Noste si teplo vnútri

Jar aj jeseň so sebou prinášajú citeľné zmeny v našich pocitoch a organizmoch. Na jar si naše telá žiadajú hocičo zelené, čo práve vzišlo z matky zeme; počas leta sme plní energie a hravo aktívni. Naša denná dávka šťastia prichádza priamo z oblohy v podobe spŕšok slnečného žiarenia. Na prelome sezón sa však obraciame smerom […]

Autor
Dátum zverejnenia 6. mája 2015
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Soňa Zajačeková
Šéfredaktorka United Life
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Jar aj jeseň so sebou prinášajú citeľné zmeny v našich pocitoch a organizmoch. Na jar si naše telá žiadajú hocičo zelené, čo práve vzišlo z matky zeme; počas leta sme plní energie a hravo aktívni. Naša denná dávka šťastia prichádza priamo z oblohy v podobe spŕšok slnečného žiarenia. Na prelome sezón sa však obraciame smerom dovnútra, doslovne ako aj metaforicky.

 

Začíname si uvedomovať vnútornú túžbu zamýšľať sa nad tým podstatným a zároveň sa zohrievať zvnútra pomocou správnej výživy. Keď jeseň rozčechrá prvé listy, istým spôsobom sa sťahujeme z vonkajšieho sveta späť ku svojim koreňom, spájame sa opäť s našou dušou. Hodnotíme smer našich životných ciet, podľa potreby ho upravujeme a rastieme.

Predovšetkým ženy to poznajú veľmi dobre. Čokoláda je ich utešiteľkou počas celej cesty životom aj v momentoch, kedy sú zahnané dovnútra nepriaznivým počasím. Ony však vedia veľmi dobre rozpoznať ten rozdiel medzi vytváraním vnútorné­ ho tepla pomocou polievok, omáčok a dobrôt a medzi emocionálnym kompenzovaním svojich starostí a potrieb. V takom prípade je potrebná hlbšia výživa tela aj duše, ktorá sa dá získať mnohými spôsobmi. Patrí medzi ne aj pečenie chleba, ktoré sama odporúčam. Nevedela som pochopiť, prečo si viac ľudí nepečie chlieb doma, keď som zistila, že je to rýchlejšie a ľahšie, ako som si kedy predstavovala. Jediné, čo potrebujete, je zmes vašich obľúbených prísad, keďže existuje široká škála múk na pečenie, semiačok na dochutenie a vylepšenie a receptov na vyskúšanie, okrem iného zahrňujúcich prísady ako jogurt, orechy alebo mrkva. Na miesení cesta je jednoducho niečo základné a inštinktuálne a nič nepripomína atmosféru domova viac ako vôňa čerstvo upečeného chleba.

 

Takisto sa to nenazýva slepačia polievka pre dušu bezdôvodne. Pravidelným zavedením polievok do vášho jedálnička vám už nikdy viac nebude zima, ani keď bývate v pôvodných domoch s centrálnym vykurovaním, ktoré sa obvykle zapne až koncom októbra. Pridajte do nich hojne čierne korenie, kardamón, kajenské korenie, bazalku, oregano alebo škoricu a studené nohy budú minulosťou. Cesnak je tiež výborný stimulátor krvného obehu a navyše činí zázraky pre váš imunitný systém. Zvyšná koreňová zelenina vrátane cibule, kvaky, repy, cvikly a zázvoru pomôže organizmu prispôsobiť sa súčasnému ročnému obdobiu a dodá výživné látky. Zázvorový kúpeľ vás zahreje, uvoľ­ ní vaše svalstvo a pomáha predchádzať a liečiť prechladnutia a chrípky. Poľahky si ho pripravíte zmiešaním 200g pomletého zázvoru v dvoch litroch vody, ktoré slabo varíte po dobu 20 minút a následovne vylejete do pripraveného kúpeľa. Sladké zemiaky, tekvica a mrkva takisto okrem iného podporujú imunitný systém dávkami betakaroténu a hrejivou tmavooran­ žovou farbou. Medzi ďalšie obľúbené potraviny schopné telo doslova zahriať patria rukola, špenát a prekvapujúco aj mango. Orechy, semienka a ich oleje a výťažky poslúžia ako chutná a hrejivá ochranná vrstva.

 

Príchod jesene spoznám každoročne podľa času, kedy z políc opäť vytiahnem dobrú knihu a plechové škatuľky s čajmi. Zvestujú príchod magického obdobia vôní, pocitov, umenia, stretnutí a chvíľ strávených premýšľaním. Blíži sa čas, kedy sa jedlá stávajú korenistejšími, kedy si ľudia pochutnajú aj na cviklovom koláči a kedy vás rozvoniavajúce pečené gaštany vylákajú do dláždených ulíc. Aj preto na záver ponúkam malú, rýchlu a chutnú dobrôtku. Jediné, čo potrebujete, je zmiešať dva zrelé banány, 120g kokosovej/miešanej múky, sódu bikarbónu, jedno vajce, kardamón a škoricu; piecť 40 minút pri 180ºC, nasledovne nakrájať cesto na pásiky a znovu piecť 45 minút pri 150ºC a potom si už len vychutnávať vaše vlastné domáce banánové sušienky.

 

Soňa Zajačeková

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Jediný McDonald’s na svete s tyrkysovým logom: Na výnimku má dobrý dôvod.

Prevádzka fastfoodu v USA dostala špeciálnu výnimku, aby sa prispôsobila miestnej legislatíve.

21. augusta 2019

Krása je stále v jednoduchosti, platí to aj pre kávu

To, že krása spočíva v jednoduchosti, je stará múdrosť platná aj dnes. Dokonca by sme mohli tvrdiť, že vo svete, v ktorom sa na nás valia desiatky a desiatky technologicky prepracovaných a komplikovaných produktov, je jednoduchosť príjemným spestrením ponuky. Kávovar Chemex Ottomatic je založený práve na myšlienke jednoduchosti a transparentnosti, avšak pridáva k nim výborné […]

27. júna 2018


Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019

Mapa požiarov

Amazonský prales stále horí a spolu s ním lesy na celom svete

Lesné požiare patria k najväčším prírodným katastrofám.

30. augusta 2019

Češka Markéta Pechová preplávala La Manche, aj keď prišla o nohu a časť pľúc

Iba málo športovcov by sa odhodlalo preplávať La Manche, Češka to zvládla aj napriek zásadnému zdravotnému hendikepu.

28. augusta 2019