Psychológia

5 tipov ako odstrániť stres zo svojho života

Stres je psychická záťaž, ktorá ovplyvňuje naše psychické, ale aj fyzické zdravie. Stres utýka na všetky sféry nášho života. Všetci ho poznáme, ale len málokto vie, ako sa úspešne stresu vyhýbať. Dnešný ritmus života je veľmi rýchly, stále sa niekam ponáhľame a ajtak nič nestíhame. Zabúdame, že potrebujeme čas pre seba a čoraz viac padáme… Prečítať celé
Vydané 4. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Stres je psychická záťaž, ktorá ovplyvňuje naše psychické, ale aj fyzické zdravie. Stres utýka na všetky sféry nášho života. Všetci ho poznáme, ale len málokto vie, ako sa úspešne stresu vyhýbať.

Dnešný ritmus života je veľmi rýchly, stále sa niekam ponáhľame a ajtak nič nestíhame. Zabúdame, že potrebujeme čas pre seba a čoraz viac padáme do rúk stresu. Je to ako začarovaný kruh, z ktorého je už ťažko sa vyhrabať.

Často siahame za chvíľkovými riešeniami, ktoré sú síce účinné, ale z dlhodobého hľadiska majú na náš organizmus negitívne účinky. Máme na mysli, hlavne užívanie nadmerného množstva kofeína, cigariet, sladkostí, alkohola a podobne. Tieto metódy nie sú tým najlepším riešením, a zaberajú iba dočasne. Nikdy nimi nevyriešime podstatu problému. Preto sa treba pozrieť na príčiny a snažiť sa čo najskôr odstrániť stres zo svojho života.

Typy stresu

Krátkodobý stres nie je vždy na škodu. Niekedy, nám vo vážnych situáciách pomáha udržať hladinu adrenalínu vysoko a tým nás zachráni pred nebezpečenstvom. Problém ale nastáva, keď sme stresu vystavený kontinuálne dlhší čas. Stáva sa to najmä pri rodinných problémoch, v práci, u študentov hlavne pred skúškami. Potom dochádza k dlhodobému stresu, ktorý je omnoho závažnejší než tento, prvý typ.

Dlhodobý stres má väčšinou negatívny dopad na náš organizmus a celkovo na životy ľudí. Utýka na naše duševné zdravie, často dochádza k rôznym ochoreniam fyzického charakteru, ovplyvňuje vzťahy s ľuďmi… Celkovo, zo dňa na deň sa stávame čoraz nespokojnejšími samimi sebou. Po nejakom čase, je človek z toho veľmi vyčerpaný a stresu podľahne.  Preto prinášame niekoľko typov, ako sa čo najefektívnejšie vyhýbať stresu a naučiť sa žiť krajšie.

Rady, ako sa zbaviť stresu

Keď chceme nejaký problém vyriešiť, tak nikdy neriešime už následky, ale vždy hľadáme koreň veci. Aj v tomto prípade, treba hľadať príčiny. Treba nájsť jadro, odkiaľ ten stres prichádza.

 

  1. Spoznávanie príčiny stresu a následne ich eliminácia

Tým najťažsím krokom, je priznať sebe, čo nám v živote prináša stres. Často sú to veci, ktoré si myslíme, že máme radi a neuvedomujeme si, akú záťaž prinášajú so sebou. Ak chceme stres úspešne zvládať, musíme spoznať naše hranice, počúvať svoje telo a začať pracovať na tom čo nás robí nespokojnými. Musíme sa prestať ľutovať a začať pracovať! Hovoríme tu o trvalých zmenách, ktoré nenastanú cez noc, ale celkom určite, nám prinesú pekné výsledky a omnoho vyššie sebavedomie.

 

  1. Buďme k sebe úprimný a realistický

Je jasné, že sú v živote veci po ktorých túžime. Samozrejme, že treba ísť za svojím cieľom a snažiť sa splniť svoje sny. Faktom ale je, že nie všetci sme dobrí vo všetkom a nemusíme všetko v živote zvládať. Je celkom v poriadku povedať, že niečo nevieme alebo nemôžeme. V prvom rade si treba určiť priority a zvážiť čo je pre nás dobré alebo nie. Keď niečo pre nás nie je dobré, tak to proste eliminujme zo života. Niekedy to nie je tak ľahké, ako to vyzerá, ale po čase, budeme sebe vďační za to, čo sme pre seba urobili.

  1. Robte to, čo Vás baví

O čom je život, ak sa každé ráno budíme do práce ktorú nenávidíme? Áno, peniaze potrebujeme, ale potrebujú ich všetci. Tak, prečo by sme nerobili prácu, ktorá nás napÍňa? V práci strávime veľkú časť nášho života, a preto je pre nás najlepšie, ak naozaj milujeme to, čo robíme. Treba mať iba štipku odvahy, možno aj zariskovať ale ak nám to zaručí krajší život, tak iste uznáte že to stojí za to.

 

  1. Relax a dobrá organizácia

Spánok! Kvalitný a pravidelný spánok nám zaručuje pevné zdravie, každodenné naplnenie novou energiou. Nedostatok spánku, vedie k nervozite, stresu, depresii a nespokojnosťou so svojím životom. Toto môžeme predísť tým, že každý deň pôjdeme spať v príbližne rovnaký čas, tak, aby sme mali aspoň 6 až 8 hodín nerušeného sna. Pred spaním sa upokojíme nejakým dobrým filmom alebo knihou a s peknými myšlienkami sa prenesieme do sveta snov.

Na úspešné zvládanie všetkých povinností a vyhýbanie sa stresu, treba mať dobre organizovaný a naplánovaný čas. Ak často zabúdate na niektoré záväzky alebo nič nestíhate, skúste si kúpiť diár a píšte si všetko čo Vás v daný deň čaká. Naplánujte si takto týždeň, dokonca aj mesiac. Určite si ciele a spÍňajte všetko čo ste naplánovali. Budete na seba hrdí!

 

  1. Zdravý životný štýl

Aby naše telo vedelo dobre fungovať a zvládať všetky denné povinnosti, potrebujeme byť zdravý a silný. Zdravá výživa a dostatok pohybu, nám bezpochybne zaručuje lepší a zdravší život. Telo dostane každý deň to, čo potrebuje a so stresom sa omnoho ľahšie vysporiada. Psychicky budeme so sebou spokojnejší a samym tým aj sebavedomejší. Tento pocit je ako soľ nad zlato.

Predovšetkým, treba počúvať svoje telo. Ono nám vždy napovie, ako a čo máme robiť. Netreba sa za nič hanbiť. Nikto nie rovnaký a nikto nie je dokonalý. Každému vyhovuje niečo iné a nikto nemá právo, to odsudzovať.

Choďte za svojím cieľom, robte veci, ktoré Vás bavia a napÍňajú a nazaťažujte sa vecami, ktoré sa dajú vyriešiť. Na svete neexistuje niečo, čo sa nedá vyriešiť. Snažte sa odstrániť stres zo života,a verte, budete sebe vďační!

 

Zdroje: mojalekaren.sk, eduworld.sk, webnoviny.sk, tonerpartner.sk, osloskinlab.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »