČO JE BANKSYHO EFEKT?

Banksyho efekt je využitie čierneho humor na podnietenie zvedavosti divákov. Nikto nevie kedy a kde sa objaví jeho dielo. Ľudia netrpezlivo čakajú na správy od autora. Stáva sa z toho hon na umenie, kde sa mu darí úspešne zapájať širokú verejnosť. Jeho umenie nezostáva v galériách, žije v uliciach spolu s ľuďmi, pre ktorých je určené.

 

BANKSY A KORONAVÍRUS

V máji minulého roka počas zúriacej pandémie vytvoril Banksy dielo s názvom Game Changer (Ten, čo mení pravidlá). Táto čiernobiela maľba sa prvýkrát objavila v nemocnici v anglickom meste Southampton. Neskôr sa vydražila za rekordnú sumu 19,4 milióna eur. Ide o doposiaľ najvyššiu sumu, za ktorú sa predalo Banksyho dielo. Prostriedky získané predajom tejto maľby sa Banksy rozhodol venovať charitatívnym organizáciám britskej národnej zdravotnej služby. Na jeho maľbe môžeme vidieť malého chlapca, ktorý sa hrá s hračkami superhrdinov a v ruke drží hračku znázorňujúcu zdravotnú sestru. Táto maľba má byť podľa Banskyho symbolom nádeje a znázorňuje osobnú poctu tým, ktorí naďalej bojujú proti koronavírusovej pandémii.

 

PREČO BANKSY ODMIETA ODHALIŤ SVOJU TOTOŽNOSŤ?

Banksyho anonymita je jeho vizitkou, rozpoznávajúcim znakom, ktorý sa od neho nedá odlúčiť.  Jeho cieľom je šokovať prostredníctvom smeru umenia, ktoré je možné považovať za vandalizmus. Odmietanie odhalenia svojej identity v tomto prípade slúži aj ako ochrana pred prípadnými problémami. V neposlednej rade umelec môže nechať vyniknúť svoje diela namiesto seba.

 

BANKKSYHO ODKAZ

Banksyho správanie a samotné diela nám ukazujú, že tento človek, chce zostať sám sebou a má čo povedať k dianiu okolo. Do sveta vysiela dve jasné posolstvá: môžem si robiť, čo chcem a zamyslite sa nad tým, čo robíte.  Aj keď svoj komerčný úspech, berie ako umelecké zlyhanie, rozpoznal svoj celosvetový dosah a okrem upozorňovania na nedostatky sa aktívne venuje aj ich prevencii.

Pokračujte na ďalší príspevok »